Nový Mercedes-Benz GLS: GL po facelifte

Štvrtok, 19 november 2015

Mercedes-Benz inovoval svoj model SUV GL, ktorý sa po facelifte bude označovať ako GLS. Výrazne modernizovaný model GLS sa na Slovensko začne dodávať v marci budúceho roka.

1 Mercedes-Benz GLS
Nový Mercedes-Benz GLS

Model GLS ponúkne sedem miest na sedenie, zlepšenú hospodárnosť, šesť jazdných programov Dynamic Select , najnovšiu verziu systému vzduchového pruženia Airmatic so zdokonaleným systémom tlmenia ADS, deväťstupňový automat 9G-Tronic, na prianie s redukciou a uzávierkou medzinápravového diferenciálu, najmodernejšie asistenčné systémy a najaktuálnejšiu generáciu telematiky s prístupom na internet. To je v skratke vymenovanie noviniek na modeli GLS.

Zvonku sú na novinke s rozmermi 5130/1934/1850 mm (dĺžka/šírka/výška) a rázvorom 3075 mm už na prvý pohľad viditeľné zmeny – modernizovaná predná i zadná časť karosérie. V interiéri nová je to prístrojová doska s čiastočne integrovaným multimediálnym displejom s osempalcovou uhlopriečkou, nový multifunkčný trojramenný volant, zmenená stredová konzola, nové farby výbavy a dekoračných prvkov a rad ďalších inovácií.

2 Mercedes-Benz GLS

Nový GLS poskytuje navyše rozsiahle možnosti individualizácie. Úžitkovú hodnotu zvyšuje v tejto triede výnimočne veľký batožinový priestor s objemom 680 až 2300 litrov a maximálnou dĺžkou 2124 mm. Nové GLS sa môže zaťažiť až 815 kilogramami prevážaných batožín.

Už v základe sú nového GLS samozrejmosťou kožené sedadlá s elektrickým nastavovaním, adaptívne tlmiče, automatická dvojzónová klimatizácia, tempomat, elektricky ovládané strešné okno a veko batožinového priestoru, dažďový senzor, sedem airbagov a ďalšie prvky výbavy.

Hnacie agregáty modelov GLS ponúkajú oproti predchodcovi vyššie jazdné výkony a aj nižšiu spotrebu. Model GLS 500 4Matic má 455 koní a 700 Nm, GLS 400 4Matic má 333 koní, 480 Nm a spotrebu 8,9 l/100 km. Najslabší turbodiesel je GLS 350 4Matic (258 k, 620 Nm).

3 Mercedes-Benz GLS

Najvýkonnejší je AMG GLS 63 4Matic s 585 koňovým motorom a 760 Nm. Má špeciálne upravený podvozok, prepracovanú prevodovku AMG Speedshift Plus 7G-Tronic s programami AMG Dynamic Select a pohonom všetkých kolies AMG Performance s dôrazom na pohon zadnej nápravy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.