Nové MINI: Paceman Concept

Sobota, 25 december 2010

Pred desiatimi rokmi na autosalóne v Detroite sa uskutočnilo znovuzrodenie značky MINI, keď sa verejnosti predstavil prvý moderný model značky. Teraz je MINI pripravený osláviť významné jubileum svetovou premiérou novej štúdie Paceman Concept. Širokej verejnosti sa predstaví v dňoch 10. - 23. januára na autosalóne v Detroite.

MINI Paceman Concept spredu
Štúdia MINI Paceman Concept sa verejnosti predstaví v januári 2011 v Detroite

Nový dvojdverový Paceman Concept kombinuje vzhľad, všestrannosť a dimenzie štvordverového MINI Countryman so športovosťou kupé. Koncept je rovnako dlhý 411 cm ako MINI Countryman a svojim vzhľadom, najmä klesajúcou strechou a zadnými rozšírenými blatníkmi, pripomína kupé. Od Countrymanu ho odlišujú aj 19palcové kolesá s novým dizajnom.

Nový dvojdverový Paceman Concept už na prvý pohľad nezaprie v sebe gény MINI. Klasickú MINI koncepciu a prvky modelu MINI Countryman spája koncept do mimoriadne harmonického celku. Výsledkom je MINI, ktorého vizuálne línie evokujú americké "muscle cars" a ktoré pôsobí mimoriadne dynamicky pri pohľade zo všetkých strán.

MINI Paceman Concept zozadu
Vzhľad štúdie Paceman Concept využíva prvky Countrymana a nezaprie gény MINI

Podvozková technológia MINI bola pre potreby štúdie Paceman Concept rozvinutá ďalej s cieľom využiť extrémny potenciál výkonných motorov. Športový handling, komfort jazdy a pocit z jazdy na motokáre sú typické aj pre MINI Paceman Concept.

Jazdné vlastnosti garantuje predná náprava so vzperami McPherson, elektrický posilňovač riadenia s účinkom premenlivým podľa rýchlosti jazdy. Viacprvkovú zadnú nápravu vyvinuli odborníci na podvozky z BMW Group tak, aby bolo možné použiť s pohonom predných, ale aj všetkých štyroch kolies.

Interiér štúdie Paceman Concept využíva štylistické prvky MINI, ale aj nové elementy. Za robustným exteriérom sa ukrýva elegantne športové vnútro s prémiovou kvalitou. Špičkovú funkčnosť interiéru vizuálne zdôrazňujú aj rozmerné bočné výstupy klimatizácie.

MINI Paceman Concept zboku
Paceman Concept nápadne pripomína MINI Countryman a športový vzhľad kupé

Koncept Paceman bude mať pod kapotou motor z ponuky MINI John Coopert Works s objemom 1,6-litra s prepĺňaním turbodúchadlom typu twin-scroll. Tento štvorvalcový agregát vyvinie výkon 211 koní s maximálnym krútiacim momentom 260 Nm, ktorý sa dá krátkodobo zvýšiť až na 280 Nm vďaka funkcii Overboost. Bude spolupracovať so stálym pohonom všetkých kolies s elektromagneticky ovládaným centrálnym diferenciálom podobným ako má BMW xDrive.

MINI Paceman Concept je štúdiou, ktorá je však navrhnutá tak, aby ju bolo možné využiť na sériovú výrobu. Najskôr by to však mohlo byť zrejme až v roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.