Nový Opel Meriva s unikátnymi novinkami

Piatok, 08 január 2010

Ďalším počinom nemeckého Opla pri modernizácii svojich modelových radov je minivan Meriva novej generácie. Prvé informácie a snímky nového modelu uvoľnil Opel necelé dva mesiace pred oficiálnym predstavením na autosalóne v Ženeve. Meriva potvrdzuje povesť úžasnej flexibility, ktorý nie až v takejto miere mal už predchodca, ale ktorým určite vyniká väčší súrodenec Zafira . Meriva má množstvo nových originálnych prvkov a riešení, okrem iného doteraz pri vanoch nepoužívaný systém protismerného otvárania dverí, ktorý u Opla nazvali FlexDoors.

Opel Meriva
Nový Opel Meriva upúta moderným dizajnom i novými technickými riešeniami

Aj napriek menším vonkajším rozmerom získala Meriva prvej generácie vďaka unikátnemu konceptu sedadiel FlexSpace, vyššiemu posedu, priestrannej a flexibilnej kabíne značnú pozornosť a obľubu zákazníkov. Tieto prednosti ju vyniesli na vedúcu pozíciu v triede malých monocabov, o čom hovoria aj počty predaných kusov: na európskych trhoch sa doteraz predalo viac ako milión modelov Opel Meriva.

Meriva druhej generácie posúva latku flexibility ešte vyššie. Koncept uchytenia sedadiel FlexSpace Opel ďalej rozpracoval a teraz je ešte lepšie a intuitívnejšie ovládateľný. Zásadnou novinkou Merivy druhej generácie je originálny systém protismerne sa otvárajúcich dverí FlexDoors, ktorý výrazne zlepšuje prístup do interiéru, systém, ktorý sa na masovo vyrábanom modeli objavuje po prvý raz. Flexibilná stredová konzola FlexRail ponúka zasa množstvo úložných miest a schránok. Ďalším unikátnym prvkom je aj známy oplovský integrovaný nosič bicyklov FlexFix na zadnej časti vozidla, ktorý celý skrýva zadný nárazník a vysúva sa iba v prípade potreby.

Osobitosť nového Oplu Meriva dotvára expresívny vnútorný aj vonkajší styling, ktorý zodpovedá novému dizajnérskemu jazyku značky Opel: spája sochárske umenie dizajnérov s príslovečnou nemeckou precíznosťou. Jednopriestorová karoséria má elegantné splývavé krivky, podokenné línie v zadných dverách vytvárajú originálnu vlnu, ktorá zvýrazňuje konštrukciu originálneho uchytenia dverí FlexDoors a súčasne zlepšuje výhľad vzadu sediacich pasažierov.

Opel Meriva
Meriva druhej generácie má nový systém protismerne sa otvárajúcich dverí FlexDoors

Zmenené a vyššej kvality sú aj sedadlá novej Merivy, ktoré majú podobnú konštrukciu a proporcie ako má nová Astra či Insignia. Rozsah pozdĺžneho a výškového nastavenia predných sedadiel (240 mm, resp. 65 mm) patrí k najväčším v triede a garantuje optimálny komfort cestujúcich každého veku a vzrastu.

Nová Meriva - oproti predchodcovi dlhšia o 20 cm - ťaží z dlhého rázvoru a širokého rozchodu kolies vpredu aj vzadu, čo zlepšuje jazdné vlastnosti a cestovný komfort. O pohon sa starajú hospodárne a výkonné preplňované benzínové i naftové motory s výkonmi od 75 do 140 koní. Jednou z pohonných jednotiek je aj mimoriadne úsporná verzia ecoFLEX. Motory Merivy spolupracujú s päť- a šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami, v ponuke bude aj šesťstupňový automat.

Nový Opel Meriva sa bude vyrábať v španielskej Zaragoze a v predaji sa objaví už v lete tohto roku.

Opel Meriva Opel Meriva Opel Meriva Opel Meriva
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.