Nový Chevrolet: Cruze

Štvrtok, 28 august 2008

Prvé snímky nového modelu Chevrolet Cruze, ktorý svoju svetovú premiéru absolvuje na parížskom autosalóne v októbri tohto roku, predstavujú dynamické štvordverové kupé v novom zvláštnom kabáte.

Chevrolet Cruze Chevrolet Cruze

Cruze je dramatickou reinterpretáciou tradičných sedanov Chevrolet. Vyznačuje sa novými globálnymi dizajnérskymi prvkami značky s logom zlatého motýlika. Vďaka oblúkovitej streche, ktorá siaha od strmého čelného skla k šikmým zadným stĺpikom a krátkej zadnej kapote, prináša Cruze do triedy kompaktných sedanov proporcie pripomínajúce kupé.

Chevrolet Cruze, dlhší a širší než väčšina jeho konkurentov, vyžaruje smelý postoj: kolesá sú umiestnené vo vonkajších rohoch karosérie. Profil nového modelu Cruze má výrazný vzhľad prednej časti s veľkými hlavnými reflektormi, ktoré obopínajú predné boky vozidla a stúpajú nahor k blatníkom a kapote. Ďalšími novými významnými dizajnérskymi prvkami sú dvojdielna predná mriežka a postoj vozidla s kolesami mierne vysunutými z karosérie. V interiéri sa Cruze vyznačuje dvojdielnym štýlom kokpitu, po prvý raz predstavenom v ikone športových automobilov - Chevrolet Corvette.

Chevrolet Cruze

Cieľom pri navrhovaní Cruze podľa hlavného dizajnéra bolo, aby bol výrazný, nie evolučný. Chevrolet tým chce urobiť veľký krok vpred a urobiť silný dizajnérsky čin pre svoje produkty. Progresívny dizajn nového Chevroletu sa má prejaviť aj v kvalite interiéru, kde Chevrolet použil zrnitý povrch z mäkkých materiálov a nízkolesklé panely.

Pri svojom uvedení v Európe bude mať Cruze k dispozícii benzínové motory 1,6 16V (112 k) a 1,8 16V (140 k) s variabilným časovaním ventilov VVT so zvýšeným výkonom, lepšou hospodárnosťou a nižšími emisiami. Nový dvojlitrový turbodiesel s výkonom 150 k a krútiacim momentom 320 Nm pridáva výkon a vynikne aj nižšou spotrebou. Spolupracovať budú s 5stupňovou manuálnou alebo úplne novou, po prvý raz v kompaktnom segmente novou 6stupňovou automatickou prevodovkou.

Nový Chevrolet Cruze bude v sieti európskych predajcov od marca budúceho roku. Ďalšie trhy budú nasledovať aj s príslušnou ponukou motorov prispôsobenou konkrétnemu regiónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: GM
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.