Nový Chevrolet: Cruze

Štvrtok, 28 august 2008

Prvé snímky nového modelu Chevrolet Cruze, ktorý svoju svetovú premiéru absolvuje na parížskom autosalóne v októbri tohto roku, predstavujú dynamické štvordverové kupé v novom zvláštnom kabáte.

Chevrolet Cruze Chevrolet Cruze

Cruze je dramatickou reinterpretáciou tradičných sedanov Chevrolet. Vyznačuje sa novými globálnymi dizajnérskymi prvkami značky s logom zlatého motýlika. Vďaka oblúkovitej streche, ktorá siaha od strmého čelného skla k šikmým zadným stĺpikom a krátkej zadnej kapote, prináša Cruze do triedy kompaktných sedanov proporcie pripomínajúce kupé.

Chevrolet Cruze, dlhší a širší než väčšina jeho konkurentov, vyžaruje smelý postoj: kolesá sú umiestnené vo vonkajších rohoch karosérie. Profil nového modelu Cruze má výrazný vzhľad prednej časti s veľkými hlavnými reflektormi, ktoré obopínajú predné boky vozidla a stúpajú nahor k blatníkom a kapote. Ďalšími novými významnými dizajnérskymi prvkami sú dvojdielna predná mriežka a postoj vozidla s kolesami mierne vysunutými z karosérie. V interiéri sa Cruze vyznačuje dvojdielnym štýlom kokpitu, po prvý raz predstavenom v ikone športových automobilov - Chevrolet Corvette.

Chevrolet Cruze

Cieľom pri navrhovaní Cruze podľa hlavného dizajnéra bolo, aby bol výrazný, nie evolučný. Chevrolet tým chce urobiť veľký krok vpred a urobiť silný dizajnérsky čin pre svoje produkty. Progresívny dizajn nového Chevroletu sa má prejaviť aj v kvalite interiéru, kde Chevrolet použil zrnitý povrch z mäkkých materiálov a nízkolesklé panely.

Pri svojom uvedení v Európe bude mať Cruze k dispozícii benzínové motory 1,6 16V (112 k) a 1,8 16V (140 k) s variabilným časovaním ventilov VVT so zvýšeným výkonom, lepšou hospodárnosťou a nižšími emisiami. Nový dvojlitrový turbodiesel s výkonom 150 k a krútiacim momentom 320 Nm pridáva výkon a vynikne aj nižšou spotrebou. Spolupracovať budú s 5stupňovou manuálnou alebo úplne novou, po prvý raz v kompaktnom segmente novou 6stupňovou automatickou prevodovkou.

Nový Chevrolet Cruze bude v sieti európskych predajcov od marca budúceho roku. Ďalšie trhy budú nasledovať aj s príslušnou ponukou motorov prispôsobenou konkrétnemu regiónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: GM
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.