Nové Volvo S60: elegantný športový sedan

Streda, 11 november 2009

Pred necelým rokom predstavila švédska automobilka štúdiu budúceho modelu Volva S60 a dnes ukazuje na oficiálnych fotografiách jeho skutočnú sériovú podobu. Už štúdia naznačila, že následnícky model budúcej generácie strednej triedy je dizajnovo celkom iný automobil. Premiéru nové Volvo S60 bude mať na jar budúceho roku v Ženeve.

Volvo S60
Nové Volvo S60 sa vo svetovej premiére predstaví na jar budúceho roku v Ženeve

Volvo S60 prvej generácie za začalo vyrábať v roku 2000 v belgickom Gente a nový zásadne modifikovaný model ho nahradil v roku 2006. Doteraz sa vyrobilo takmer 580 tisíc automobilov Volvo S60 týchto dvoch generácií. Pripravovaná nová generácia Volva S60 má radikálne zmenený dizajn, štýlovú karosériu typu športového sedana a výrobca si od nového modelu veľa sľubuje.

Pri porovnávaní štúdie s novým reálnym modelom zistíme, že silueta sériového modelu je štúdii veľmi podobná. Predná partia karosérie nového sedanu je oproti štúdii trošku zmenená v tom, že je menej športovo ladená a badať tam príbuznosť k modernizovanému modelu C30. Vzadu ubudli z ostatných rokov charakteristické hranaté tvary dizajnu Volva. Novým dizajnovým prvkom je pozdĺžna linka v bočnej pontónovej časti karosérie a vyššia splývavosť zadnej partie strechy so zadným sklom a veľmi krátkym vekom batožinového priestoru.

Prezident Volvo Cars Stephen Odell o novom modeli hovorí, že vyzerá a jazdí tak, ako doteraz žiadne Volvo a že je vybavený novými technológiami, ktoré zvyšujú a zaručujú pocit bezpečia za volantom. Podľa najvyššieho predstaviteľa Volva zákazníci od automobilu v tejto kategórii očakávajú silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické jazdné vlastnosti, a to podľa neho nové Volvo S60 má. Je tiež presvedčený, že S60 bude patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Volvo S60
Volvo S60 bude mať podľa prezidenta švédskej automobilky silný emočný náboj, športový dizajn a dynamické vlastnosti a má patriť medzi najsilnejších hráčov vo svojom segmente.

Jednou z najvýznamnejších technologických noviniek modelu S60 je systém na rozpoznávanie a ochranu chodcov pomenovaný Pedestrian Detection. Tento najnovší bezpečnostný systém bude schopný samočinne spomaliť vozidlo a predísť tak stretom automobilu s chodcom pri nízkych rýchlostiach a zmierniť následky nehôd s chodcami pri vyšších rýchlostiach. Systém samočinne sleduje pohyb chodcov pred vozidlom a automaticky zabrzdí vozidlo, ak vodič nezareaguje včas.

Nové Volvo S60 sa verejnosti predstaví na ženevskom autosalóne v marci 2010. Výroba športového sedanu nabehne začiatkom leta 2010 v belgickom Gente.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.