Nové supermoto: Husqvarna SM 630

Pondelok, 26 apríl 2010

Husqvarna modernizuje a pre tento rok pripravila novinku supermoto s modelovým označením SM 630. Nový model je náhradou za starší SM 610. Ide o úplne nový motocykel s novým rámom i novou jednovalcovou pohonnou jednotkou s objemom zvýšeným na 600 cm³, s rozvodom OHC a so vstrekovaním benzínu. Oproti doterajšiemu modelu má nový štvortakt približne o 20 % vyšší výkon.

Husqvarna SM 630

Nový kompletne navrhnutý dizajn dodáva novému modelu SM 630 elegantný a zároveň agresívny vzhľad. Nové je aj sedadlo, nádrž, bočné panely i predné a zadné blatníky. Predná vidlica je od talianskeho výrobcu Marzocchi, zadná má centrálny tlmič od Sachsa. SM 630 má vpredu zdvih 250 mm a vzadu 290 mm, jazdí na 17palcových kolesách s rozmerom 120/70 vpredu a 150/60 vzadu. Rozmer najmä zadnej pneumatiky naznačuje, že nejde o šírku určenú na pretekárske účely, ale "len" na bežné jazdenie a po bežných cestách, aj keď so športovým apetítom. Pohotovostná hmotnosť Husqvarny SM 630 bez náplní a paliva je 158 kg.

Pozornosť u novinky SM 630 si zasluhuje nový kvapalinou chladený motor, ktorý má zväčšené vŕtanie z 98 do 100 mm (zdvih valca je 76,4 mm) a objem zvýšený na 600 cm³, hlavu valca s červeným rocker boxom ako pretekárske stroje, rozvod ventilov DOHC a elektronicky riadené vstrekovanie vyvinuté v spolupráci s Mikuni.

Motor je teraz vybavený 45 mm škrtiacim ventilom a vstrekovačmi paliva Mitsubishi "twin jet" so vstrekovacím tlakom 300 kPa. Výkon motora sa prenáša na zadné koleso prostredníctvom 6stupňovej mechanickej prevodovky a klasickej reťaze. Brzdy sú vpredu i vzadu kotúčové (320/220 mm). Palivová nádrž má objem 12 litrov. Cena na slovenskom trhu by mala byť pod hranicou 6000 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: Husqvarna
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.