Nové Subaru WRC: premiéra v Grécku

Pondelok, 26 máj 2008

Dlho očakávaný a viackrát ohlasovaný nový súťažný automobil Subaru pre majstrostrovstvá sveta je realitou. Naostro sa predstaví už koncom mája tohto roku v Grécku na Rallye Akropolis.

Subaru WRC Subaru WRC

Od siedmej rallye tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta nasadí športová divízia automobilky Subaru do šampionátu svoj najnovší model Impreza WRC 2008. V súčasnosti nasadzuje Subaru do seriálu WRC automobily, založené na sériovej produkcii so špecifikáciou pre rallye. Súčasné súťažné automobily WRC, Subaru Impreza WRC 2008, pochádza z modelu Impreza 2007. Nový model už absolvoval záverečné vývojové testy a je pripravený na nasadenie do seriálu.

Posledný vývojový model Subaru Impreza WRC 2008 má väčší rázvor kolies s kratšími prevismi vpredu i vzadu. Navyše, zadné krídlo upevnené na veku batožinového priestoru starého modelu, je tentoraz integrálnou súčasťou zadných dverí, čím Impreza získava charakteristický vzhľad. Naopak, pod kapotou Subaru ostáva osvedčené dvojlitrové turbo s výkonom približne 300 koní a symetrickým pohonom všetkých štyroch kolies Symmetrical AWD.

Až doteraz používali automobily World Rally od Subaru "hviezdny" look na modrej farbe, ktorý vytváral unikátnu identitu športovej značky. Nové auto sa uberá úplne iným smerom. Nová farebná schéma, vytvorená dizajnovým oddelením Fuji Heavy Industries, využíva naďalej modrý základ, ale tentoraz s kompletným logom Subaru v strede s bielymi a striebornými linkami. Tak, ako majú novú identitu pretekárske automobily, majú ju aj jazdecké overaly alebo servisné stany, využívané na rallye.

Premiéra Subaru Impreza WRC 2008 bude na Acropolis Rally v Grécku od 29. mája do 1. júna 2008 pod vedením šéfa tímu Davida Richardsa. V kokpitoch oboch nových automobilov budú za volantom osvedčení zmluvní jazdci Nór Petter Solberg a Austrálčan Chris Atkinson. Mal by im pomôcť opäť víťaziť v seriáli majstrovstiev sveta a Solbergovi možno aj znovu pomýšľať na titul majstra sveta.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.