Nový Renault Kangoo: Priestranný interiér a netypické dvere

Piatok, 15 apríl 2022

Renault Kangoo ako úžitkový automobil zdobí priestranný interiér auta krabicového tvaru využiteľného pracovne pre rôznych remeselníkov, auta na každodenné využívanie, ale aj ako celkom moderný dovolenkový či voľnočasový automobil. Jednoducho – Renault Kangoo je dievča pre všetko.

1-renault-kangoo
Nový Renault Gangoo ponúkne nový typ širokých bočných dverí

Tento rok si bude Renault Kangoo pripomínať štvrťstoročie svojho vzniku. Pripomenie si viacero veľmi úspešných modelov a predajné úspechy modelu Kangoo. Pripomenie si doteraz predaných päť miliónov vozidiel. Na ďalšie nové čakajú záujemcovia s otvorenými bránami svojich garáží.

Nové Kangoo v nich zaparkujú, keď prvé vyrobené kusy nového modelu opustia výrobné linky výrobcu. Modelu, ktorý má viac ako 60 udelených patentov, nových vylepšení. Fabrika hovorí o fantastickej inovácii. Nový Kangoo má napríklad dvere Open Sesame, ktoré ho posunú na čelné predajné miesto.

Kangoo prvej generácie sme poznali s posuvnými bočnými dverami, ponukou viacerých dĺžok i elektrickou verziou, ktorá bola na trh uvedená v roku 2011. To je len malé pripomenutie príkladov konštruktérskej vynaliezavosti francúzskej automobilky.

Ani prichádzajúce tretia generácia Kangoo nie je v tomto sme výnimkou, keď prináša nový typ dverí so šírkou 1,45 metra veľkým bočným otváraním, čo predstavuje v tomto ohľade nový rekord. Kľúčom k tomuto prelomu bolo odstránenie stredového stĺpika. Takáto radikálna novinka si vyžiadala viacero úprav.

"Zabudovali sme konštrukčné komponenty do dverí a tak vytvorili stredové stĺpiky, keď sú dvere zatvorené,” hovorí François-Xavier, hlavný inžinier nového Renaulta Kangoo Van.

Po prvýkrát musel inžiniersky tím skonštruovať vozidlo bez centrálneho stĺpika. Vyžiadalo si to prepracovanie architektúry vozidla a premiestnenie všetkých dielov, premiestnenie zámkov na hornú a spodnú časť vozidla či bezpečnostný pás spolujazdca pripevniť na opačnú stranu. Najdôležitejšou novinkou je však deväť účelových výstuh, ktoré sa pridali do dverí, aby odolali bočným nárazom.

Technické prekážky však boli len prvou výzvou. Tá ďalšia priniesla úplne novú: vyrobiť dodávku. Továreň v Maubeuge, ktorá vyrába Kangoo už 25 rokov, prispôsobila svoje výrobné linky aby zvládla produkciu dverí Open Sesame. Chcelo to viac než len pár vychytávok, prepracovať sa musela štruktúra celého tela karosérie. Aj preto je Kangoo esom medzi ľahkými úžitkovými automobilmi.

1-renault-kangoo 2-renault-kangoo 3-renault-kangoo
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.