Nový Jaguar XJ - prvé foto

Pondelok, 11 máj 2009

Len prednedávnom odstavil Jaguar výrobu modelu XJ a v týchto dňoch uvoľnila britská automobilka prvú fotografiu luxusnej limuzíny Jaguar XJ novej generácie. Nový XJ bude mať oficiálnu premiéru 9. júla na autosalóne v Londýne a predávať sa začne už koncom tohto roka.

Jaguar XJ

Limuzína XJ bude prvým automobilom značky, pri ktorom sa uplatní nová generácia hliníkovej karosérie a ktorá využíva technológie z leteckého priemyslu. Pre nový Jaguar XJ budú k dispozícii všetky benzínové a naftové motory novej generácie, vrátane výkonného turbodieselového V6/3,0 (271 koní a 600 Nm) a mechanickým kompresorom prepĺňaný benzínový motor V8/ 5,0 s výkonom 510 koní a krútiacim momentom 625 Nm. Na výber bude karoséria s normálnym aj s predĺženým rázvorom kolies. Limuzína XJ novej generácie prinesie najvyššiu úroveň luxusu a nové prvky vybavenia, napríklad panoramatickú sklenenú strechu.

Podrobnejšie informácie o novej limuzíne Jaguar XJ budú zverejnené 9. júla tohto roku, kedy začne výrobca prijímať objednávky na tento automobil –oznámil to generálny riaditeľ značky Jaguar Mike O'Driscoll. Predaj na jednotlivých trhoch je naplánovaný na koniec roka 2009, kedy autorizovaní predajcovia značky Jaguar v Európe dostanú prvé automobily. Predaj sa naplno rozbehne začiatkom roka 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.