Nový MINI JCW Cabrio

Piatok, 13 február 2009

Nové MINI Cabrio pridáva teraz k jazde v otvorenom vozidle aj zvláštne športové gény – Racing Feeling s výkonom 211 koní.

MINI JCW Cabrio

Len niekoľko týždňov po svetovej premiére otvorenej štvorsedadlovej verzie MINI sa verejnosti predstaví na autosalóne v Ženeve MINI John Cooper Works Cabrio. Otvorený variant extrémne športového automobilu kombinuje techniku pohonu pretekárskeho auta s estetikou MINI Cabrio. Výsledkom je jedinečný zážitok z jazdy, ktorý je na jednej strane ovplyvňovaný vášňou k motoristickému športu a na strane druhej nefalšovaným pôžitkom z intenzívneho kontaktu so slnkom a vetrom.

MINI John Cooper Works Cabrio je tretím modelom pod strechu MINI integrovanej značky John Cooper Works. Rovnako ako MINI John Cooper Works a MINI John Cooper Works Clubman, zosobňuje aj otvorený top-športovec úzke prepojenie medzi oboma značkami, z ktorých jedna sa opiera o tradíciu vybudovanú v priebehu desaťročí v pretekárskom športe a druhá má výrazný vplyv na vývoj nových automobilov a komponentov.

MINI JCW Cabrio

O búrlivé nadšenie MINI John Cooper Works Cabrio sa stará 1,6-litrový štvorvalcový motor s turbodúchadlom Twin-Scroll a priamym vstrekovaním benzínu. Dosahuje výkon 211 koní a v rozsahu otáčok 1850 až 5600 má maximálny krútiaci moment 260 newtonmetrov, ktorý sa vďaka overboostu dá dokonca krátkodobo zvýšiť na 280 newtonmetrov. Hnacie ústrojenstvo je založené na motore MINI John Cooper Works Challenge. Ten zrýchli MINI John Cooper Works Cabrio za 6,9 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť 235 km/h. Jazdný výkon a vynikajúci športový charakter robí z nového modelu výnimočný fenomén medzi kabrioletmi v segmente mini.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.