Nové kupé Mercedes-Benz CLE: Kríženec plný komfortu

Sobota, 05 august 2023

Nemecký Mercedes-Benz zamieril na nový samostatný konštrukčný rad a cieli vo svojej stratégii k športovo-elegantným modelom. Je ním nové CLE kupé, ktoré využíva koncepčné a technické inovácie triedy C a triedy E.

1-mercedes-cle
Mercedes-Benz CLE kupé spája v sebe benefity dvoch tried

Pri novom dvojdverovom modeli s výrazným dizajnom a exkluzívnymi prvkami komfortnej výbavy sa v mercedese zamerali na to, aby sa dosiahla čo najväčšia individualizácia a suverénne športové hodnoty jazdného výkonu, avšak novou cestou.

Ikonickému dizajnu pristane dlhý rázvor, ďaleko vpredu umiestnený a výrazne sklonený stĺpik A, krátky predný a o málo dlhší zadný previs karosérie a veľké kolesá. Tento atletický vzhľad spolu s úzkymi LED svetlometmi a novou maskou chladiča sa postarali o elegantný vzhľadový prejav. K tomu delené zadné svetlá s LED grafikou zaujmú trojrozmerným stvárnením.

Aj keď ide o dvojdverové kupé, jeho dĺžka 4850 milimetrov, šírka 1860 milimetrov a výška 1428 milimetrov ho pasujú za najväčšie kupé v segmente strednej triedy. Nové CLE kupé má oproti kupé triedy C predĺžený rázvor o 25 milimetrov a cestujúci vzadu majú viac priestoru o 10 milimetrov nad hlavou, o 19 milimetrov v oblasti pliec a o 72 milimetrov na kolená. Batožinový priestor sa zväčšil o 60 litrov.

V interiéri upúta voľne stojaci 12,3-palcový plne digitálny združený displej a 11,9-palcový centrálny displej orientovaný na vodiča. Významným prvkom výbavy sú predné sedadlá s integrálnym športovým dizajnom.

Nové CLE kupé preberá z novej triedy E tretiu generáciu infotainmentu MBUX a je najinteligentnejším kupé s trojcípou hviezdou. Ponúka mimoriadne interaktívnu zábavu a novú úroveň individuálneho prispôsobenia s automatizovanými komfortnými funkciami.

Mercedes-Benz CLE kupé má všetky motory s pomocným hybridným pohonom s integrovaným štartovacím generátorom a 48-voltovým elektrickým systémom. Na výber sú štvorvalcové agregáty a najvýkonnejším hnacím je 3,0-litrový benzínový radový šesťvalec z modelu Mercedes-Benz CLE 450 4MATIC s výkonom 280 kW/381 k.

O potešenie z jazdy sa stará na prianie dodávaný systém Dynamické ovládanie pohybu karosérie s kontinuálne nastaviteľným tlmením na prednej aj na zadnej náprave v kombinácii s riadením zadnej nápravy.

CLE kupé s pohonom zadných kolies tak má napriek väčším rozmerom vozidla menší priemer otáčania ako kupé triedy C.

Asistenčné jazdné systémy ponúkajú podporu závislú od konkrétnej situácie a súčasne znamenajú vyššiu bezpečnosť pri jazde. Sériová výbava zahŕňa systémy Attention Assist, aktívny asistent brzdenia a aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu. Súčasťou výbavy je aj asistent sledovania povolenej rýchlosti a parkovací balík s cúvacou kamerou.

Uvedenie modelu CLE kupé na európsky trh sa začne v novembri. V budúcom roku bude nasledovať CLE kabriolet pre vyznávačov jazdy bez strechy nad hlavou. Nový konštrukčný rad znamená, že automobilka plní priania mnohých zákazníkov tak v segmente triedy C ako aj triedy E.

1-mercedes-cle 2-mercedes-cle 3-mercedes-cle
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.