Nový Chevrolet: Cruze

Štvrtok, 28 august 2008

Prvé snímky nového modelu Chevrolet Cruze, ktorý svoju svetovú premiéru absolvuje na parížskom autosalóne v októbri tohto roku, predstavujú dynamické štvordverové kupé v novom zvláštnom kabáte.

Chevrolet Cruze Chevrolet Cruze

Cruze je dramatickou reinterpretáciou tradičných sedanov Chevrolet. Vyznačuje sa novými globálnymi dizajnérskymi prvkami značky s logom zlatého motýlika. Vďaka oblúkovitej streche, ktorá siaha od strmého čelného skla k šikmým zadným stĺpikom a krátkej zadnej kapote, prináša Cruze do triedy kompaktných sedanov proporcie pripomínajúce kupé.

Chevrolet Cruze, dlhší a širší než väčšina jeho konkurentov, vyžaruje smelý postoj: kolesá sú umiestnené vo vonkajších rohoch karosérie. Profil nového modelu Cruze má výrazný vzhľad prednej časti s veľkými hlavnými reflektormi, ktoré obopínajú predné boky vozidla a stúpajú nahor k blatníkom a kapote. Ďalšími novými významnými dizajnérskymi prvkami sú dvojdielna predná mriežka a postoj vozidla s kolesami mierne vysunutými z karosérie. V interiéri sa Cruze vyznačuje dvojdielnym štýlom kokpitu, po prvý raz predstavenom v ikone športových automobilov - Chevrolet Corvette.

Chevrolet Cruze

Cieľom pri navrhovaní Cruze podľa hlavného dizajnéra bolo, aby bol výrazný, nie evolučný. Chevrolet tým chce urobiť veľký krok vpred a urobiť silný dizajnérsky čin pre svoje produkty. Progresívny dizajn nového Chevroletu sa má prejaviť aj v kvalite interiéru, kde Chevrolet použil zrnitý povrch z mäkkých materiálov a nízkolesklé panely.

Pri svojom uvedení v Európe bude mať Cruze k dispozícii benzínové motory 1,6 16V (112 k) a 1,8 16V (140 k) s variabilným časovaním ventilov VVT so zvýšeným výkonom, lepšou hospodárnosťou a nižšími emisiami. Nový dvojlitrový turbodiesel s výkonom 150 k a krútiacim momentom 320 Nm pridáva výkon a vynikne aj nižšou spotrebou. Spolupracovať budú s 5stupňovou manuálnou alebo úplne novou, po prvý raz v kompaktnom segmente novou 6stupňovou automatickou prevodovkou.

Nový Chevrolet Cruze bude v sieti európskych predajcov od marca budúceho roku. Ďalšie trhy budú nasledovať aj s príslušnou ponukou motorov prispôsobenou konkrétnemu regiónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: GM
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring