Nový Mercedes-Benz GLS: GL po facelifte

Štvrtok, 19 november 2015

Mercedes-Benz inovoval svoj model SUV GL, ktorý sa po facelifte bude označovať ako GLS. Výrazne modernizovaný model GLS sa na Slovensko začne dodávať v marci budúceho roka.

1 Mercedes-Benz GLS
Nový Mercedes-Benz GLS

Model GLS ponúkne sedem miest na sedenie, zlepšenú hospodárnosť, šesť jazdných programov Dynamic Select , najnovšiu verziu systému vzduchového pruženia Airmatic so zdokonaleným systémom tlmenia ADS, deväťstupňový automat 9G-Tronic, na prianie s redukciou a uzávierkou medzinápravového diferenciálu, najmodernejšie asistenčné systémy a najaktuálnejšiu generáciu telematiky s prístupom na internet. To je v skratke vymenovanie noviniek na modeli GLS.

Zvonku sú na novinke s rozmermi 5130/1934/1850 mm (dĺžka/šírka/výška) a rázvorom 3075 mm už na prvý pohľad viditeľné zmeny – modernizovaná predná i zadná časť karosérie. V interiéri nová je to prístrojová doska s čiastočne integrovaným multimediálnym displejom s osempalcovou uhlopriečkou, nový multifunkčný trojramenný volant, zmenená stredová konzola, nové farby výbavy a dekoračných prvkov a rad ďalších inovácií.

2 Mercedes-Benz GLS

Nový GLS poskytuje navyše rozsiahle možnosti individualizácie. Úžitkovú hodnotu zvyšuje v tejto triede výnimočne veľký batožinový priestor s objemom 680 až 2300 litrov a maximálnou dĺžkou 2124 mm. Nové GLS sa môže zaťažiť až 815 kilogramami prevážaných batožín.

Už v základe sú nového GLS samozrejmosťou kožené sedadlá s elektrickým nastavovaním, adaptívne tlmiče, automatická dvojzónová klimatizácia, tempomat, elektricky ovládané strešné okno a veko batožinového priestoru, dažďový senzor, sedem airbagov a ďalšie prvky výbavy.

Hnacie agregáty modelov GLS ponúkajú oproti predchodcovi vyššie jazdné výkony a aj nižšiu spotrebu. Model GLS 500 4Matic má 455 koní a 700 Nm, GLS 400 4Matic má 333 koní, 480 Nm a spotrebu 8,9 l/100 km. Najslabší turbodiesel je GLS 350 4Matic (258 k, 620 Nm).

3 Mercedes-Benz GLS

Najvýkonnejší je AMG GLS 63 4Matic s 585 koňovým motorom a 760 Nm. Má špeciálne upravený podvozok, prepracovanú prevodovku AMG Speedshift Plus 7G-Tronic s programami AMG Dynamic Select a pohonom všetkých kolies AMG Performance s dôrazom na pohon zadnej nápravy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.