Nové Volvo XC60 po ženevskej premiére

Štvrtok, 16 marec 2017

Volvo predstavilo na prebiehajúcom ženevskom autosalóne nové menšie SUV XC60 a pokračuje tak v uvádzané dizajnovo nových a vydarených modelov.

1 Volvo XC60
Dizajnovo vydarená novinka stredne veľkého SUV Volvo XC60 má premiéru v Ženeve

Nové XC60 prichádza po deviatich rokoch od uvedenia prvej generácie tohto modelu. XC60 je najpredávanejším modelom značky a jeho predaj sa podieľa približne jednou tretinou na celkových predajoch značky Volvo. Novinka si premiéru práve v týchto dňoch užíva v Ženeve.

Volvo XC60 nahrádza mimoriadne úspešný pôvodný model XC60. Žne úspechy nielen doma vo Švédsku, ale stal sa tiež najpredávanejším prémiovým SUV strednej triedy v Európe. Na celom svete sa ho predalo takmer milión kusov. V súčasnosti tvorí model XC60 asi 30 percent celkového globálneho objemu predaja automobilky Volvo.

Nové Volvo XC60 zaujme svojim dizajnom karosérie a tým ako vyzerá už na prvý pohľad. Chvály na nový model je ako opakujúci sa refrén nejakej populárnej pesničky. Ak veľké SUV XC90 sa vo svete dizajnu hodnotí ako veľmi vydarené, pri modeli XC60 môžeme k hodnoteniu pridať ešte jedno plus. Navyše XC60 nepôsobí tak mohutne ako jeho väčší súrodenec, ale je skôr estetickejší a väčší švihák.

Nový model švédskej automobilky je jedným z najbezpečnejších aké automobilka kedy vyrobila. Je kompletne vybavený množstvom nových technológií. Prelomový systém City Safety sa rozšíril o funkciu asistenta riadenia. A nový bezpečnostný systém s názvom Oncoming Lane Mitigation dokáže pomocou asistenta riadenia zmierniť intenzitu čelnej zrážky.

2 Volvo XC60
Nové Volvo XC60 zaujme nech sa na nový model pozriete z akéhokoľvek uhla pohľadu

Systém monitorovania mŕtveho uhla BLIS od spoločnosti Volvo sa dlhšie používa aj na iných modeloch značky. XC60 zdobí aj funkcia asistenta riadenia, ktorá obmedzuje riziko zrážky pri zmene jazdného pruhu. Vo voliteľnej výbave ponúka nový XC60 tiež pokročilý asistenčný systém poloautonómneho riadenia Pilot Assist, ktorý ovláda volant, akceleráciu a brzdenie na dobre značených cestách až do rýchlosti 130 km/h.

Nové XC60 ponúka pomerne širokú paletu pohonných jednotiek. Začína sa vznetovým motorom D4 s výkonom 190 koní, nasleduje motor D5 s technológiou Power Pulse s výkonom 235 koní. Je tu aj zážihový motor T5 s výkonom 254 koní a motor T6, ktorý s turbudúchadlom alebo kompresorom dosahuje výkon 320 koní a krútiaci moment 400 Nm.

Vrcholom ponuky v modelovom rade XC60 je model s pohonnou novou jednotkou s nabíjaním z elektrickej zásuvky. Plug-in hybridný systém pohonu T8 Twin Engine so zážihovým motorom dosahuje výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy.

Model XC60 však neukrýva svoje prednosti len pod kapotou, ale je tu aj elegantný a komfortný interiér. Má novú štvorzónovú klimatizáciu s technológiou Clean Zone, ktorá odstraňuje z ovzdušia interiéru škodlivé znečisťujúce látky a pevné častice zvonka, vďaka čomu sa kabína naplní škandinávsky čerstvým vzduchom.

3 Volvo XC60
Elegancia, komfort a pohodlie ako v obývačke – aj taký je interiér modelu Volvo XC60

Informačno-zábavný systém Census od spoločnosti Volvo Cars vrátane pripojených služieb pre vodiča, ako aj aplikácia Volvo On Call, sa dočkali grafického vylepšenia aj nových funkcií. Rovnako ako v modelovej sérii 90 je aj tu k dispozícii integrácia smartfónov s podporou funkcií Car Play a Android Auto.

Výroba nového modelu XC60 od spoločnosti Volvo Cars by sa mala začať v polovici apríla vo švédskom závode Torslanda.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.