Nový Outlander: premiéra už v Ženeve

Piatok, 10 február 2012

Outlander novej generácie predstaví automobilka Mitsubishi na marcovom autosalóne v Ženeve. Ide už o tretiu generáciu modelu, ktorý japonská automobilka uviedla po prvý raz pred jedenástimi rokmi. Nová generácia Outlandera má nový dizajn a ku klasickým pohonom pribudne neskôr aj hybridný pohon.

Mitsubishi Outlander
Outlander tretej generácie s úplne novým dizajnom príde na do predaja koncom leta

Stredne veľký crossover má podľa výrobcu lepšie spĺňať požiadavky týkajúce sa predstáv o strategickom a inovatívnom prémiovom vozidle postavenom na globálnej platforme. Tretia generácia Outlandera je veľkosťou podobná aktuálnemu modelu a odzrkadľuje dizajnérsky štýl typický pre Mitsubishi. Konštrukčne a technologicky je automobil vybavený najnovšími technológiami.

Nová generácia modelu Outlander bude v ponuke s dvomi úspornými pohonnými agregátmi a s pohonom dvoch (2WD) i štyroch kolies (4WD). Základným benzínový motor 2,0 MIVEC alebo diesel 2,2 DI-D MIVEC. Od roku 2013 rozšíri Mitsubishi ponuku pohonných agregátov o plug-in hybridný systém odvodený od elektromobilov. Tento systém pohonu je založený na vlastnej technológii elektrického pohonu, pričom vo veľkej miere využíva aj vlastné znalosti, ktoré Mitsubishi má s pohonom všetkých kolies.

Súčasťou technologického vybavenia nového Outlandera bude aj systém ekonomickej jazdy, ktorý upozorní vodiča na to, kedy jazdí najúspornejšie. Podľa toho sa môže rozhodnúť pre efektívnu jazdu tak, aby čo najviac znížil spotrebu paliva.

V závislosti od trhu, modelu, motora a špecifikácií bude mať nový Outlander systém automatického zastavenia a spúšťania motora Auto Stop & Go, ako aj úplne novú 6-stupňovú automatickú prevodovku. Na výber bude aj pohon predných alebo všetkých štyroch kolies.

Novinka Mitsubishi sa začne predávať v Európe, vo svete, ale na Slovensku koncom leta tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.