Nový Nissan Micra má slovenské ceny

Štvrtok, 30 marec 2017

Ak je nový Nissan Micra piatej generácie naozaj revolučný, ako ho označuje výrobca, potom tento veľmi odlišný model od predchádzajúcich generácií si onedlho bude môcť slovenský zákazník postaviť do svojej garáže, pretože dovozca už oznámil jeho ceny. Premiéru nová Micra mala na jeseň minulého roku na autosalóne v Paríži.

nissan1

Nissan Micra 5. generácie má úplne nový dizajn, rovnako aj techniku, výbavu i miesto výroby, a oproti predchodcovi je aj väčší. Svojim vzhľadom takmer v ničom nepripomína dosluhujúci model. Je to úplná generačná obmena modelu a Nissan tak kráča po cestu, na ktorú nastúpili aj iné značky v segmente malých áut. Práve táto obmena dáva Nissanu nádej, že nová Micra sa stane jedným z najpredávanejších áut segmentu B. Minimálne dúfa v to, že nová Micra sa zmestí prvej desiatky.

Predzvesťou budúcej úspešnosti nového Nissanu Micra môže byť aj skutočnosť, že Micra sa prebojovali medzi sedem finalistov európskeho Auta roka 2017, čo je neodškriepiteľný úspech. V ankete vyhlásenej v predvečer ženevského autosalónu začiatkom marca tohto roku napokon obsadila siedme miesto, samotný fakt byť medzi automobilovými velikánmi je obrovský úspech.

Neopakoval sa síce rok 1993, kedy Micra druhej generácie anketu vyhrala. Po tomto úspechu nasledoval nemenej úspešný predaj s počtom 1,35 milióna najmenších Nissanov. Ďalšie generácie už tak úspešné neboli, ale aj zo štvrtej, ktorá teraz končí, sa predalo 404 tisíc exemplárov.

nissan2
Nový Nissan Micra predstavil na autosalóne v Paríži najvyšší šéf Aliancie Carlos Ghosn

S príchodom na trh bude Micra dostupná s tromi pohonnými jednotkami, z ktorých dve sú benzínové a jedna naftová. Základnou je benzínový agregát 1,0 litra a s výkonom 73 koní (54 kW). Vyššie nad ním je síce objemovo menší motor s objemom 0,9 litra, ale výkonnejší 90koňový (66 kW) s turbom. Rovnaký výkon má aj jediný naftový zástupca, štvorvalcový 1,5 dCi. Všetky motory sú spriahnuté výlučne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Cena nového modelu Micra s motorom 1,0/73k v najnižšej výbave Visia sa začína na 9690 eurách. Najlacnejšia Micra s turbomotorom 0,9/90k vo vyššej výbave Visia Plus sa ponúka za 11 740 eur a najnižšia cena za turbodiesel 1,5 dCi je 11 890 eur (Visia). Treťou výbavou je Acenta, štvrtou N-Connecta a najvyššou Tecna. Ceny môžu zvýšiť doplnkové cenové balíky a príplatok za farbu.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.