Nový elektrický Mini Cooper

Nedeľa, 07 máj 2023

Piata generácia 3-dverového Mini prichádza s plne elektrickým pohonom a pokračuje v písaní úspešného príbehu legendárneho britsko-nemeckého minivozidla. Nový Mini Cooper Electric stelesňuje budúcnosť zábavy z jazdy s čisto elektrickým pohonom.

mini-cooper

S modelom Mini Cooper Electric prichádza ďalšia generácia rodiny Mini. Nová edícia ikonického modelového radu Mini v 3-dverovom variante sa zameriava na zábavu z elektrickej jazdy a je k dispozícii s dvomi stupňami výkonu. S agilným elektrickým pohonom predstavuje nový Mini Cooper Electric prémiovú mobilitu bez lokálnych emisií.

Plne elektrický Mini Cooper SE sa prvý raz predstavil v roku 2020. O dva roky neskôr sa jeho predaj zvýšil o 25,5 percenta a stal sa najobľúbenejším modelom Mini. V minulom roku sa celosvetovo predalo viac ako 43 000 kusov vozidiel Mini bez lokálnych emisií.

Každé piate Mini využíva elektrický pohon. Pokračujúci úspech pôvodného Mini nedávno potvrdilo výročie výroby miliónteho modelu Mini vo verzii 3-dverové zo súčasnej štvrtej generácie. Plne elektrické Mini si našlo svojho zákazníka už aj v Kanade.

Slabší model Mini Cooper E má výkon 135 kW/184 k, silnejšia verzia Cooper SE sa pýši výkonom 160 kW/218 k. Obe vozidlá zrýchľujú bez oneskorenia a bez prerušenia toku výkonu radením. Lítium-iónová vysokonapäťová batéria modelu Mini Cooper Electric si našla miesto v podlahe auta. Prináša to optimálne rozloženie hmotnosti, nízko položené ťažisko a vyššiu stabilitu a obratnosť.

Batéria v modeli Cooper E má kapacitu 40,7 kWh, verzia Cooper SE 54,2 kWh. To dáva novým modelom predpokladaný dojazd do vzdialenosti od 300 do 400 kilometrov, čím sa rozširuje dojazd pre jazdu v meste aj mimo neho.

Ďalší model, Mini Countryman, sa bude vyrábať od novembra 2023 v závode BMW v Lipsku. Od roku 2024 doplní rodinu Mini model Aceman.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.