Nové MINI: Paceman Concept

Sobota, 25 december 2010

Pred desiatimi rokmi na autosalóne v Detroite sa uskutočnilo znovuzrodenie značky MINI, keď sa verejnosti predstavil prvý moderný model značky. Teraz je MINI pripravený osláviť významné jubileum svetovou premiérou novej štúdie Paceman Concept. Širokej verejnosti sa predstaví v dňoch 10. - 23. januára na autosalóne v Detroite.

MINI Paceman Concept spredu
Štúdia MINI Paceman Concept sa verejnosti predstaví v januári 2011 v Detroite

Nový dvojdverový Paceman Concept kombinuje vzhľad, všestrannosť a dimenzie štvordverového MINI Countryman so športovosťou kupé. Koncept je rovnako dlhý 411 cm ako MINI Countryman a svojim vzhľadom, najmä klesajúcou strechou a zadnými rozšírenými blatníkmi, pripomína kupé. Od Countrymanu ho odlišujú aj 19palcové kolesá s novým dizajnom.

Nový dvojdverový Paceman Concept už na prvý pohľad nezaprie v sebe gény MINI. Klasickú MINI koncepciu a prvky modelu MINI Countryman spája koncept do mimoriadne harmonického celku. Výsledkom je MINI, ktorého vizuálne línie evokujú americké "muscle cars" a ktoré pôsobí mimoriadne dynamicky pri pohľade zo všetkých strán.

MINI Paceman Concept zozadu
Vzhľad štúdie Paceman Concept využíva prvky Countrymana a nezaprie gény MINI

Podvozková technológia MINI bola pre potreby štúdie Paceman Concept rozvinutá ďalej s cieľom využiť extrémny potenciál výkonných motorov. Športový handling, komfort jazdy a pocit z jazdy na motokáre sú typické aj pre MINI Paceman Concept.

Jazdné vlastnosti garantuje predná náprava so vzperami McPherson, elektrický posilňovač riadenia s účinkom premenlivým podľa rýchlosti jazdy. Viacprvkovú zadnú nápravu vyvinuli odborníci na podvozky z BMW Group tak, aby bolo možné použiť s pohonom predných, ale aj všetkých štyroch kolies.

Interiér štúdie Paceman Concept využíva štylistické prvky MINI, ale aj nové elementy. Za robustným exteriérom sa ukrýva elegantne športové vnútro s prémiovou kvalitou. Špičkovú funkčnosť interiéru vizuálne zdôrazňujú aj rozmerné bočné výstupy klimatizácie.

MINI Paceman Concept zboku
Paceman Concept nápadne pripomína MINI Countryman a športový vzhľad kupé

Koncept Paceman bude mať pod kapotou motor z ponuky MINI John Coopert Works s objemom 1,6-litra s prepĺňaním turbodúchadlom typu twin-scroll. Tento štvorvalcový agregát vyvinie výkon 211 koní s maximálnym krútiacim momentom 260 Nm, ktorý sa dá krátkodobo zvýšiť až na 280 Nm vďaka funkcii Overboost. Bude spolupracovať so stálym pohonom všetkých kolies s elektromagneticky ovládaným centrálnym diferenciálom podobným ako má BMW xDrive.

MINI Paceman Concept je štúdiou, ktorá je však navrhnutá tak, aby ju bolo možné využiť na sériovú výrobu. Najskôr by to však mohlo byť zrejme až v roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.