Nový Mercedes E skúša v Nevade jazdiť sám

Štvrtok, 28 január 2016

Autonómne automobily, ktoré dokážu samé riadiť, sú už dlho v hľadáčiku vizionárov, ale aj firiem a automobiliek. Mnohé nové modely sa stávajú realitou. Existujú asistenčné systémy, ktoré autonómnu jazdu uľahčujú, ale aby dokázali riadiť auto bez asistencie vodiča, tá doba je ešte vzdialená na niekoľko rokov.

Mercedes triedy E
Nový Mercedes triedy E sa v americkej Nevade podrobuje testom autonómneho jazdenia

Blízko k realite je napríklad Mercedes. Jej nový model triedy E už odštartoval svoju cestu k plne autonómnemu jazdeniu. Nie jeden, ale hneď tri modely triedy E vyrazili ako prvé sériové automobily na autonómne testovacie jazdy. Hneď po tom, ako získali licenciu na jazdu po verejných diaľniciach v Las Vegas v štáte Nevada.

Všetky tri mercedesy novej triedy E sú už komplexne vybavená inteligentnou technikou. Pre autonómnu jazdu im stačili len s menšie úpravy softvéru riadiacej jednotky systému Jazdný pilot a mohli začať s testovacími jazdami.

Autonómnu testovaciu jazdu má nová trieda E povolenú pre každodennú prevádzku na všetkých cestách a diaľniciach v Nevade. Vodič riadi vozidlo len pri odbočovaní, pri výjazdoch a vjazdoch na diaľnicu. Navyše, špeciálne školení skúšobní vodiči musia mať vo vozidle ešte ďalšieho spolucestujúceho. Vozidlá pre autonómne jazdenie sa odlišujú červenými poznávacími značkami.

Licenciu na prevádzku pre verejné komunikácie v štáte Nevada už majú od mája 2015 aj dve autonómne jazdiace nákladné automobily mercedes divízie Daimler Trucks.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.