Nový elektrický Mini Cooper

Nedeľa, 07 máj 2023

Piata generácia 3-dverového Mini prichádza s plne elektrickým pohonom a pokračuje v písaní úspešného príbehu legendárneho britsko-nemeckého minivozidla. Nový Mini Cooper Electric stelesňuje budúcnosť zábavy z jazdy s čisto elektrickým pohonom.

mini-cooper

S modelom Mini Cooper Electric prichádza ďalšia generácia rodiny Mini. Nová edícia ikonického modelového radu Mini v 3-dverovom variante sa zameriava na zábavu z elektrickej jazdy a je k dispozícii s dvomi stupňami výkonu. S agilným elektrickým pohonom predstavuje nový Mini Cooper Electric prémiovú mobilitu bez lokálnych emisií.

Plne elektrický Mini Cooper SE sa prvý raz predstavil v roku 2020. O dva roky neskôr sa jeho predaj zvýšil o 25,5 percenta a stal sa najobľúbenejším modelom Mini. V minulom roku sa celosvetovo predalo viac ako 43 000 kusov vozidiel Mini bez lokálnych emisií.

Každé piate Mini využíva elektrický pohon. Pokračujúci úspech pôvodného Mini nedávno potvrdilo výročie výroby miliónteho modelu Mini vo verzii 3-dverové zo súčasnej štvrtej generácie. Plne elektrické Mini si našlo svojho zákazníka už aj v Kanade.

Slabší model Mini Cooper E má výkon 135 kW/184 k, silnejšia verzia Cooper SE sa pýši výkonom 160 kW/218 k. Obe vozidlá zrýchľujú bez oneskorenia a bez prerušenia toku výkonu radením. Lítium-iónová vysokonapäťová batéria modelu Mini Cooper Electric si našla miesto v podlahe auta. Prináša to optimálne rozloženie hmotnosti, nízko položené ťažisko a vyššiu stabilitu a obratnosť.

Batéria v modeli Cooper E má kapacitu 40,7 kWh, verzia Cooper SE 54,2 kWh. To dáva novým modelom predpokladaný dojazd do vzdialenosti od 300 do 400 kilometrov, čím sa rozširuje dojazd pre jazdu v meste aj mimo neho.

Ďalší model, Mini Countryman, sa bude vyrábať od novembra 2023 v závode BMW v Lipsku. Od roku 2024 doplní rodinu Mini model Aceman.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.