Nový Renault Scénic príde v januári

Streda, 07 december 2011

Renault uverejnil všetky podstatné informácie o modernizovanom modeli Scénic, ktorý uvedie na trh začiatkom roku 2012. Zmeny sa dotýkajú omladeného vzhľadu i nových motorov.

scenic a grand scenic
Scénic a Grand Scénic zaujmú už januári 2012 pozície v showroomoch Renaultu

Súčasný model je na trhu dva roky a predalo sa ho až 400 tisíc kusov. Zmeny sa týkajú modelu Scénic i Grand Scénic. Na prednej časti karosérie sú teraz nové svetlomety v tvare slzy a zasahujú do kapoty i blatníkov. Iný prepracovaný je aj predný nárazník, na ktorom je nenalakovaná iba jeho prostredná časť, od kapoty po spodný spojler. Novým prvkom sú LED diódové svetlá na denné svietenie, ktoré sú integrované do predných hmloviek. Viacero vodorovných liniek v prednej časti má vytvárať efekt zníženia karosérie.

Cieľ opticky znížiť automobil pri pohľade z boku má spĺňať chrómovaná lišta a bočná linka. Renault neponechal nezmenené ani zadné koncové svetlá: Tie nové dodávajú Scénicu zvlášť dynamický výraz. Iné však bude mať Scénic a iné Grand Scénic. Pri prvom sú smerované do stredu, dlhý model ich má orientované viac do bokov karosérie. Modelový rad nových Scénicov pridáva aj dve nové farby karosérie – červenú Grenat a modrú Majorelle.

Dve nové vyhotovenia má interiér. Môže byť s béžovým odtieňom pre stupne výbavy Expression a Privilège a novým tmavým odtieňom dreveného uhlia pre Privilège. Pripravené je aj nové textilné čalúnenia a nový balík koža/alcantara.

Pre modelový rok 2012 Renaultu Scénic a Grand Scénic budú k dispozícii dve nové pohonné jednotky Energy, ktoré by mali poskytnúť väčší pôžitok z jazdy a nižšiu spotrebu vďaka niekoľkým inovatívnym technológiám z formuly 1, napríklad systém Stop&Start, rekuperácia brzdnej energie a ďalšie.

Od februára 2012 sa bude do modelov Scénic a Grand Scénic montovať dieselový motor Energy dCi 130, ktorý Renault uviedol v modeli Scénic už v lete tohto roku a ktorý nahradil starší 1,9 sCi 130. Od jari 2012 bude obsahovať ponuka motorov aj celkom nový benzínový motor Energy TCe 115, ktorý sa pýši nízkymi emisiami CO2 (135 g/km) a o 20 % nižšou spotrebou paliva (o 1,6 l/100km v porovnaní s 1,6 16V 110k).

Scénic a Grand Scénic budú prvými modelmi Renaultu s Visio Systemom, ktoré pri nedobrovoľnom opustení jazdného pruhu upozornia na to vodiča zvykovým signálom. Druhou novinkou je automatická funkcia svetiel – na aute sa rozsvietia po tom, ako kamera v aute zistí prítomnosť napríklad pouličného svietenia. Ďalšou novinkou je asistent rozjazdu do kopca.

Na francúzskom trhu napriek vyššej výbave sa ceny začínajú na sume 21 350 €. Slovenské ceny budú známe neskôr.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.