Nový Ford Ka - moderný a štýlový

Streda, 13 august 2008

Je tu nové káčko, náhrada nástupca miláčika žien, malého modelu Ka európskeho Forda. Prichádza po vyše jedenástich rokoch a výrobe 1,4 milióna exemplárov, aby nahradil dizajnovú ikonu, automobil ocenený za unikátny vzhľad už pri svojej premiére v roku 1996 na parížskom autosalóne.

Ford Ka Ford Ka

Máme prvé oficiálne snímky, takže vieme presne, ako bude nový Ford Ka vyzerať. Dizajn novej generácie modelu Ka nemá nič spoločné s Fiatom 500, napriek tomu, že Ford a Fiat uzatvorili koncom roka 2005 dohodu o vzájomnej spolupráci pri vývoji a výrobe týchto malých automobilov. Je to v súlade s dohodou, podľa ktorej si oba malé automobily, tak Fiat 500 ako aj Ford Ka, zachovajú identitu a dizajnový štýl značky. Avšak to, čo je pod kabátom, v útrobách karosérie, má údajne veľa spoločného ako s Fiatom 500, tak aj s modelom Panda, na platforme ktorého boli modely Ka i Fiat 500 vyvíjané.

Z fotografií novej Ka vidieť podobu s s modelmi z rodiny Fordu. Napríklad svetlomety Ka sú podobné tým, ktoré má nová Fiesta, ale podobnosť nezaprie ani pre Ford charakteristická maska chladiča včlenená do nárazníka. Na kapotu motora nadväzuje takmer v priamke svojim sklonom rozmerné čelné sklo a dodáva vzhľadu novej Ka športový vzhľad, práve taký, aký vyžaruje z tohto malého automobilu ako celku. Športovo pôsobia aj nové prelisy v spodnej a hornej časti dverí, ktoré sa ťahajú ďalej smerom dozadu. Príbuznosť k predchádzajúcemu modelu Fordu Ka vidieť v zadnej partii, najmä v pomerne malom veku batožinového priestoru nad masívnym nárazníkom, ktorý je teraz, na rozdiel od predchodcu, celý lakovaný.

Ford Ka

Dizajnéri značky Ford dali novému Fordu Ka moderný zjav, ktorý vychádza z Fordovho kinetického dizajnu. Aj interiér Fordu Ka má štýlový a dynamický dizajn, odvážne kontrasty a výrazné farby, ktoré odzrkadľujú vkus typického zákazníka modelu Ka.

Nový Ford Ka sa bude vyrábať v poľskom meste Tychy, práve tam, kde sa vyrába aj Fiat 500. Pohonné jednotky pre oba modely by mal dodávať Fiat zo svojej produkcie v Poľsku i Taliansku. Ak to bude tak, ako o tom hovorili skoršie informácie, pôjde o benzínové štvorvalcové motory 1,2/70 k a 1,4/100 k, a turbodiesel 1,3 JTD s výkonom 75 koní.

Svetovú premiéru bude mať Ford Ka začiatkom októbra tohto roku na autosalóne v Paríži.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.