Nový Range Rover: crossover Evoque

Sobota, 03 júl 2010

Z konceptu LRX, ktorý Land Rover predstavil v roku 2008 v Detroite a Ženeve, sa stáva Range Rover Evoque, najmenší, najľahší a najúspornejší Range Rover v histórii tejto britskej automobilky.

Range Rover: crossover Evoque
Najmenší, najľahší a najúspornejší Range Rover, navyše aj s pohonom len jednej nápravy

Nové na modeli Range Rover Evogue je, že nový model sa bude ponúkať aj s pohonom len jednej nápravy, samozrejmosťou však ostáva pohon 4x4. Štúdia prerástla do sériového modelu a v tejto podobe sa slávnostne predstavila 1. júla tohto roku v londýnskom Kensingtonskom paláci na oslave 40. výročia modelového radu Range Rover.

Výstavnú premiéru bude mať novinka Evoque koncom septembra na autosalóne v Paríži. Výrobca zverejnil zatiaľ len jednu fotografiu nového kompaktného modelu Range Rover, ktorý sa od pôvodného konceptu už na prvý pohľad najviac odlišuje preznačením na Range Rover. Pôvodne mal byť LRX úsporným hybridným SUV, ale vzhľadom na jeho priaznivé prijatie verejnosťou sa výrobca rozhodol, že bude z neho švihácky crossover. Hybridu sa bude približovať nízkymi emisiami CO2, ktoré budú pod hranicou 130 g/km.

Nový Range Rover Evoque sa bude vyrábať v závode Hallewood v Liverpoole, predávať ho budú v 160 štátoch sveta a predaj odštartuje v lete 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Range Rover
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.