Nový Opel Grandland GSe: Vysokovýkonné športové SUV

Štvrtok, 27 október 2022

Automobilka Opel po vysokovýkonných modeloch Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe prichádza na s ďalším modelom tohto razenia. Je ním SUV Grandland GSe, najväčšie SUV značky Opel.

1-opel-grandland-gse
Vzhľad prednej časti nového modelu Grandland GSe ozvláštňuje maska Opel Vizor

Niečo viac ako pred rokom po facelifte prišiel kompaktný Grandland o písmeno X v názve, zmenil sa dizajn predku auta na Opel Vyzor a prišli aj nové motory. Nový Grandland GSe sa zmenil na dynamický elektrifikovaný model, akými sú Astra GSe a Astra Sport Tourer GSe.

Grandland GSe poháňa kombinácia preplňovaného 1,6-litrového zážihového motora a dvoch elektromotorov, po jednom na každej náprave. Spoločný systémový výkon je 221 kW/300 k.

Nový model Opla vďaka svojmu plug-in hybridnému pohonu sa môže pochváliť stálym elektrickým pohonom všetkých kolies, optimálnou trakciou a prvotriednym rozjazdom z miesta.

Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne Grandland GSe za 6,1 sekundy a dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 235 km/h, na elektrinu 135 km/h.

Aj extrémne dynamickú jazdu zvláda Grandland GSe vďaka unikátnej kalibrácii zavesenia kolies a riadeniu. Najšportovejšie SUV značky Opel so vzperami McPherson vpredu a viacprvkovou zadnou nápravou používa tuhšie pružiny a tlmiče s technológiou Koni FSD.

Technológia selektívneho tlmenia Koni FSD umožňuje nastaviť rôzne charakteristiky tlmenia z pohľadu ovládateľnosti a komfortu, vďaka čomu auto reaguje okamžite a predvídateľne na každý úkon vodiča. Zároveň si pri brzdení, v zákrutách i na diaľnici zachováva stabilitu typickú pre Opel.

2-opel-grandland-gse
Vzhľad zadnej partie Grandlandu GSe vylepšuje unikátny zadný difúzor

Vonkajší dizajn modelu Grandland s maskou Opel Vizor vylepšuje štýlové motívy pre rad GSe: 19-palcové disky z ľahkej zliatiny, unikátny zadný difúzor a znak GSe na dverách batožinového priestoru. Ďalší prvok, ktorým sa Grandland GSe odlišuje, predstavuje kapota čiernej farby, dostupná za príplatok.

Vnútri nájdeme športové predné sedadlá AGR čalúnené materiálom Alcantara. Vodič modelu Grandland GSe a jeho spolujazdec si v týchto výnimočne ergonomických sedadlách vychutnajú dynamickú jazdu, pričom ich chrbtici sa dostane zvýšeného pohodlia a opory.

Florian Huettl generálny, riaditeľ spoločnosti Opel: "Nový Opel Grandland GSe je výnimočne dynamický, zdatný a štýlový. Sme presvedčení o tom, že pritiahne zákazníkov, ktorí od svojho SUV požadujú nielen elektrifikáciu, ale aj športový štýl jazdy."

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.