Nové Volvo XC60 po ženevskej premiére

Štvrtok, 16 marec 2017

Volvo predstavilo na prebiehajúcom ženevskom autosalóne nové menšie SUV XC60 a pokračuje tak v uvádzané dizajnovo nových a vydarených modelov.

1 Volvo XC60
Dizajnovo vydarená novinka stredne veľkého SUV Volvo XC60 má premiéru v Ženeve

Nové XC60 prichádza po deviatich rokoch od uvedenia prvej generácie tohto modelu. XC60 je najpredávanejším modelom značky a jeho predaj sa podieľa približne jednou tretinou na celkových predajoch značky Volvo. Novinka si premiéru práve v týchto dňoch užíva v Ženeve.

Volvo XC60 nahrádza mimoriadne úspešný pôvodný model XC60. Žne úspechy nielen doma vo Švédsku, ale stal sa tiež najpredávanejším prémiovým SUV strednej triedy v Európe. Na celom svete sa ho predalo takmer milión kusov. V súčasnosti tvorí model XC60 asi 30 percent celkového globálneho objemu predaja automobilky Volvo.

Nové Volvo XC60 zaujme svojim dizajnom karosérie a tým ako vyzerá už na prvý pohľad. Chvály na nový model je ako opakujúci sa refrén nejakej populárnej pesničky. Ak veľké SUV XC90 sa vo svete dizajnu hodnotí ako veľmi vydarené, pri modeli XC60 môžeme k hodnoteniu pridať ešte jedno plus. Navyše XC60 nepôsobí tak mohutne ako jeho väčší súrodenec, ale je skôr estetickejší a väčší švihák.

Nový model švédskej automobilky je jedným z najbezpečnejších aké automobilka kedy vyrobila. Je kompletne vybavený množstvom nových technológií. Prelomový systém City Safety sa rozšíril o funkciu asistenta riadenia. A nový bezpečnostný systém s názvom Oncoming Lane Mitigation dokáže pomocou asistenta riadenia zmierniť intenzitu čelnej zrážky.

2 Volvo XC60
Nové Volvo XC60 zaujme nech sa na nový model pozriete z akéhokoľvek uhla pohľadu

Systém monitorovania mŕtveho uhla BLIS od spoločnosti Volvo sa dlhšie používa aj na iných modeloch značky. XC60 zdobí aj funkcia asistenta riadenia, ktorá obmedzuje riziko zrážky pri zmene jazdného pruhu. Vo voliteľnej výbave ponúka nový XC60 tiež pokročilý asistenčný systém poloautonómneho riadenia Pilot Assist, ktorý ovláda volant, akceleráciu a brzdenie na dobre značených cestách až do rýchlosti 130 km/h.

Nové XC60 ponúka pomerne širokú paletu pohonných jednotiek. Začína sa vznetovým motorom D4 s výkonom 190 koní, nasleduje motor D5 s technológiou Power Pulse s výkonom 235 koní. Je tu aj zážihový motor T5 s výkonom 254 koní a motor T6, ktorý s turbudúchadlom alebo kompresorom dosahuje výkon 320 koní a krútiaci moment 400 Nm.

Vrcholom ponuky v modelovom rade XC60 je model s pohonnou novou jednotkou s nabíjaním z elektrickej zásuvky. Plug-in hybridný systém pohonu T8 Twin Engine so zážihovým motorom dosahuje výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy.

Model XC60 však neukrýva svoje prednosti len pod kapotou, ale je tu aj elegantný a komfortný interiér. Má novú štvorzónovú klimatizáciu s technológiou Clean Zone, ktorá odstraňuje z ovzdušia interiéru škodlivé znečisťujúce látky a pevné častice zvonka, vďaka čomu sa kabína naplní škandinávsky čerstvým vzduchom.

3 Volvo XC60
Elegancia, komfort a pohodlie ako v obývačke – aj taký je interiér modelu Volvo XC60

Informačno-zábavný systém Census od spoločnosti Volvo Cars vrátane pripojených služieb pre vodiča, ako aj aplikácia Volvo On Call, sa dočkali grafického vylepšenia aj nových funkcií. Rovnako ako v modelovej sérii 90 je aj tu k dispozícii integrácia smartfónov s podporou funkcií Car Play a Android Auto.

Výroba nového modelu XC60 od spoločnosti Volvo Cars by sa mala začať v polovici apríla vo švédskom závode Torslanda.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.