Nová Škoda dostala meno Rapid

Piatok, 11 máj 2012

Nový kompaktný model značky Škoda sa volá Rapid. Oznámili to zástupcovia českej automobilky počas autosalónu Auto China 2012 v Pekingu. Nový model vychádza zo štúdie MissionL, veľkosťou sa radí medzi Fabiu a Octaviu. V Európe sa predstaví ešte v tomto roku a vyrábať sa bude v Číne.

Skoda Mission L
Škoda pridáva ďalší modelový rad s menom Rapid, ktorý sa začne vyrábať v Číne

Variant novej Škody pre čínsky trh bude vo verzii klasického sedana, pre Európu s päťdverovou karosériou typu liftback. Oba varianty sa však tvarovo príliš líšiť nebudú, odlišný bude vlastne iba prístup do batožinového priestoru. Praktickejším Európanom je bližší liftback s výklopnou zadnou stenou, ako je to u Octavie a Superbu.

Interiér nového modelu Škoda navrhovali podľa podkladov získaných z prieskumu, ktorý automobilka uskutočnila medzi čínskymi zákazníkmi. Chce tak ponúknuť taký automobil, aký čínsky zákazníci skutočne chcú. Budúci kompaktný model sľubuje česká automobilka ako ideálnu kombináciu tradičných hodnôt značky Škoda a špecifických čínskych nárokov.

Nový automobil ponúka dostatok miesta vpredu i pre cestujúcich na zadných sedadlách, ale aj pre ich batožinu. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Škoda Winfrieda Vahlanda je nový model "typická Škoda, ktorá dokonalým spôsobom reprezentuje hodnoty značky: svieži dizajn, funkčnosť, priestrannosť, chytré detaily a pre značku Škoda aj výhodný pomer ceny a hodnoty".

Rapid by mal byť ideálnym vozidlom pre rodinu. S predajom v Európe sa ráta v roku 2012, čínska verzia sa má začať predávať v roku 2013.

Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.