Nový Peugeot 508 predstavia v Paríži

Pondelok, 12 júl 2010

Nový Peugeot 508 sa predstaví koncom septembra na autosalóne v Paríži a nahradí hneď dva dožívajúce modelové rady – 407 a 607. Predávať sa začne začiatkom roka 2011. Podobu nového modelu môžeme vidieť na snímkach, ktoré uvoľnila francúzska automobilka na publikovanie. V Paríži sa nový Peugeot 508 predstaví vo dvoch karosárskych verziách – sedan i kombi.

Peugeot 508

Nový model 508 vo vyhotovení sedan bude dlhý 4,79 metra, verzia kombi, označovaná ako SW, bude o čosi dlhšia – bude merať 4,81 metra. Svojimi rozmermi zapadne model 508 do strednej triedy a jeho konkurentmi budú napríklad Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat, Citroën C5, ale aj Škoda Superb.

Model 508 má základ v koncepte "5byPeugeot", ktorý automobilka predstavila na jar tohto roku v Ženeve. Koncept v podobe štvordverového sedanu zdieľal nový dizajnový štýl Peugeotu Motion and Emotion (používa ho model MPV 5008). Päťka v označení konceptu naznačila, že nový model bude mať označenie 508. Nový model sa bude profilovať ako športový a luxusný automobil. Charakterizuje ho nízky pontón a väčšie presklené plochy.

Peugeot 508
Peugeot 508 v základnej karosárskej verzii sedan zaujme svojim elegantným vzhľadom

Prednej časti modelu 508 dominuje vyššie položená štvoruholníková mriežka chladiča, ktorá nahrádza doteraz požívané rozmerné vstupné otvory (tlamy) pre vzduch. Lemujú ju do blatníkov pretiahnuté kompaktné diódové svetlomety. Na prednú kapotu nadväzujú štíhle stĺpiky čelného skla a dozadu sa zvažujúci klenutý oblúk strechy. To spolu s rovnou spodnou hranou línie okien pôsobí elegantne a luxusne.

Peugeot 508
Ani verzii kombi nového Peugeota 508 SW nebude chýbať elegancia a komfort

Okrem konvenčných pohonných jednotiek bude mať nový model 508 aj hybridný systém HYbrid4, ktorý má pozostávať z motora 2,0 HDi/163 k (bude poháňať kolesá prednej nápravy) a 27 kW (37 k) elektromotor (poháňať bude kolesá zadnej nápravy). Celkový výkon štvorkolky bude tak rovných 200 koní a kombinované emisie CO2 nebudú vyššie ako 99 g/km. Pri bežnej jazde budú pohon obstarávať obe pohonné jednotky, pri pomalej rýchlosti bude automobil využívať na jazdu výhradne elektromotor. Nový model 508 bude využívať aj novú generáciu systému Auto Star/Stop.

Peugeot 508 sa bude pre celý európsky trh vyrábať v meste Rennes-La-Janais vo Francúzsku, od roku 2011 sa verzia sedan bude vyrábať tiež v Číne.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.