Nový Opel Astra: bližšie k Insignii

Štvrtok, 14 máj 2009

Nový dizajn, inovatívne technológie, moderná technika a nové motory, to je aj pre novú Astru filozofia, ktorá z modelu Insignia urobila najpredávanejší sedan strednej triedy v Európe. Opel Astra novej generácie bude mať premiéru 17. septembra na autosalóne vo Frankfurte. Ide o dynamický a elegantný päťdverový hatchback s modernou technikou a novými motormi.

Opel Astra

Prvou a hlavnou karosárskou verziou bude práve predstavený päťdverový hatchback, ktorý v hlavných rysoch veľmi pripomína väčšiu Insigniu. Nová Astra je postavená na novej podlahovej plošine s rázvorom náprav väčším oproti predchádzajúcemu modelu o 7,1 cm. Mal by byť aj širší (približne 180 cm) a jeho oficiálna dĺžka je 442 cm. Ďalšie karosárske verzie by sa mali objaviť v budúcom roku – kombi s novým menom Sports Tourer a trojdverová verzia GTC.

Nová generácia Astry prináša do kompaktnej triedy mnohé bezpečnostné a komfortné prvky, ktoré prvýkrát v strednej triede uviedla Insignia. K dispozícii budú výnimočné technológie ako celkom nový podvozok so systémom Opel FlexRide, ktorý integruje mechanické funkcie s elektronickým ovládaním. Nová Astra bude mať aj pokrokový systém svetiel, prednú kameru rozoznávajúcu dopravné značenie a sedadlá s najlepšou ergonómiou. Chýbať nebudú ani adaptívne tlmiče so stupňami nastavenia Standard, Sport a Tour. Ale ani moderná svetelná technika s bixenónovými svetlometmi, zariadenie na varovanie vodiča pri nedobrovoľnom opustení jazdného pruhu a z modelu Corsa prevzatý nosič bicyklov FlexFix.

Opel Astra

Štyri benzínové motory so zdvihovým objemom 1,4 a 1,6 litra ponúkajú výkony od 100 k do 180 k. Nový motor so zníženým zdvihovým objemom 1,4 Turbo 140 k nahrádza súčasný atmosférický motor 1,8 l. Ďalšie štyri motory sú vznetové, preplňované CDTI so systémom common rail s viacbodovým vstrekovaním majú zdvihový objem 1,3 l, 1,7 l a 2,0 l a výkony od 95 koní do 160 koní. Súčasťou ponuky sa neskôr stane aj verzia ecoFLEX s obzvlášť nízkou spotrebou a emisiami CO2. Všetky, okrem základnej pohonnej jednotky, sú vybavené 6- stupňovými prevodovkami. Debutovať tiež bude kompaktná automatická prevodovka s funkciou Active Select.

Nový Opel Astra príde na trh už v októbri tohto roku, hneď po skončení frankfurtského autosalónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.