Nový Nissan Qashqai kompletne z Británie

Streda, 15 jún 2011

Najvyšší šéf Nissanu Carlos Ghosn v prítomnosti britského premiéra Davida Camerona oznámil, že britským pobočkám spoločnosti Nissan bola zverená zodpovednosť za návrh, konštrukciu a výrobu novej generácie modelu Qashqai.

Nissan Qashqai
Úplne nový Qashqai vznikne kompletne vo Veľkej Británii a na trh príde v roku 2013

Do vývoja nového crossovera Qashqai investuje Nissan vo Veľkej Británii 192 miliónov libier. Tieto prostriedky poskytne v plnej výške spoločnosť Nissan. Priamo v automobilke a u britských subdodávateľov zabezpečí celkovo 6 000 nových pracovných miest. Nová generácia Nissanu Qashqai bude navrhnutá, vyvinutá a vyrábaná vo Veľkej Británii.

Nové vozidlo bude stavať na úspechu súčasného modelu Qashqai. Prvou fázou vývoja bude styling novej generácie priekopníckeho crossoveru v európskom návrhárskom ústredí spoločnosti Nissan v londýnskom Paddingtone. Potom projekt preberú konštruktéri z európskeho technického centra v Cranfielde a vozidlo sa bude montovať vo výrobnom závode spoločnosti v Sunderlande.

Do svojho závodu v Sunderlande automobilka Nissan investuje ďalších 420 miliónov libier na zabezpečenie výroby 100 % elektromobilu Nissan Leaf, ktorá sa rozbehne v roku 2013. Z týchto prostriedkov sa bude zároveň financovať aj výstavba samostatného závodu na výrobu líthium-iónových batérií pre elektromobily Renault a Nissan, ktorá ich začne vyrábať od roku 2012.

Závod automobilky Nissan v Sunderlande výroba od roku 1986 a doteraz sa tu vyrobilo viac než šesť miliónov automobilov. V súčasnosti zamestnáva závod približne 5000 pracovníkov. Model Qashqai sa v Sunderlande vyrába od decembra 2006 a brány automobilky opúšťa denne 1200 vozidiel.

Koncom tohto mesiaca sa v Sunderlande vyrobí miliónty Qashqai. Viac ako 80 % produkcie tohto závodu sa exportuje do 97 štátov sveta. V závode v Sunderlande sa okrem Qashqaia vyrába aj malé MPV Nissan Note a kompaktný crossover Juke. Automobilka Nissan je najväčším britským výrobcom automobilov.

Nissan Qashqai Nissan Qashqai
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.