Nový Nissan Murano: luxusnejší crossover

Streda, 22 október 2008

Nissanu Murano novej generácie , ktorý práve prichádza na náš trh a prešiel zásadnou inováciou, priznáva genetickú príbuznosť so svojim predchodcom.

Nissan Murano

Na prvý pohľad upúta jeho dynamický dizajn exteriéru, ktorý ponúka alternatívu k bežnému "krabicovému" vzhľadu tradičných SUV. Vyššie položenými sedadlami pripomína off-roady, ale stúpajúcou líniou bočných okien a klesajúcou strechou štýl štvordverových kupé. Pridaná dĺžka v spojení s novým tvarovaním preskleného priestoru a vyladeným podvozkom novému Muranu zabezpečujú aerodynamicky účinnejší tvar. Novinkou je použitie náteru Scratch Shield Paint, vďaka ktorému je povrch karosérie odolný proti poškriabaniu.

Priestranný a luxusný interiér, v ktorom dominujú kvalitné materiály, zodpovedá sofistikovanému zovňajšku a posúva Murano medzi luxusnejšie automobily. Nová prístrojová doska a nové sedadlá, celopriestorové náladové osvetlenie a kvalitnejšie materiály, dvojmo prešívané kožené čalúnenie a prvky z pravého hliníka radia interiér z kategórie športových SUV do triedy luxusných limuzín.

Vďaka dvojitému strešnému oknu, ktoré zasahuje od hornej hrany čelného skla až za zadné sedadlá, pôsobí interiér priestrannejšie. Zatiaľ čo najzadnejšia časť strešného okna je pevná, prednú časť možno vyklopiť s cieľom lepšieho prúdenia vzduchu, alebo ju možno odsunúť dozadu a nad prednými sedadlami vznikne tak veľký otvorený priestor.

Murano je postavené na celkom novej platforme, ktorá ponúka komfortnú jazdu a ľahké ovládanie. Nové riešenie zavesenia má teraz viacprvkovú zadnú nápravu, nový systém posilňovača s aktívnym riadením, čo zlepšuje manévrovateľnosť pri nižších rýchlostiach a prináša priamejšiu odozvu pri vyšších rýchlostiach. Systém pohonu všetkých kolies zabezpečuje vyspelá technológia ALL MODE 4x4-i spoločnosti Nissan, ktorá zaručuje spoľahlivé ovládanie za sťažených podmienok.

Vďaka prepracovanému motoru 3,5 V6 a prevodovke s plynulo meniteľným prevodom CVT je Murano výkonnejší a technicky vyspelejší. V Európe sa dodáva v úrovniach výbavy Tekna a Tekna pack, pričom obe verzie sú štandardne vybavené množstvom inovačných prvkov. Pôvodné Murano bolo cenené pre svoj výkon a schopnosti na ceste. Murano druhej generácie ponúkne nový štýl, vyšší výkon a luxusnejší interiér, vďaka čomu by si mal upevniť pozíciu medzi crossovermi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."