Nový Passat Variant: Klasické pohony i hybridy

Sobota, 16 september 2023

Volkswagen Passat Variant deviatej generácie obohatí slovenský trh začiatkom roku 2024

Deviatu generáciu modelu strednej triedy Volkswagen Passat predstavili vo svetovej premiére na autosalóne IAA v Mníchove. Kompletne nanovo vyvinutý nový Passat je postavený na koncernovej platforme MQB a vyrábať sa bude vo variante kombi.

1-VW-Passat
Volkswagen Passat Variant deviatej generácie obohatí slovenský trh začiatkom roku 2024

Už na pohľad pôsobí dojmom priestrannosti, čo potvrdzujú aj parametre jeho rozmerov. Oproti predchádzajúcej generácii je s dĺžkou 4920 mm dlhší o 144 mm, široký je 1850 mm (+ 20 mm), a pri nezmenenej výške má 1510 mm. Predĺžený rázvor náprav 2840 mm je od predchodcu väčší o 50 mm.

Zväčšil sa aj batožinový priestor, ktorého základný objem vzrástol o 40 litrov na 690 litrov. Maximálny objem pri sklopených zadných operadlách je väčší o 140 litrov a má 1920 litrov. Nová karoséria je detailne aerodynamicky optimalizovaná a má vynikajúcu hodnotu koeficientu aerodynamického odporu 0,25, predchádzajúca generácia mala 0,31.

Novinkou v rade modelov Passat je 48-voltový agregát mild hybrid 1,5 eTSI s výkonom 110 kW/150 k, ktorý pri spomaľovaní premieňa kinetickú energiu na elektrickú a ňou vo fázach potreby zvýšeného výkonu podporuje spaľovací motor. Efektivitu zvyšuje aj funkcia vypínania valcov pri čiastočnom zaťažení.

Ponuku motorov dopĺňajú dva turbodiesle 2,0 TDI s výkonmi 110 kW/150 k a 142 kW/193 k, a dva turbodúchadlom prepĺňané benzínové motory 2,0 TSI s výkonom 150 kW/204 k a 195 kW/265 k.

Všetky motory sa štandardne montujú so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, alebo 6-stupňovou eDSG pri pohonoch plug-in hybrid. Najvýkonnejší benzínový motor TSI a najvýkonnejší turbodiesel TDI sa štandardne kombinujú s pohonom všetkých kolies 4Motion.

Na začiatok ponúkne nový Passat dva úplne novovyvinuté agregáty plug-in hybrid so systémovým výkonom 150 kW/204 k a 200 kW/272 k. S novou batériou s kapacitou 19,7 kWh je dojazd na čisto elektrický pohon do 100 km, čím sa nový Passat Variant pri každodennom jazdení stáva prakticky elektrickým automobilom. Prispejú k tomu aj krátke časy nabíjania, keď so striedavým prúdom sa dá nabíjať výkonom až 11 kW.

Novým riešením úplne nového interiéru je členenie kokpitu s veľkoplošnými displejmi, ktorý pôsobí štýlovo a funkčne. Modulárna stavebnica infotainmentu novej generácie MIB4 umožňuje intuitívne ovládanie, ktoré dôsledne reaguje na želania a pokyny vodiča. Je tu aj 10,25 palcový displej združeného prístroja a 12,9 palcový displej infotainmentu.

Prístrojové vybavenie si zákazník môže na prianie doplniť novým head-up-displejom premietajúcim dôležité informácie priamo na predné okno.

Multifunkčný volant je vybavený fyzickými tlačidlami. Novým ovládacím prvkom v kokpite modelu Passat Variant je páčka na pravej strane stĺpika riadenia na ovládanie štandardnej dvojspojkovej prevodovky DSG.

Parkovací systém Park Assist Pro dokáže zaparkovať a vyparkovať nový Passat Variant prostredníctvom diaľkového ovládania smartfónom, pričom vodič môže stáť mimo vozidla. Systém Park Assist Pro si svojou pamäťou dokáže na prianie zapamätať posledných 50 metrov jazdy na parkovacie miesto.

Nový Passat sa bude vyrábať ako univerzálne využiteľný kombi Variant. Predpredaj sa začne v novembri tohto roku a prvé autá budú na Slovensku dostupné v prvom štvrťroku 2024.

S vyše 34 miliónmi predanými exemplármi je Passat po Volkswagene Golf najpredávanejším modelom značky.

1-VW-Passat 2-VW-Passat 3-VW-Passat
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5