Nový Hyundai i30: takto bude vyzerať

Štvrtok, 11 august 2011

Hyundai zverejnil prvý snímok modelu nižšej strednej triedy i30. Svetovú premiéru bude mať hatchback nižšej strednej triedy na autosalóne vo Frankfurte v septembri tohto roka. Nový i30 nahradí aktuálny model po necelých piatich rokoch, keďže model prvej generácie mal premiéru v marci roku 2007.

Hyundai i30
Nový Hyundai i30 druhej generácie bude mať premiéru na autosalóne vo Frankfurte

Nový Hyundai i30 navrhli a skonštruovali v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v nemeckom Rüsselsheime. Navrhnutý je v novom dizajnovom štýle nazvanom "fluidic sculpture", ktorý je novým DNA aktuálneho dizajnu značky. S týmito dizajnovými prvkami sa predstavil už na ženevskom autosalóne v roku 2009 koncept Hyundai ix-onic.

Od tohto času sa výrazové prostriedky dizajnu "fluidic sculpture" používajú na všetkých nových modeloch značky Hyundai predávaných v Európe. Nová generácia modelu i30 sa dá okamžite identifikovať aj vďaka charakteristickej tvári modelov Hyundai – šesťuholníkovej maske chladiča.

Na novom modeli i30 zaujmú na prvý pohľad ďaleko do bokov zasahujúce predné svetlomety, ktoré ho zásadne odlišujú od predchádzajúceho modelu, podobne ako celá predná časť. Úplne iná je aj bočná silueta. Nový tvar má aj štíhlejší zadný C-stĺpik, vrátane tretieho bočného okna. Šesťuholníková maska chladiča je typická pre Hyundai a spolu s prednými svetlometmi dodáva vozidlu výraznú osobitosť a výraz luxusu.

"Pri návrhu novej generácie modelu i30 sme využili výrazné, plynúce línie na vymodelovanie automobilu, ktorý vyzerá atleticky lebo vyjadruje konštantný pohyb aj keď stojí v pokoji. Ako možno vidieť z prvého obrázku, snažili sme sa novému i30 dodať výrazný postoj, vyjadrujúci sebavedomie športovými charakteristikami a dynamickými proporciami. V tomto smere sa nový model výrazne približuje k nedávno predstavenému modelu i40 a my chceme aby na týchto dvoch modeloch ľudia ihneď rozoznali DNA dizajnu značky Hyundai," povedal Thomas Bürkle, šéfdizajnér Hyundai Motor Europe.

"Očakávame, že nová generácia modelu i30 zohrá výraznú rolu pri posilňovaní imidžu našej značky v Európe a posilní pozíciu tohto modelového radu ako nášho bestselleru v Európe. Veríme že so zavedením nového dynamického modelu pribudne aj pojem "emocionálna príťažlivosť a štýl," – vyslovil očakávanie Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe.

Nový model by sa k zákazníkom mal dostať v budúcom roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.