Nové BMW 1: väčšie, elegantnejšie, úspornejšie

Nedeľa, 05 jún 2011

Mníchovská automobilka vysiela konkurencii signál v podobe nového prémiového kompaktného modelu - prichádza druhá generácia BMW radu 1. S ňou aj špičková technológia motorov, podvozku a pohonných jednotiek s ešte výraznejšou úsporou, podstatne väčším vnútorným priestorom a inovatívnymi prvkami výbavy. Nová "jednotka" bude naďalej s pohonom zadných kolies, ktorý si berie ako základ silnej stránky svojho predchodcu, ktorého sa po celom svete predalo už vyše milióna exemplárov.

BMW 1
Druhá generácia BMW radu 1 je väčšia a technicky modernejšia ako jej predchodca

Základný model má ponúkať ešte lepšiu rovnováhu medzi športovými vlastnosťami a komfortom, zlepšenú funkčnosť a množstvo asistenčných systémov vodiča, doteraz dostupných iba vo vozidlách vyšších segmentov. Úplnou novinkou, ktorú prináša druhá generácia, je uvedenie dvoch paralelných doplnkových línií modelu: mestsky orientovanej BMW Urban Line a atleticky ambicióznej BMW Sport Line.

Nové BMW radu 1 narástlo oproti predchodcovi o 85 mm na 4324 mm, rázvor sa predĺžil o 20 mm na 2690 mm. Výška 1421 mm zostala zachovaná, nový model však má podstatne dynamickejšie proporcie a vzhľad, keďže šírka narástla o 17 mm na 1765 mm, rozchod predných kolies sa rozšíril o 51 mm na 1535 mm, rozchod zadných dokonca až o 72 mm na 1569 mm. Na zadných sedadlách pribudlo v pozdĺžnom smere 21 mm priestoru pre nohy pasažierov.

Prednej časti dominujú veľké "obličky" dvojitej mreže chladiča, "trojuholníkové" svetlá a trojdielny vstupný otvor pre vzduch. Dvojité svetlomety majú naďalej charakteristické krúžky, vnútorné sú však teraz výrazne menšie ako vonkajšie. Nechýbajú akcentové pásy v hornej časti svetlometov a smerovky zasadené do vnútorných svetelných prstencov. Novinkou pre BMW sú aj bočné smerovky zasadené do spätných zrkadiel.

BMW 1
Základné usporiadanie zostalo a ani dizajn nového BMW 1 sa príliš výrazne nezmenil

Interiér nového BMW 1 je kombinácia typických dizajnových prvkov BMW s inovatívnymi akcentmi zameranými na priestrannosť. Prémiovému charakteru modelu zodpovedajú vysoko kvalitné a precízne spracované materiály. Povrchy materiálov sú vrstvené, čo je ďalšia inovácia.

V kombinácii s doplnkovým navigačným systémom a rádiom BMW Professional využíva BMW radu 1 ovládací systém iDrive. Ten v tomto prípade pozostáva z ovládača na stredovej konzole, preferovaných tlačidiel a voľne stojaceho displeja s uhlopriečkou 6,5 palca, za príplatok 8,8 palca.

Batožinový priestor narástol oproti predchodcovi z 330 na 360 litrov. Jeho maximálny objem 1200 litrov a rovná ložná plocha sa sprístupnia po sklopení zadných sedadiel, štandardne delených v pomere 60/40.

Nové BMW radu 1 bude na úvod v ponuke s dvoma úplne novými benzínovými a troma radikálne prepracovanými naftovými štvorvalcami. Nový 1,6-litrový benzínový štvorvalec v modeloch BMW 116i a BMW 118i bude mať 136 koní, resp. 170 koní. Nový naftový základ motora v BMW 116d má maximálny výkon 116 koní, v BMW 118d disponuje výkonom 143 koní a pod kapotou BMW 120d disponuje s výkonom 184 k. Neskôr pribudnú ďalšie motory.

Nové BMW 1 je opatrené systémom bezkľúčového štartovania tlačidlom Start/Stop a doplnkovým systém komfortného vstupu.

BMW 1
Zmeny vpredu sú hneď viditeľné – nové svetlomety a okolo ľadviniek je viac plechu

Pokrokové technológie EfficientDynamics sú pri každom modeli BMW samozrejmosťou. Pre všetky motorizácie je štandardom 6stupňový manuál, za príplatok sa bude dodávať 8stupňový automat.

Svetová premiéra nového BMW 1 sa očakáva na jesennom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom, do predaja by sa mal dostať do konca tohto roka.

BMW 1 BMW 1 BMW 1 BMW 1 BMW 1 BMW 1
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.