Nový Opel Astra: bližšie k Insignii

Štvrtok, 14 máj 2009

Nový dizajn, inovatívne technológie, moderná technika a nové motory, to je aj pre novú Astru filozofia, ktorá z modelu Insignia urobila najpredávanejší sedan strednej triedy v Európe. Opel Astra novej generácie bude mať premiéru 17. septembra na autosalóne vo Frankfurte. Ide o dynamický a elegantný päťdverový hatchback s modernou technikou a novými motormi.

Opel Astra

Prvou a hlavnou karosárskou verziou bude práve predstavený päťdverový hatchback, ktorý v hlavných rysoch veľmi pripomína väčšiu Insigniu. Nová Astra je postavená na novej podlahovej plošine s rázvorom náprav väčším oproti predchádzajúcemu modelu o 7,1 cm. Mal by byť aj širší (približne 180 cm) a jeho oficiálna dĺžka je 442 cm. Ďalšie karosárske verzie by sa mali objaviť v budúcom roku – kombi s novým menom Sports Tourer a trojdverová verzia GTC.

Nová generácia Astry prináša do kompaktnej triedy mnohé bezpečnostné a komfortné prvky, ktoré prvýkrát v strednej triede uviedla Insignia. K dispozícii budú výnimočné technológie ako celkom nový podvozok so systémom Opel FlexRide, ktorý integruje mechanické funkcie s elektronickým ovládaním. Nová Astra bude mať aj pokrokový systém svetiel, prednú kameru rozoznávajúcu dopravné značenie a sedadlá s najlepšou ergonómiou. Chýbať nebudú ani adaptívne tlmiče so stupňami nastavenia Standard, Sport a Tour. Ale ani moderná svetelná technika s bixenónovými svetlometmi, zariadenie na varovanie vodiča pri nedobrovoľnom opustení jazdného pruhu a z modelu Corsa prevzatý nosič bicyklov FlexFix.

Opel Astra

Štyri benzínové motory so zdvihovým objemom 1,4 a 1,6 litra ponúkajú výkony od 100 k do 180 k. Nový motor so zníženým zdvihovým objemom 1,4 Turbo 140 k nahrádza súčasný atmosférický motor 1,8 l. Ďalšie štyri motory sú vznetové, preplňované CDTI so systémom common rail s viacbodovým vstrekovaním majú zdvihový objem 1,3 l, 1,7 l a 2,0 l a výkony od 95 koní do 160 koní. Súčasťou ponuky sa neskôr stane aj verzia ecoFLEX s obzvlášť nízkou spotrebou a emisiami CO2. Všetky, okrem základnej pohonnej jednotky, sú vybavené 6- stupňovými prevodovkami. Debutovať tiež bude kompaktná automatická prevodovka s funkciou Active Select.

Nový Opel Astra príde na trh už v októbri tohto roku, hneď po skončení frankfurtského autosalónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.