Nový Hyundai Genesis mal premiéru v Detroite

Nedeľa, 02 február 2014

Hyundai predstavil vo svetovej premiére na autosalóne v americkom Detroite svoju novú vlajkovú loď Genesis sedan. Nová limuzína je podľa automobilky kombináciou nového "fluidného dizajnu", nových technológií a luxusu. Novým je systém pohonu všetkých kolies, systém HTRAC, ktorý zlepšuje jazdnú dynamiku, trakciu a bezpečnosť jazdy.

1 Hyundai Genesis
Novou vlajkovou loďou juhokórejskej automobilky Hyundai je nový Genesis sedan, ktorý mal začiatkom januára tohto roku svetovú premiéru na autosalóne v Detroite

Nový Genesis navrhli a skonštruovali vo výskumnom a vývojovom centre značky Hyundai v meste Namyang v Kórei. V modelovom rade Genesis má premiéru nový systém stáleho pohonu všetkých kolies HTRAC a nová viacprvková zadná náprava. Spolu s takmer rovnomerným rozdelením hmotnosti na nápravy (52:48) systém HTRAC výrazne zlepšuje trakciu a stabilitu vozidla.

Nová vlajková loď kórejskej automobilky je dlhá 4990 milimetrov a jej rázvore náprav narástol oproti predchodcovi o takmer sedem a pol centimetrov na 3010 milimetrov. Nový Genesis je prvým modelom Hyundai s úplne novým tzv.fluidným dizajnom, ktorého prvky sa budú postupne objavovať aj na ďalších nových nodeloch kórejskej značky.

Nový Genesis ponúkne svojim zákazníkom širokú škálu najmodernejších asistenčných systémov, napríklad systém na monitorovanie mŕtveho uhla vo vonkajších spätných zrkadlách v kombinácii s integrovaným Head-up displejom, ďalej asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu, funkciu automatického núdzového brzdenia a adaptívny radarový tempomat. Súčasťou štandardného vybavenia je aj bezdotykové otváranie veka batožinového priestoru a senzor úrovne CO2 v kabíne.

4 Hyundai Genesis
Nová generácia Genesisu má luxusný interiér s komfortnými prvkami, ako adaptívny radarový tempomat či Head-Up displej, ale aj pokrokové bezpečnostné systémy

Hyundai ráta pre nový Genesis so štyrmi benzínovými pohonnými agregátmi, z ktorých najmä dva najvýkonnejšie ponúknu impozantné výkony. Vrcholom je vidlicový osemvalec s objemom 5038 cm³. Má najvyšší výkon 426 koní (313 kW), krútiaci moment 519 Nm a "stovku" dokáže pokoriť za 5,4 sekundy. Ani menší vidlicový šesťvalec 3,8 V6 s výkonom 315 koní však svojmu pánovi hanbu neurobí. Aj dve ďalšie pohonné jednotky sú vidlicové šesťvalce, majú však objem len 3,0 (257 k) a 3,3 (286 k) litra. Všetky agregáty sa kombinujú s osemstupňovými automatickými prevodovkami.

Nový Genesis sedan bude na trhu tak s pohonom kolies zadnej nápravy, ako aj s pohonom všetkých kolies. S pohonom 4x4 to bude s novým systémom HTRAC, ktorý inteligentne rozdeľuje krútiaci moment medzi obe nápravy, pričom pomer sa môže meniť od 40:60 až po 10:90 v prospech zadných kolies. Pri bežnom jazdnom režime je pohon smerovaný výlučne na zadnú nápravu.

2 Hyundai Genesis
Hyundai Genesis sedan vo vrcholnej verzii má skvelú dynamiku a pohon všetkých kolies

Doterajšia generácia Genesisu zaznamenala významný úspech na jej hlavných trhoch v USA a Kórei. Nový Hyundai Genesis sa bude predávať aj v Európe, aby tak demonštroval svoju technologickú vyspelosť a posilnil dôveru zákazníkov v značku Hyundai aj v tejto časti sveta. Podľa neoficiálnych správ by sa predaj v Európe mal začať už v druhom štvrťroku tohto roku.

1 Hyundai Genesis 2 Hyundai Genesis 3 Hyundai Genesis 4 Hyundai Genesis 5 Hyundai Genesis 6 Hyundai Genesis
Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.