Nový Nissan Qashqai kompletne z Británie

Streda, 15 jún 2011

Najvyšší šéf Nissanu Carlos Ghosn v prítomnosti britského premiéra Davida Camerona oznámil, že britským pobočkám spoločnosti Nissan bola zverená zodpovednosť za návrh, konštrukciu a výrobu novej generácie modelu Qashqai.

Nissan Qashqai
Úplne nový Qashqai vznikne kompletne vo Veľkej Británii a na trh príde v roku 2013

Do vývoja nového crossovera Qashqai investuje Nissan vo Veľkej Británii 192 miliónov libier. Tieto prostriedky poskytne v plnej výške spoločnosť Nissan. Priamo v automobilke a u britských subdodávateľov zabezpečí celkovo 6 000 nových pracovných miest. Nová generácia Nissanu Qashqai bude navrhnutá, vyvinutá a vyrábaná vo Veľkej Británii.

Nové vozidlo bude stavať na úspechu súčasného modelu Qashqai. Prvou fázou vývoja bude styling novej generácie priekopníckeho crossoveru v európskom návrhárskom ústredí spoločnosti Nissan v londýnskom Paddingtone. Potom projekt preberú konštruktéri z európskeho technického centra v Cranfielde a vozidlo sa bude montovať vo výrobnom závode spoločnosti v Sunderlande.

Do svojho závodu v Sunderlande automobilka Nissan investuje ďalších 420 miliónov libier na zabezpečenie výroby 100 % elektromobilu Nissan Leaf, ktorá sa rozbehne v roku 2013. Z týchto prostriedkov sa bude zároveň financovať aj výstavba samostatného závodu na výrobu líthium-iónových batérií pre elektromobily Renault a Nissan, ktorá ich začne vyrábať od roku 2012.

Závod automobilky Nissan v Sunderlande výroba od roku 1986 a doteraz sa tu vyrobilo viac než šesť miliónov automobilov. V súčasnosti zamestnáva závod približne 5000 pracovníkov. Model Qashqai sa v Sunderlande vyrába od decembra 2006 a brány automobilky opúšťa denne 1200 vozidiel.

Koncom tohto mesiaca sa v Sunderlande vyrobí miliónty Qashqai. Viac ako 80 % produkcie tohto závodu sa exportuje do 97 štátov sveta. V závode v Sunderlande sa okrem Qashqaia vyrába aj malé MPV Nissan Note a kompaktný crossover Juke. Automobilka Nissan je najväčším britským výrobcom automobilov.

Nissan Qashqai Nissan Qashqai
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.