Nový Hyundai i30: takto bude vyzerať

Štvrtok, 11 august 2011

Hyundai zverejnil prvý snímok modelu nižšej strednej triedy i30. Svetovú premiéru bude mať hatchback nižšej strednej triedy na autosalóne vo Frankfurte v septembri tohto roka. Nový i30 nahradí aktuálny model po necelých piatich rokoch, keďže model prvej generácie mal premiéru v marci roku 2007.

Hyundai i30
Nový Hyundai i30 druhej generácie bude mať premiéru na autosalóne vo Frankfurte

Nový Hyundai i30 navrhli a skonštruovali v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v nemeckom Rüsselsheime. Navrhnutý je v novom dizajnovom štýle nazvanom "fluidic sculpture", ktorý je novým DNA aktuálneho dizajnu značky. S týmito dizajnovými prvkami sa predstavil už na ženevskom autosalóne v roku 2009 koncept Hyundai ix-onic.

Od tohto času sa výrazové prostriedky dizajnu "fluidic sculpture" používajú na všetkých nových modeloch značky Hyundai predávaných v Európe. Nová generácia modelu i30 sa dá okamžite identifikovať aj vďaka charakteristickej tvári modelov Hyundai – šesťuholníkovej maske chladiča.

Na novom modeli i30 zaujmú na prvý pohľad ďaleko do bokov zasahujúce predné svetlomety, ktoré ho zásadne odlišujú od predchádzajúceho modelu, podobne ako celá predná časť. Úplne iná je aj bočná silueta. Nový tvar má aj štíhlejší zadný C-stĺpik, vrátane tretieho bočného okna. Šesťuholníková maska chladiča je typická pre Hyundai a spolu s prednými svetlometmi dodáva vozidlu výraznú osobitosť a výraz luxusu.

"Pri návrhu novej generácie modelu i30 sme využili výrazné, plynúce línie na vymodelovanie automobilu, ktorý vyzerá atleticky lebo vyjadruje konštantný pohyb aj keď stojí v pokoji. Ako možno vidieť z prvého obrázku, snažili sme sa novému i30 dodať výrazný postoj, vyjadrujúci sebavedomie športovými charakteristikami a dynamickými proporciami. V tomto smere sa nový model výrazne približuje k nedávno predstavenému modelu i40 a my chceme aby na týchto dvoch modeloch ľudia ihneď rozoznali DNA dizajnu značky Hyundai," povedal Thomas Bürkle, šéfdizajnér Hyundai Motor Europe.

"Očakávame, že nová generácia modelu i30 zohrá výraznú rolu pri posilňovaní imidžu našej značky v Európe a posilní pozíciu tohto modelového radu ako nášho bestselleru v Európe. Veríme že so zavedením nového dynamického modelu pribudne aj pojem "emocionálna príťažlivosť a štýl," – vyslovil očakávanie Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe.

Nový model by sa k zákazníkom mal dostať v budúcom roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."