Nové BMW 7 High Security: najvyššia bezpečnosť

Streda, 12 august 2009

Mníchovská automobilka BMW pridáva k svojim opancierovaným modelom nové. Tentoraz sú to limuzíny sedmičkového radu 760Li High Security a 750Li High Security. Obe ako prvé sériové automobily na svete boli certifikované podľa balistickej smernice BRV 2009 a obe boli zaradené do triedy odolnosti 7.

BMW 7 High Security
Napriek bohatej bezpečnostnej výbave vrátane opancierovania sú modely BMW 7 High Security opticky takmer nerozoznateľné od bežných sériových limuzín

Nepriehľadné časti karosérie zodpovedajú vďaka zvlášť účinnému opancierovaniu v obidvoch verziách dokonca požiadavkám triedy odolnosti 9. BMW 760Li High Security a BMW 750Li Hight Security predstavujú optimálnu bezpečnosť v oblasti individuálnej mobility v spojení s najvyšším cestovným komfortom, premyslenou technikou pohonu a množstvom najvyššej výbavy, čo zaručuje za každých podmienok istú a bezpečnú jazdu jazdu.

U oboch limuzín dosiahlo BMW novú úroveň v ochrane prevážaných osôb v automobile. Jedinečný bezpečnostný koncept sa opiera o poznatky, ktoré automobilka získavala za vyše 30 rokov dôsledných vývojových prác a o skúsenosti pri stavbe bezpečnostných vozidiel. Obranný koncept vznikal paralelne s vývojom sériového modelu, takže integrované bezpečnostné prvky tvoria pevnú súčasť vozidiel vyrábaných v továrni BMW v Dingolfingu. Kvôli opancierovaniu má každá z limuzín vyššiu hmotnosť, takže podvozok musel byť špecificky upravený. Okrem silnejších pružín a výstuh dostal aj iné tlmiče pruženia. To zabezpečuje optimálne jazdné vlastnosti, ktoré sa nedajú dosiahnuť pri dodatočnom pancierovaní.

Obzvlášť silné a pre vozidlo špecificky koncipované opancierovanie zo špeciálnej ocele ako aj novo vyvinuté bezpečnostné zasklenie chráni predovšetkým priestor pre cestujúcich pred útokmi rozličného druhu. Opancierovanie kryje priestor pre cestujúcich v oblasti dverí, strechy, stĺpikov karosérie, predného priestoru na nohy ako aj deliacej priečky medzi kabínou a batožinovým priestorom. Špeciálnou metódou vyrobená oceľová doska sa dokáže perfektne prispôsobiť obrysom karosérie. Špecificky koncipované prekrývanie štrbín dodatočne zaisťuje také kritické oblasti ako škáry okolo dverí a medzery medzi časťami karosérie.

BMW 7 High Security
Výbavou nových bezpečnostných vozidiel BMW je aj svetelné signalizačné zariadenie

Aj podlahy oboch limuzín majú špeciálne opancierovanie, ktoré je zvlášť koncipované pre čo najvyššiu obranu pred náložou s trhavinou. Ďalšou novinkou je asi 6 centimetrov hrubé bezpečnostné zasklenie. Viacvrstvové zasklenie vykazuje jedinečnú odolnosť. Na vnútornej strane zasklenia je polykarbónová vrstva, ktorá chráni interiér pred prienikom úlomkov skla.

Odhliadnuc od mimoriadne účinnej bezpečnostnej výbavy zostáva na rozdiel od sériových modelov BMW radu 7 takmer neobmedzene zachovaný exkluzívny charakter interiéru ako aj jazdná dynamika typická pre luxusné sedany BMW. Aj napriek ich bohatej bezpečnostnej výbave sú BMW 760Li High Security a BMW 750Li High Security opticky takmer nerozoznateľné od bežných sériových vozidiel.

Nový 12valcový agregát v BMW 760Li High Security má najvyšší výkon 544 koní pri 5250 otáčkach a krútiaci moment 750 Nm už od 1500 otáčok. Nová je aj 8stupňová automatická prevodovka. Z nuly na 100 km/h zrýchli len za 6,2 sekundy. Menší 4,4 litrový osemvalec BMW 750Li High Security je prvý benzínový motor na svete, ktorý má turbodúchadlá zoradené do tvaru V medzi valcami. Má výkon 407 koní v rozmedzí od 5500 do 6400 otáčok a krútiaci moment 600 Nm od 1750 do 4500 otáčok. Ťažná sila motora sa prenáša na kolesá zadnej nápravy prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky. V akcelerácii z pokoja na stovku potrebuje 750Li High Security len 7,9 sekundy. Najvyššia rýchlosť oboch modelov je elektronicky obmedzená na 210 km/h.

BMW 7 High Security
Svetelné signalizačné zariadenie sa môže ovládať prostredníctvom systému iDrive

Tak BMW 760Li High Security ako aj 750Li High Security sú vybavené elektronicky riadeným podvozkom Dynamic Damping Control. Tlmiče sa adaptívne prispôsobujú charakteru vozovky ako aj štýlu jazdy. Vysokovýkonná sústava bŕzd sa stará v každej situácii o výnimočné hodnoty spomalenia. Kotúče s vnútorným vetraním a konštrukcia s plávajúcim strmeňom s optimalizovaným stupňom účinku na prednej a zadnej náprave majú extrémnu výdrž a maximálny brzdný komfort. Obutie Runflat je doplnkovo vybavené individuálnou kontrolou tlaku v každej pneumatike ako aj teplotnými senzormi.

Rovnako ako komfortná výbava môže byť aj bezpečnostná výbava oboch limuzín vhodne prispôsobená individuálnym potrebám. Pre bezpečnú komunikáciu slúži zariadenie interkom. Cestujúci môžu cez skrytý mikrofón a reproduktor nadviazať kontakt s osobami mimo vozidla bez toho, aby museli otvárať dvere alebo okná. Ďalšie doplnkové vybavenie obsahuje okrem iného prepadový poplachový systém, protipožiarne zariadenie s teplotným snímačom pre boj s požiarom v motorovom priestore a pod vozidlom ako aj plynové snímače na obranu cestujúcich pred plynovým útokom. Pri ňom je od určitej koncentrácie plynov aktivovaná vnútorná ochrana, okná sú automaticky zatvorené, aktivuje sa centrálne uzamykanie, zatvorí sa klapka prívodu čerstvého vzduchu a odpojí sa ventilátor. Dodatočne umožňuje zariadenie pre prívod čerstvého vzduchu napájať kabínu dýchateľným ovzduším pri uzatvorení prívodu vonkajšieho vzduchu.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Komentáre
dobre auticko. crash testy boli dobré
Pridal lukas v stredu 02 septembra 2009 o 19:15
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.