Nový Opel Insignia Sports Tourer: Krásavica s batohom

Utorok, 14 február 2017

Opel po predstavení štýlovej limuzíny Insignia druhej generácie v závere minulého roka ukázal teraz prvé snímky verzie Sports Tourer, čo je praktickejší variant, teda kombi.

Opel-Insignia-Sports-Tourer
Opel odhalil po limuzíne aj praktickejšiu verziu kombi Insignia Sports Tourer. Premiérovo sa krásavica predstaví na blížiacom sa ženevskom autosalóne už začiatkom marca.

Nové kombi Insignia Sports Tourer prekvapuje tak svojou veľkosťou ako krásnym a dynamickým dizajnom. Na dĺžku má takmer päť metrov, presne 4986 milimetrov, vysoké je 1483 milimetrov a jeho rázvor náprav je 2829 milimetrov – o 92 milimetrov viac ako mal predchodca.

Nový Sports Tourer bude ľahší oproti súčasnému modelu o 200 kilogramov (v závislosti od výbavy) a batožinový priestor je tiež väčší, má 520 litrov (predchodca 490). Po sklopení operadiel zadných sedadiel, ktoré sú delené v pomere 40:20:40 sa objem zväčší až na 1640 litrov, čím predchodcu tromfne o 110 litrov.

O tom aké motory bude mať kombi Sports Tourer pod kapotou Opel zatiaľ neinformuje, pošuškáva sa, že by jednou z pohonných jednotiek mohol byť nový motor 1,5 Turbo s výkonom 165 koní (121 kW) a 2,0 Turbo, prípadne pre niektoré trhy aj šesťvalec s výkonom až 313 koní (230 kW).

Poháňané by mali byť kolesá prednej nápravy, v štandardnom vybavení by sa nové kombi malo dodávať s manuálnou prevodovkou. Luxusnejšie verzie budú mať aj pohon všetkých kolies a osemstupňový automat.

Premiéra nového modelu Opel Insignia Sports Tourer sa odohrá už onedlho – na autosalóne v Ženeve, ktorý sa začína 7. marca.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.