Nový Opel Grandland GSe: Vysokovýkonné športové SUV

Štvrtok, 27 október 2022

Automobilka Opel po vysokovýkonných modeloch Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe prichádza na s ďalším modelom tohto razenia. Je ním SUV Grandland GSe, najväčšie SUV značky Opel.

1-opel-grandland-gse
Vzhľad prednej časti nového modelu Grandland GSe ozvláštňuje maska Opel Vizor

Niečo viac ako pred rokom po facelifte prišiel kompaktný Grandland o písmeno X v názve, zmenil sa dizajn predku auta na Opel Vyzor a prišli aj nové motory. Nový Grandland GSe sa zmenil na dynamický elektrifikovaný model, akými sú Astra GSe a Astra Sport Tourer GSe.

Grandland GSe poháňa kombinácia preplňovaného 1,6-litrového zážihového motora a dvoch elektromotorov, po jednom na každej náprave. Spoločný systémový výkon je 221 kW/300 k.

Nový model Opla vďaka svojmu plug-in hybridnému pohonu sa môže pochváliť stálym elektrickým pohonom všetkých kolies, optimálnou trakciou a prvotriednym rozjazdom z miesta.

Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne Grandland GSe za 6,1 sekundy a dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 235 km/h, na elektrinu 135 km/h.

Aj extrémne dynamickú jazdu zvláda Grandland GSe vďaka unikátnej kalibrácii zavesenia kolies a riadeniu. Najšportovejšie SUV značky Opel so vzperami McPherson vpredu a viacprvkovou zadnou nápravou používa tuhšie pružiny a tlmiče s technológiou Koni FSD.

Technológia selektívneho tlmenia Koni FSD umožňuje nastaviť rôzne charakteristiky tlmenia z pohľadu ovládateľnosti a komfortu, vďaka čomu auto reaguje okamžite a predvídateľne na každý úkon vodiča. Zároveň si pri brzdení, v zákrutách i na diaľnici zachováva stabilitu typickú pre Opel.

2-opel-grandland-gse
Vzhľad zadnej partie Grandlandu GSe vylepšuje unikátny zadný difúzor

Vonkajší dizajn modelu Grandland s maskou Opel Vizor vylepšuje štýlové motívy pre rad GSe: 19-palcové disky z ľahkej zliatiny, unikátny zadný difúzor a znak GSe na dverách batožinového priestoru. Ďalší prvok, ktorým sa Grandland GSe odlišuje, predstavuje kapota čiernej farby, dostupná za príplatok.

Vnútri nájdeme športové predné sedadlá AGR čalúnené materiálom Alcantara. Vodič modelu Grandland GSe a jeho spolujazdec si v týchto výnimočne ergonomických sedadlách vychutnajú dynamickú jazdu, pričom ich chrbtici sa dostane zvýšeného pohodlia a opory.

Florian Huettl generálny, riaditeľ spoločnosti Opel: "Nový Opel Grandland GSe je výnimočne dynamický, zdatný a štýlový. Sme presvedčení o tom, že pritiahne zákazníkov, ktorí od svojho SUV požadujú nielen elektrifikáciu, ale aj športový štýl jazdy."

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.