Nový Opel Astra v slovenskej premiére

Sobota, 26 marec 2022

Nemecká automobilka Opel uviedla pred pár dňami na slovenský trh nový model Astra šiestej generácie. V slovenskej premiére ju predstavili novinárom a pozvaným hosťom zástupcovia importéra "v plávajúcej hale Ponton" na pravom brehu Dunaja v Petržalke.

1-opel-astra

Šiesta generácia značky už dlhé roky úpenlivo bojuje s Golfom o to, aby v segmente kompaktných hatchbackov bola na európskom trhu najžiadanejším modelom. Nová Astra nadväzuje na predošlé úspešné generácie a v danom segmente bude aj tentoraz patriť medzi najžiadanejšie modely.

O tom, či je to naozaj tak, sme sa mohli presvedčiť hneď na druhý deň priamo v jazde, kedy sme si vyskúšali novinku a získali vlastné dojmy. Jazdili sme päťdverový hatchback Astra plug-in hybrid žltej farby so 180 koňovým benzínovým motorom a osemstupňovou samočinnou prevodovkou.

V jazde sme sa zamerali na spotrebu tohto plug-in hybridu. Dynamická jazda v meste nám na palubnom počítači ukázala spotrebu 4,6 l/100 km, druhú jazdu po okresných cestách v bežnej premávke v dĺžke trasy približne 25 kilometrov mimo Bratislavy palubný počítač vyhodnotil za 1,2 litra benzínu a tretia v opačnom smere v rovnakej dĺžke 1,4 litra na sto kilometrov. Uznajte, spotreba priam úžasná!

Opel Astra je na trhu už niekoľko desaťročí a vo svojom segmente patrila vždy k veľmi úspešným modelom. Nová generácia sa vyznačuje úplne novým dizajnom, škálou pohonných jednotiek vrátane hybridných (k nim v roku 2023 pribudne aj čisto elektrický pohon) a veľkorysou výbavou. Značke veľmi záleží aj na farebnej pestrosti novej Astry. Astra s atraktívnymi farbami karosérie bude ľahko rozpoznateľná na ceste i na parkoviskách.

Nový dizajn: aj nová Astra preberá novú prednú časť nazvanú Opel Vizor, ktorá sa postupne udomácňuje na nových modeloch značky. Maska a svetlomety spája predok auta v jeden celok.

Svetlomety sú vo všetkých výbavách plne diódové, vo vyšších môžu byť za príplatok Intelli-Lux Pixel, ktoré majú v každom svetlomete 84 diódových elementov, čo je presne to, čo má vrcholný model Opel Insignia. Vďaka ním je automatické prepínanie diaľkových svetiel na tlmené takmer nepozorovateľné.

Vonkajšie bočné tvary novinky Opla pôsobia lahodným a oku lahodiacim dojmom a s predchodcom v podstate nemá tento dizajn nič spoločné. Nájdeme tu ostré i oblé tvary. Podobné je to aj v zadnej partii auta, kde na piatych zadných dverách sa vynímajú úzke linky svetiel a nápis Astra. Za nimi je 422 litrový batožinový priestor s dvojitým dnom. Zväčšiť ho môžeme jednoduchým sklopením operadiel zadných sedadiel.

Nová Astra ja na dĺžku prakticky identická s predchodcom, keď je len o 4 milimetre dlhšia a meria 4374 milimetrov. Rázvor sa zväčšil o 13 mm na 2675 milimetrov. Na šírku narástla o 51 mm na 1860 milimetrov, a na výšku jej ubudlo 15 mm, takže má 1470 milimetrov, čo jej pridáva na viditeľnejšej "rozkročenosti" a vďaka vytiahnutejším blatníkom aj dynamickejšom vzhľade.

Premenou prešiel aj interiér novej Astry. Nový je multifunkčný vyhrievaný volant s netradičným tvarom, prístrojovému panelu dominujú dva 10palcové displeje – jeden užívateľský a druhý pre multimediálny systém, pod ktorým sú klasické tlačidlá namiesto dotykových plôch. Ovládajú sa nimi základné funkcie ako nastavenie teploty a iné.

Novo je riešená stredová konzola. Na nej je miniatúrny volič automatickej prevodovky, volič jazdných režimov, parkovacia brzda. Za ňou je odkladacia skrinka ako lakťová opierka. Do nej sa dajú uložiť drobné predmety a telefón na pogumovanú podložku s možnosťou indukčného nabíjania.

Novinkou je prepracovaný infotainment s hlasovým ovládaním, nový prehľadný head-up displej, 180 alebo 360 stupňová kamera, kontrola kvality vzduchu a ďalšie prvky vyššej výbavy. Tých má nová Astra tri – od základnej Astra cez Edition po najvyššiu Elegance.

Samozrejmosťou novej Astry sú kvalitné materiály obloženia prístrojového panela a dverí, ergonomické sedadlá s certifikátom AGR, vyhrievané, ventilované a s masážnou funkciou. Priestranný interiér zaručuje dostatok miesta a pohodlnosť na predných i zadných sedadlách.

Dostávame sa k pohonom: základnou pohonnou jednotkou je benzínový trojvalec 1,2 Turbo vo verziách 81 kW/110k a 96 kW/150k. Naftový pohon obstaráva štvorvalcový turbodiesel s objemom 1,5 a výkonom 96 kW/150k, všetky roztáčajú kolesá prednej nápravy. K nim sa radia buď šesťstupňové manuálne prevodovky, alebo samočinné osemstupňové.

Elektrifikované pohonné jednotky majú zastúpenie v dvoch plug-in hybridoch, jeden so systémovým výkonom 133 kW/180k, druhý s 165 kW/224k, oba s benzínovými motormi 1,6 Turbo. Zdrojom elektrickej energie je akumulátor s kapacitou 12,4 kWh, čo pri čisto elektrickej jazde vystačí podľa WLTP na 60 kilometrov. Už na budúci rok ohlásil Opel príchod čisto elektrickej Astry.

V priebehu slovenskej premiéry sme sa dozvedeli ceny nového modelu Opel Astra. Základný model vo výbave Astra s motorom 1,2 Turbo 110 k má cenu 17.490 eur. Od nej sa vyvíjajú ceny vyšších výbav Edition a Elegance (GS Line a Ultimate).

Už v prvej výbave má nová Astra v základe LED predné a zadné svetlomety, dažďový senzor, automatické protikolízne brzdenie, bezpečnostný systém e-call, dva 10" displeje, automatickú klimatizáciu, predné LED hmlové svetlá, parkovací asistent a bezkľúčové štartovanie.

1-opel-astra 2-opel-astra 3-opel-astra 4-opel-astra 5-opel-astra 6-opel-astra 7-opel-astra 8-opel-astra 9-opel-astra 10-opel-astra 11-opel-astra 12-opel-astra
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor a Marek Görözdös
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.