Nový Opel Meriva s unikátnymi novinkami

Piatok, 08 január 2010

Ďalším počinom nemeckého Opla pri modernizácii svojich modelových radov je minivan Meriva novej generácie. Prvé informácie a snímky nového modelu uvoľnil Opel necelé dva mesiace pred oficiálnym predstavením na autosalóne v Ženeve. Meriva potvrdzuje povesť úžasnej flexibility, ktorý nie až v takejto miere mal už predchodca, ale ktorým určite vyniká väčší súrodenec Zafira . Meriva má množstvo nových originálnych prvkov a riešení, okrem iného doteraz pri vanoch nepoužívaný systém protismerného otvárania dverí, ktorý u Opla nazvali FlexDoors.

Opel Meriva
Nový Opel Meriva upúta moderným dizajnom i novými technickými riešeniami

Aj napriek menším vonkajším rozmerom získala Meriva prvej generácie vďaka unikátnemu konceptu sedadiel FlexSpace, vyššiemu posedu, priestrannej a flexibilnej kabíne značnú pozornosť a obľubu zákazníkov. Tieto prednosti ju vyniesli na vedúcu pozíciu v triede malých monocabov, o čom hovoria aj počty predaných kusov: na európskych trhoch sa doteraz predalo viac ako milión modelov Opel Meriva.

Meriva druhej generácie posúva latku flexibility ešte vyššie. Koncept uchytenia sedadiel FlexSpace Opel ďalej rozpracoval a teraz je ešte lepšie a intuitívnejšie ovládateľný. Zásadnou novinkou Merivy druhej generácie je originálny systém protismerne sa otvárajúcich dverí FlexDoors, ktorý výrazne zlepšuje prístup do interiéru, systém, ktorý sa na masovo vyrábanom modeli objavuje po prvý raz. Flexibilná stredová konzola FlexRail ponúka zasa množstvo úložných miest a schránok. Ďalším unikátnym prvkom je aj známy oplovský integrovaný nosič bicyklov FlexFix na zadnej časti vozidla, ktorý celý skrýva zadný nárazník a vysúva sa iba v prípade potreby.

Osobitosť nového Oplu Meriva dotvára expresívny vnútorný aj vonkajší styling, ktorý zodpovedá novému dizajnérskemu jazyku značky Opel: spája sochárske umenie dizajnérov s príslovečnou nemeckou precíznosťou. Jednopriestorová karoséria má elegantné splývavé krivky, podokenné línie v zadných dverách vytvárajú originálnu vlnu, ktorá zvýrazňuje konštrukciu originálneho uchytenia dverí FlexDoors a súčasne zlepšuje výhľad vzadu sediacich pasažierov.

Opel Meriva
Meriva druhej generácie má nový systém protismerne sa otvárajúcich dverí FlexDoors

Zmenené a vyššej kvality sú aj sedadlá novej Merivy, ktoré majú podobnú konštrukciu a proporcie ako má nová Astra či Insignia. Rozsah pozdĺžneho a výškového nastavenia predných sedadiel (240 mm, resp. 65 mm) patrí k najväčším v triede a garantuje optimálny komfort cestujúcich každého veku a vzrastu.

Nová Meriva - oproti predchodcovi dlhšia o 20 cm - ťaží z dlhého rázvoru a širokého rozchodu kolies vpredu aj vzadu, čo zlepšuje jazdné vlastnosti a cestovný komfort. O pohon sa starajú hospodárne a výkonné preplňované benzínové i naftové motory s výkonmi od 75 do 140 koní. Jednou z pohonných jednotiek je aj mimoriadne úsporná verzia ecoFLEX. Motory Merivy spolupracujú s päť- a šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami, v ponuke bude aj šesťstupňový automat.

Nový Opel Meriva sa bude vyrábať v španielskej Zaragoze a v predaji sa objaví už v lete tohto roku.

Opel Meriva Opel Meriva Opel Meriva Opel Meriva
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.