Nové Volvo S60: elegantný športový sedan

Streda, 11 november 2009

Pred necelým rokom predstavila švédska automobilka štúdiu budúceho modelu Volva S60 a dnes ukazuje na oficiálnych fotografiách jeho skutočnú sériovú podobu. Už štúdia naznačila, že následnícky model budúcej generácie strednej triedy je dizajnovo celkom iný automobil. Premiéru nové Volvo S60 bude mať na jar budúceho roku v Ženeve.

Volvo S60
Nové Volvo S60 sa vo svetovej premiére predstaví na jar budúceho roku v Ženeve

Volvo S60 prvej generácie za začalo vyrábať v roku 2000 v belgickom Gente a nový zásadne modifikovaný model ho nahradil v roku 2006. Doteraz sa vyrobilo takmer 580 tisíc automobilov Volvo S60 týchto dvoch generácií. Pripravovaná nová generácia Volva S60 má radikálne zmenený dizajn, štýlovú karosériu typu športového sedana a výrobca si od nového modelu veľa sľubuje.

Pri porovnávaní štúdie s novým reálnym modelom zistíme, že silueta sériového modelu je štúdii veľmi podobná. Predná partia karosérie nového sedanu je oproti štúdii trošku zmenená v tom, že je menej športovo ladená a badať tam príbuznosť k modernizovanému modelu C30. Vzadu ubudli z ostatných rokov charakteristické hranaté tvary dizajnu Volva. Novým dizajnovým prvkom je pozdĺžna linka v bočnej pontónovej časti karosérie a vyššia splývavosť zadnej partie strechy so zadným sklom a veľmi krátkym vekom batožinového priestoru.

Prezident Volvo Cars Stephen Odell o novom modeli hovorí, že vyzerá a jazdí tak, ako doteraz žiadne Volvo a že je vybavený novými technológiami, ktoré zvyšujú a zaručujú pocit bezpečia za volantom. Podľa najvyššieho predstaviteľa Volva zákazníci od automobilu v tejto kategórii očakávajú silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické jazdné vlastnosti, a to podľa neho nové Volvo S60 má. Je tiež presvedčený, že S60 bude patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Volvo S60
Volvo S60 bude mať podľa prezidenta švédskej automobilky silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické vlastnosti a má patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Jednou z najvýznamnejších technologických noviniek modelu S60 je systém na rozpoznávanie a ochranu chodcov pomenovaný Pedestrian Detection. Tento najnovší bezpečnostný systém bude schopný samočinne spomaliť vozidlo a predísť tak stretom automobilu s chodcom pri nízkych rýchlostiach a zmierniť následky nehôd s chodcami pri vyšších rýchlostiach. Systém samočinne sleduje pohyb chodcov pred vozidlom a automaticky zabrzdí vozidlo, ak vodič nezareaguje včas.

Nové Volvo S60 sa verejnosti predstaví na ženevskom autosalóne v marci 2010. Výroba športového sedanu nabehne začiatkom leta 2010 v belgickom Gente.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.