Nový Ford Ka - moderný a štýlový

Streda, 13 august 2008

Je tu nové káčko, náhrada nástupca miláčika žien, malého modelu Ka európskeho Forda. Prichádza po vyše jedenástich rokoch a výrobe 1,4 milióna exemplárov, aby nahradil dizajnovú ikonu, automobil ocenený za unikátny vzhľad už pri svojej premiére v roku 1996 na parížskom autosalóne.

Ford Ka Ford Ka

Máme prvé oficiálne snímky, takže vieme presne, ako bude nový Ford Ka vyzerať. Dizajn novej generácie modelu Ka nemá nič spoločné s Fiatom 500, napriek tomu, že Ford a Fiat uzatvorili koncom roka 2005 dohodu o vzájomnej spolupráci pri vývoji a výrobe týchto malých automobilov. Je to v súlade s dohodou, podľa ktorej si oba malé automobily, tak Fiat 500 ako aj Ford Ka, zachovajú identitu a dizajnový štýl značky. Avšak to, čo je pod kabátom, v útrobách karosérie, má údajne veľa spoločného ako s Fiatom 500, tak aj s modelom Panda, na platforme ktorého boli modely Ka i Fiat 500 vyvíjané.

Z fotografií novej Ka vidieť podobu s s modelmi z rodiny Fordu. Napríklad svetlomety Ka sú podobné tým, ktoré má nová Fiesta, ale podobnosť nezaprie ani pre Ford charakteristická maska chladiča včlenená do nárazníka. Na kapotu motora nadväzuje takmer v priamke svojim sklonom rozmerné čelné sklo a dodáva vzhľadu novej Ka športový vzhľad, práve taký, aký vyžaruje z tohto malého automobilu ako celku. Športovo pôsobia aj nové prelisy v spodnej a hornej časti dverí, ktoré sa ťahajú ďalej smerom dozadu. Príbuznosť k predchádzajúcemu modelu Fordu Ka vidieť v zadnej partii, najmä v pomerne malom veku batožinového priestoru nad masívnym nárazníkom, ktorý je teraz, na rozdiel od predchodcu, celý lakovaný.

Ford Ka

Dizajnéri značky Ford dali novému Fordu Ka moderný zjav, ktorý vychádza z Fordovho kinetického dizajnu. Aj interiér Fordu Ka má štýlový a dynamický dizajn, odvážne kontrasty a výrazné farby, ktoré odzrkadľujú vkus typického zákazníka modelu Ka.

Nový Ford Ka sa bude vyrábať v poľskom meste Tychy, práve tam, kde sa vyrába aj Fiat 500. Pohonné jednotky pre oba modely by mal dodávať Fiat zo svojej produkcie v Poľsku i Taliansku. Ak to bude tak, ako o tom hovorili skoršie informácie, pôjde o benzínové štvorvalcové motory 1,2/70 k a 1,4/100 k, a turbodiesel 1,3 JTD s výkonom 75 koní.

Svetovú premiéru bude mať Ford Ka začiatkom októbra tohto roku na autosalóne v Paríži.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."