Nové Volvo XC60 po ženevskej premiére

Štvrtok, 16 marec 2017

Volvo predstavilo na prebiehajúcom ženevskom autosalóne nové menšie SUV XC60 a pokračuje tak v uvádzané dizajnovo nových a vydarených modelov.

1 Volvo XC60
Dizajnovo vydarená novinka stredne veľkého SUV Volvo XC60 má premiéru v Ženeve

Nové XC60 prichádza po deviatich rokoch od uvedenia prvej generácie tohto modelu. XC60 je najpredávanejším modelom značky a jeho predaj sa podieľa približne jednou tretinou na celkových predajoch značky Volvo. Novinka si premiéru práve v týchto dňoch užíva v Ženeve.

Volvo XC60 nahrádza mimoriadne úspešný pôvodný model XC60. Žne úspechy nielen doma vo Švédsku, ale stal sa tiež najpredávanejším prémiovým SUV strednej triedy v Európe. Na celom svete sa ho predalo takmer milión kusov. V súčasnosti tvorí model XC60 asi 30 percent celkového globálneho objemu predaja automobilky Volvo.

Nové Volvo XC60 zaujme svojim dizajnom karosérie a tým ako vyzerá už na prvý pohľad. Chvály na nový model je ako opakujúci sa refrén nejakej populárnej pesničky. Ak veľké SUV XC90 sa vo svete dizajnu hodnotí ako veľmi vydarené, pri modeli XC60 môžeme k hodnoteniu pridať ešte jedno plus. Navyše XC60 nepôsobí tak mohutne ako jeho väčší súrodenec, ale je skôr estetickejší a väčší švihák.

Nový model švédskej automobilky je jedným z najbezpečnejších aké automobilka kedy vyrobila. Je kompletne vybavený množstvom nových technológií. Prelomový systém City Safety sa rozšíril o funkciu asistenta riadenia. A nový bezpečnostný systém s názvom Oncoming Lane Mitigation dokáže pomocou asistenta riadenia zmierniť intenzitu čelnej zrážky.

2 Volvo XC60
Nové Volvo XC60 zaujme nech sa na nový model pozriete z akéhokoľvek uhla pohľadu

Systém monitorovania mŕtveho uhla BLIS od spoločnosti Volvo sa dlhšie používa aj na iných modeloch značky. XC60 zdobí aj funkcia asistenta riadenia, ktorá obmedzuje riziko zrážky pri zmene jazdného pruhu. Vo voliteľnej výbave ponúka nový XC60 tiež pokročilý asistenčný systém poloautonómneho riadenia Pilot Assist, ktorý ovláda volant, akceleráciu a brzdenie na dobre značených cestách až do rýchlosti 130 km/h.

Nové XC60 ponúka pomerne širokú paletu pohonných jednotiek. Začína sa vznetovým motorom D4 s výkonom 190 koní, nasleduje motor D5 s technológiou Power Pulse s výkonom 235 koní. Je tu aj zážihový motor T5 s výkonom 254 koní a motor T6, ktorý s turbudúchadlom alebo kompresorom dosahuje výkon 320 koní a krútiaci moment 400 Nm.

Vrcholom ponuky v modelovom rade XC60 je model s pohonnou novou jednotkou s nabíjaním z elektrickej zásuvky. Plug-in hybridný systém pohonu T8 Twin Engine so zážihovým motorom dosahuje výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy.

Model XC60 však neukrýva svoje prednosti len pod kapotou, ale je tu aj elegantný a komfortný interiér. Má novú štvorzónovú klimatizáciu s technológiou Clean Zone, ktorá odstraňuje z ovzdušia interiéru škodlivé znečisťujúce látky a pevné častice zvonka, vďaka čomu sa kabína naplní škandinávsky čerstvým vzduchom.

3 Volvo XC60
Elegancia, komfort a pohodlie ako v obývačke – aj taký je interiér modelu Volvo XC60

Informačno-zábavný systém Census od spoločnosti Volvo Cars vrátane pripojených služieb pre vodiča, ako aj aplikácia Volvo On Call, sa dočkali grafického vylepšenia aj nových funkcií. Rovnako ako v modelovej sérii 90 je aj tu k dispozícii integrácia smartfónov s podporou funkcií Car Play a Android Auto.

Výroba nového modelu XC60 od spoločnosti Volvo Cars by sa mala začať v polovici apríla vo švédskom závode Torslanda.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.