Nové Volvo S60: elegantný športový sedan

Streda, 11 november 2009

Pred necelým rokom predstavila švédska automobilka štúdiu budúceho modelu Volva S60 a dnes ukazuje na oficiálnych fotografiách jeho skutočnú sériovú podobu. Už štúdia naznačila, že následnícky model budúcej generácie strednej triedy je dizajnovo celkom iný automobil. Premiéru nové Volvo S60 bude mať na jar budúceho roku v Ženeve.

Volvo S60
Nové Volvo S60 sa vo svetovej premiére predstaví na jar budúceho roku v Ženeve

Volvo S60 prvej generácie za začalo vyrábať v roku 2000 v belgickom Gente a nový zásadne modifikovaný model ho nahradil v roku 2006. Doteraz sa vyrobilo takmer 580 tisíc automobilov Volvo S60 týchto dvoch generácií. Pripravovaná nová generácia Volva S60 má radikálne zmenený dizajn, štýlovú karosériu typu športového sedana a výrobca si od nového modelu veľa sľubuje.

Pri porovnávaní štúdie s novým reálnym modelom zistíme, že silueta sériového modelu je štúdii veľmi podobná. Predná partia karosérie nového sedanu je oproti štúdii trošku zmenená v tom, že je menej športovo ladená a badať tam príbuznosť k modernizovanému modelu C30. Vzadu ubudli z ostatných rokov charakteristické hranaté tvary dizajnu Volva. Novým dizajnovým prvkom je pozdĺžna linka v bočnej pontónovej časti karosérie a vyššia splývavosť zadnej partie strechy so zadným sklom a veľmi krátkym vekom batožinového priestoru.

Prezident Volvo Cars Stephen Odell o novom modeli hovorí, že vyzerá a jazdí tak, ako doteraz žiadne Volvo a že je vybavený novými technológiami, ktoré zvyšujú a zaručujú pocit bezpečia za volantom. Podľa najvyššieho predstaviteľa Volva zákazníci od automobilu v tejto kategórii očakávajú silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické jazdné vlastnosti, a to podľa neho nové Volvo S60 má. Je tiež presvedčený, že S60 bude patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Volvo S60
Volvo S60 bude mať podľa prezidenta švédskej automobilky silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické vlastnosti a má patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Jednou z najvýznamnejších technologických noviniek modelu S60 je systém na rozpoznávanie a ochranu chodcov pomenovaný Pedestrian Detection. Tento najnovší bezpečnostný systém bude schopný samočinne spomaliť vozidlo a predísť tak stretom automobilu s chodcom pri nízkych rýchlostiach a zmierniť následky nehôd s chodcami pri vyšších rýchlostiach. Systém samočinne sleduje pohyb chodcov pred vozidlom a automaticky zabrzdí vozidlo, ak vodič nezareaguje včas.

Nové Volvo S60 sa verejnosti predstaví na ženevskom autosalóne v marci 2010. Výroba športového sedanu nabehne začiatkom leta 2010 v belgickom Gente.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.