Nový Opel Astra má odvážny vzhľad i plug-in hybridy

Nedeľa, 18 júl 2021

Po piatich rokoch nahrádza nemecká automobilka kompaktný model Astra novou, v poradí už šiestou generáciou, ktorá ponúka nový dizajn i techniku. Navyše je po prvý raz elektrifikovaná ako plug-in hybrid vo dvoch výkonnostných úrovniach.

opel-astra

Úplne nová piata generácia modelu Astra začala písať svoju históriu pred tridsiatimi rokmi, kedy nahradila obľúbený Kadett. Novou Astrou otvára teraz nemecký výrobca pod krídlami francúzskeho koncernu ďalšiu kapitolu, keď po prvý raz dostáva kompaktný model aj elektrický plug-in hybridný pohon.

Nová Astra ako plug-in hybrid ponúkne dve úrovne výkonu. Okrem nich aj verzie s mimoriadne úspornými benzínovými a naftovými motormi v spojení so šesťstupňovou manuálnou a osemstupňovou automatickou prevodovkou so znížením trením.

Dizajn novej Astry má podobne ako pred ňou uvedené modely Mokka, Crossland či Glandland charakteristickú prednú masku Opel Vizor, ktorá je novou tvárou značky. Tú na prianie zákazníka môžu dopĺňať LED Matrix svetlomety Intelli-Lux ako má vlajková loď značky Insignia s 84 svetelnými prvkami v každom svetlomete. Zákazník si má možnosť na prianie aj dvojfarebnú povrchovú úpravu.

Nová Astra bude odteraz výhradne s päťdverovou karosériou. Celkovo je len o málo väčšia od predchodcu – na dĺžku o 4 mm, širšia je o 51 mm a rázvor má dlhší o 13 mm. Takže celkové rozmery sú: dĺžka 4374 mm, šírka 1860 mm a rázvor meria 2675 mm. Vďaka väčšiemu rázvoru je v kabíne viac miesta pre posádku a o 50 litrov je väčší aj batožinový priestor – má 422 litrov.

Veľkou zmenou prešiel aj interiér, ktorý má bohatú komfortnú i technologickú výbavu. Okrem toho namiesto klasických tlačidlových ovládačov má Astra teraz na ovládanie funkcií dotykové displeje, za príplatok aj head-up displej a kamerový systém.

Digitálny prístrojový štít a infotainment s uhlopriečkou až 10 palcov tvoria širokouhlý digitálny tzv. Pure Panel s intuitívnym ovládaním. Automatizované asistenčné systémy zaisťujú vyššiu bezpečnosť a pohodlie cestujúcich – to aj vďaka ergonomickým sedadlám s certifikátom AGR, na požiadanie čalúnené kožou a Alcantarou.

Nová Astra je postavená na platforme EMP, na akej stojí aj Peugeot 308, z ktorého portfólia pohonných jednotiek by mohla pochádzať aj motorizácia Astry. Mohlo by ísť o benzínový 1,2 litrový trojvalec s výkonmi 110 a 130 koní, 1,5 litrový turbodiesel s výkonom 150 koní a plug-in hybridné jednotky.

S 1,6 litrovým preplňovaným benzínovým štvorvalcom by v kombinácii s elektromotorom systémový výkon pohonnej jednotky mohol mať 180 alebo 225 koní. Spájali by ich buď šesťstupňové manuálne prevodovky alebo osemstupňový automat.

Novú Astru si záujemcovia budú môcť objednávať už od začiatku augusta, dočkať by sa jej mali potom začiatkom budúceho roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.