Nové Mini Cabrio: výkonnejšie a úspornejšie

Utorok, 16 december 2008

Druhá generácia nového Mini sa dočkala aj verzie kabriolet. Prichádza po dvoch rokoch od uvedenia novej generácie novodobého Mini. V čom sa bude líšiť od svojho predchodcu?

Mini Cabrio Mini Cabrio

Pri pohľade na nové Mini Cabrio veľký rozdiel oproti prvej generácii nezistíme. Svojou dĺžkou necelých 370 cm, šírkou 168 cm, výškou 141 cm a rázvorom náprav takmer 247 cm sa radí medzi najmenšie štvormiestne otvorené automobily. Zmeny na vonkajšom vzhľade sú oproti uzavretej verzii viac menej iba v menších detailoch. Už strohý Aj laik spozná, že na novom Cabrio absentuje ochranný oblúk za zadnými sedadlami. Nahradil ho nový hliníkový vystreľovací ochranný oblúk, ktorý v prípade prevrátenia aktivuje čidlo a uvedie do činnosti v priebehu 150 ms elektromechanický systém ako súčasť bezpečnostnej výbavy nového Mini Cabrio.

Strecha nového kabrioletu je podobne ako u predchádzajúceho modelu klasická plátenná z nepremokavého materiálu natiahnutá na konštrukcii z hliníkových profilov. Strecha sa ovláda samočinne pomocou elektrohydraulického systému a na jej natiahnutie alebo zloženie je potrebných len pätnásť sekúnd. Ovláda sa tlačidlom na ráme čelného skla alebo tlačidlom na kľúči. Podľa výrobcu je konštrukcia strechy natoľko masívna, že aj pri vyšších rýchlostiach odoláva vibráciám z prúdenia vzduchu. Vynechaním pevného ochranného oblúka sa zlepšil výhľad z auta dozadu a zväčšeným bočným sklám aj výhľad do strán. Zmenené je aj zadné vyhrievané okno (na prianie môže byť vyhrievané aj čelné sklo), ktoré plynule nadväzuje na líniu strechy. Príjemným konštatovaním je, že napriek zvýšeniu tuhosti karosérie sa celková hmotnosť modelu Mini Cabrio znížila o desať kilogramov.

Nové Mini Cabrio sa bude dodávať v základnej verzii ako Cooper Cabrio s benzínovým štvorvalcom s objemom 1598 cm3, výkonom 120 koní a krútiacim momentom 160 Nm pri 4250 ot/min. Zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,8 s, pôjde najviac 198 km/h, spotreba bude 5,7 l/100 km a CO2 137 g/km. Výkonnejšou verziou bude Cooper S Cabrio s rovnakým objemom motora, ale s turbodúchadlom a priamym vstrekovaním paliva. Výkon sa zvýši na 175 koní, krútiaci moment na 240 Nm (260 Nm s funkciou Overboost). Z nuly na 100 km/h zrýchli za 7,4 sekundy a najvyššia rýchlosť sa posúva na 222 km/h. Spotreba bude tiež príjemne nízka 6,4 l/100 km a emisie CO2 153 g/km.

Ak to zhrnieme, tak Mini Cabrio druhej generácie okrem evolučného dizajnu má výkonnejšie a úspornejšie motory, sofistikovanejšiu technológiu podvozku, optimalizovanú bezpečnostnú techniku, nové farby a materiály, ale poskytne aj viac zábavy za volantom. To sú hlavné zmeny na novom Mini Cabrio, jedinom prémiovom kabriolete vo svojom segmente.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.