Nový Opel Astra pre cestné preteky

Piatok, 31 júl 2015

Opel pokračuje v posilňovaní svojich športových aktivít a vyvíja nový pretekársky špeciál na báze nového sériového modelu Astra. Pretekársky špeciál bude mať motor naladený na 330 koní. Ďalšie technické údaje Opel zatiaľ nezverejnil.

1 Opel Astra TCR
Nákres ako by mal vyzerať nový Opel Astra TCR. Jeho sériová podoba sa môže zmeniť.

Cestný pretekársky špeciál Astra TCR bude mať svetovú premiéru v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Konštrukčne vychádza z modelu Astra novej generácie a zodpovedá aktuálnym predpisom seriálu TCR pre národné a medzinárodné majstrovstvá cestovných automobilov na okruhoch.

Turbodúchadlom prepĺňované benzínové motory so zdvihovým objemom 2,0 litra majú výkon upravený na 330 koní (243 kW) a najvyšší krútiaci moment zvýšený na 410 Nm. Motor i celý automobil vyvíja divízia automobilového športu Opel.

Opel zatiaľ zverejnil len dva prvé nákresy nového pretekárskeho auta. Konečná verzia špeciálu môže byť oproti týmto nákresom zmenená, najmä jeho predná časť alebo strešný spojler.

Seriál TCR je nový a jeho prvý ročník sa koná v tomto roku. Jeho pravidlá sú dosť podobné tým z WTCC, pre tímy však bude finančne menej náročný. Výhodou bude aj to, že okrem medzinárodného seriálu sa budú jazdiť aj lokálne národné.

2 Opel Astra TCR

"Preteky cestovných automobilov boli vždy dôležitou súčasťou značky Opel. Filozofia nového seriálu TCR korešponduje s našou predstavou zákazníckeho športu. Chceme dať ambicióznym súkromným tímom platformu pre kvalitný automobilový šport za zmysluplné náklady," povedala Tina Müller, šéfka marketingu Opel Group.

Vývoj športového špeciálu Opel Astra TCR ešte len prebieha a jeho technické špecifikácie budú známe až neskôr. Testovanie nového zákazníckeho pretekového cestovného automobilu sa začne v októbri.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.