Nové Subaru WRC: premiéra v Grécku

Pondelok, 26 máj 2008

Dlho očakávaný a viackrát ohlasovaný nový súťažný automobil Subaru pre majstrostrovstvá sveta je realitou. Naostro sa predstaví už koncom mája tohto roku v Grécku na Rallye Akropolis.

Subaru WRC Subaru WRC

Od siedmej rallye tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta nasadí športová divízia automobilky Subaru do šampionátu svoj najnovší model Impreza WRC 2008. V súčasnosti nasadzuje Subaru do seriálu WRC automobily, založené na sériovej produkcii so špecifikáciou pre rallye. Súčasné súťažné automobily WRC, Subaru Impreza WRC 2008, pochádza z modelu Impreza 2007. Nový model už absolvoval záverečné vývojové testy a je pripravený na nasadenie do seriálu.

Posledný vývojový model Subaru Impreza WRC 2008 má väčší rázvor kolies s kratšími prevismi vpredu i vzadu. Navyše, zadné krídlo upevnené na veku batožinového priestoru starého modelu, je tentoraz integrálnou súčasťou zadných dverí, čím Impreza získava charakteristický vzhľad. Naopak, pod kapotou Subaru ostáva osvedčené dvojlitrové turbo s výkonom približne 300 koní a symetrickým pohonom všetkých štyroch kolies Symmetrical AWD.

Až doteraz používali automobily World Rally od Subaru "hviezdny" look na modrej farbe, ktorý vytváral unikátnu identitu športovej značky. Nové auto sa uberá úplne iným smerom. Nová farebná schéma, vytvorená dizajnovým oddelením Fuji Heavy Industries, využíva naďalej modrý základ, ale tentoraz s kompletným logom Subaru v strede s bielymi a striebornými linkami. Tak, ako majú novú identitu pretekárske automobily, majú ju aj jazdecké overaly alebo servisné stany, využívané na rallye.

Premiéra Subaru Impreza WRC 2008 bude na Acropolis Rally v Grécku od 29. mája do 1. júna 2008 pod vedením šéfa tímu Davida Richardsa. V kokpitoch oboch nových automobilov budú za volantom osvedčení zmluvní jazdci Nór Petter Solberg a Austrálčan Chris Atkinson. Mal by im pomôcť opäť víťaziť v seriáli majstrovstiev sveta a Solbergovi možno aj znovu pomýšľať na titul majstra sveta.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.