Nový Mercedes-Benz E kombi: Praktický, s dynamickým vzhľadom

Pondelok, 17 júl 2023

Po modeli sedan nedal mercedes dlho čakať na praktickejší variant svojej vyššej strednej triedy označovanej ako Trieda E. Charakterizuje ho vyššia praktickosť, veľkorysá ponuka priestoru a dynamicky pôsobiaci dizajn karosérie.

1-merc-E

Po nedávno predstavenom modely Mercesdes E sedan nadväzuje štuttgartská automobilka na modelovú históriu triedy E a predstavuje praktickejší variant kombi.

Nové kombi svojím vzhľadom klasickej praktickejšej verzie ukazuje vyvážené proporcie a vysokú úžitkovú hodnotu. Dizajn definuje krátky previs vpredu, dlhá kapota s charakteristickými prelismi, do dĺžky natiahnutý rázvor osí náprav a vyvážený previs vzadu.

Mercedes charakterizuje nové kombi triedy E ako praktickú, inteligentnú a individuálne prispôsobiteľnú verziu viac ako kedykoľvek predtým. Nové E kombi konštrukčného radu 214 prichádza v porovnaní s predchodcom so zmeneným dynamickejšie pôsobiacim dizajnom, boduje praktickými vlastnosťami aj objemom batožinového priestoru.

Dizajn zadnej časti charakterizujú precízne navrhnuté pochrómované prvky, ako aj progresívne tvarované dvojdielne zadné svetlá. Vďaka veľkému otvoru je batožinový priestor lepšie využiteľný.

V porovnaní s predchodcom je nové kombi širšie o 28 milimetrov. Rázvor sa predĺžil o 22 milimetrov na 2961 milimetrov. Ložný priestor možno rozšíriť zo 615 litrov až na 1830 litrov. Model s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete má objem ložného priestoru menší, 460 až 1675 litrov.

Prvý na trh bude uvedený model E 300 e ako hybrid dobíjateľný zo siete. Tento model s elektrickým výkonom 95 kW/129 k prejde na čisto elektrický pohon vyše 100 km (WLTP) a tak počas mnohých dní môže pri jazdený na kratšie vzdialenosti jazdiť na elektrický pohon bez využitia benzínového motora. Ďalšie hybridy dobíjateľné zo siete vybavené už dieselovými spaľovacími motormi budú nasledovať neskôr.

Na pohon nového "éčkového" kombi budú pripravené spaľovacie motory štvor- a šesťvalcové z aktuálnej rodiny Mercedes-Benz, ale aj mild hybridy i plug-i hybridy.

V čase uvedenia na európsky trh bude ponuka nového Mercedesa triedy E kombi pozostávať z modelov: E 200 s benzínovým motorom (1999 cm³, 150 kW/204k), dieselom E 200 d (1993 cm³, 145 kW/197k) a E 300 e, čo je plug-in hybrid (1999 cm³, 150 kW/204k + výkon elektromotora 95 kW/129k).

Začiatok predaja na Slovensku je plánovaný na druhú polovicu leta. Hybrid dobíjateľný zo siete, plug-in hybrid, bude dostupný už od začiatku predaja.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring