Nový Jaguar XJ - prvé foto

Pondelok, 11 máj 2009

Len prednedávnom odstavil Jaguar výrobu modelu XJ a v týchto dňoch uvoľnila britská automobilka prvú fotografiu luxusnej limuzíny Jaguar XJ novej generácie. Nový XJ bude mať oficiálnu premiéru 9. júla na autosalóne v Londýne a predávať sa začne už koncom tohto roka.

Jaguar XJ

Limuzína XJ bude prvým automobilom značky, pri ktorom sa uplatní nová generácia hliníkovej karosérie a ktorá využíva technológie z leteckého priemyslu. Pre nový Jaguar XJ budú k dispozícii všetky benzínové a naftové motory novej generácie, vrátane výkonného turbodieselového V6/3,0 (271 koní a 600 Nm) a mechanickým kompresorom prepĺňaný benzínový motor V8/ 5,0 s výkonom 510 koní a krútiacim momentom 625 Nm. Na výber bude karoséria s normálnym aj s predĺženým rázvorom kolies. Limuzína XJ novej generácie prinesie najvyššiu úroveň luxusu a nové prvky vybavenia, napríklad panoramatickú sklenenú strechu.

Podrobnejšie informácie o novej limuzíne Jaguar XJ budú zverejnené 9. júla tohto roku, kedy začne výrobca prijímať objednávky na tento automobil –oznámil to generálny riaditeľ značky Jaguar Mike O'Driscoll. Predaj na jednotlivých trhoch je naplánovaný na koniec roka 2009, kedy autorizovaní predajcovia značky Jaguar v Európe dostanú prvé automobily. Predaj sa naplno rozbehne začiatkom roka 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.