Nové Mini s technikou z vyšších modelov

Štvrtok, 21 november 2013

Je tu nové Mini tretej generácie. Predstavilo sa včera na autosalóne v Los Angeles a od 23. novembra aj na Tokyo Motor Show. Silueta aj pre novú generáciu Mini zostala takmer navlas podobná dvom predchádzajúcim, nastupujú však nové motory a pribudli nové pokrokové technológie vyhradené skôr pre väčšie modely.

Mini
Nové Mini sa v týchto dňoch predstavuje na autosalónoch v Los Angeles i Tokiu

Novinka má kódové označenie F56 a základ má vo Frankfurte predstavenom koncepte Mini Vision. Oproti predchodcovi je dlhšia o 98 milimetrov (má 3821 mm – Mini Cooper S), širšia je o 44 milimetrov (1727 mm) a vyšší je o 7 milimetrov (1414 mm). Väčší je aj rázvor náprav o 28 mm (2495 mm) i rozchod kolies - vpredu o 42 mm, vzadu o 34 mm.

Väčší priestor je aj vo vnútri vozidla, a to na všetkých štyroch miestach. Interiér novinky ponúka aj vyšší komfort vďaka novej konštrukcii sedadiel s väčšími možnosťami nastavovania predných sedadiel a dlhším sedákom vzadu. Viac priestoru je v oblasti ramien, tiež pre nohy a lepšie je aj nastupovania pre zadných pasažierov. Objem batožinového priestoru je väčší o 51 litrov. Má 211 litrov a patrí medzi najmenšie v triede. Sklopné operadlo zadných sedadiel je delené v pomere 60:40.

Novémi Mini zostali charakteristické dizajnérske znaky ako mriežka chladiča v tvare šesťuholníka, široké chrómované lemovanie predných svetlometov a zadných svetiel, nová interpretácia bočných smeroviek a priebežného čierneho rámovania karosérie, vďaka ktorému sú plochy ešte viac zvýraznené.

Prepracovaný podvozok má nižšiu hmotnosť, vyššiu tuhosť a nastavovanie pruženia a tlmenia. Doplnkovo je prvýkrát k dispozícii aj dynamická kontrola tlmičov. Brzdná sústava je výkonnejšia kvôli vyšším jazdným výkonom. Sériové disky z ľahkých zliatin majú rozmer 15, prípadne 16 palcov (MINI Cooper S); na prianie až do 18 palcov. Nová predná náprava je typu McPherson a nové je aj viacprvkové zavesenie zadnej nápravy s odľahčenou konštrukciou. Sériovo sa dodáva dynamická kontrola stability (DSC), dynamická trakčná kontrola (DTC) a Electronic Differential Lock Control (EDLC), pri MINI Cooper S navyše s Performance Control.

Nová generácia prichádza s novými motormi s technológiou TwinPower Turbo. Ponúkne tri modelové varianty: Mini Cooper so 100 kW/136k benzínovým trojvalcom, Mini Cooper S so 141 kW/192k s benzínovým štvorvalcom a Mini Cooper D s trojvalcovým naftovým motorom 85 kW/116k. Základom je šesťstupňová prevodovka s manuálnym radením, ale zákazník môže mať aj šesťstupňovú automatickú prevodovku, prípadne aj novú športovú s automatom a radením páčkami pod volantom.

Interiér má vyšší komfort známy z väčších modelov. V novom Mini sa po prvý raz objaví hed-up displej, adaptívny tempomat na báze kamery, cúvacia kamera a parkovací asistent. Samozrejmosťou je navigácia ovládaná otočným prvkom ako má BMW iDrive. Nechýba volič jazdných režimov s možnosťami Mid, Sport a Green. Tu sa môže meniť charakteristika adaptívnych tlmičov, odozva plynového pedála i akustický prejav motora.

Mini Cooper S je poriadny rýchlik - s dvojlitrovým štvorvalcovým preplňovaným benzínovým motorom s priamym vstrekovaním paliva, s výkonom 192 koní a 280 Nm zrýchli z 0–100 km/h za 6,8 sekundy a dokáže ísť rýchlosťou 235 km/h. Priemerná spotreba je 5,7 – 5,8 litra na sto kilometrov a emisie CO2 133 – 136 g/km a spĺňa emisnú normu EU6.

Mini Cooper trojvalcovým benzínovým motorom s objemom 1499 cm³ a turbom a priamym vstrekovaním paliva má výkon136 koní, najvyšší krútiaci moment: 220 Nm.

Zrýchľuje na stovku za 7,9 sekundy, maximálna rýchlosť je 210 km/h, priemerná spotreba 4,5 – 4,6 l/100 km a emisie CO2 105 – 107 g/km.

Mini Cooper D je rekordér značky v spotrebe. Jeho trojvalcový naftový motor s technológiou Mini TwinPower Turbo so zdvihovým objemom 1496 cm³ má výkon: 116 koní, 270 Nm, na zrýchlenie z 0–100 km/h potrebuje len 9,2 sekundy, dosahuje najvyššiu rýchlosť 205 km/h, priemerne spotrebuje 3,5 - 3,6 l/100 km, do vzduchu vypúšťa CO2 len 92 – 95 g/km a spĺňa emisnú normu EU6.

Mini Mini Mini Mini Mini Mini
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.