Nový Renault Thalia v predaji

Streda, 05 november 2008

Najmenší sedan Renaulta bol šťukou v rybníku v sieti predajcov nie iba u nás, ale v celej strednej a východnej Európe. Teraz prichádza druhá generácia, ktorá si zachováva všetko osvedčené svojho predchodcu, ale pridáva to, čo prvej Thalii chýbalo – vycibrenejší a elegantnejší vzhľad.

Renault Thalia Renault Thalia

Aj druhá generácia Thalie stavia na nových základoch modelu Clio a upúšťa od toho, čo na pôvodnom modeli príliš nesedelo. Zostáva však naďalej cenovo veľmi prístupným automobilom, ktorý sa teraz môže pýšiť novým a veľmi elegantným kabátom. Na Slovensku sa predstavil pred pár dňami a zákazníci si ho môžu kupovať od 1. novembra.

Nová štvordverová 426 cm dlhá Thalia určená pre piatich cestujúcich zostáva naďalej automobilom s vysokou úžitkovou hodnotou, pričom potešiteľná je jej cenová dostupnosť pre najširší okruh záujemcov. To môže znamenať, že sa bude naďalej aj u nás dobre predávať. A tak v tejto chvíli je pravdepodobne najdôležitejšia cena. Tá určite poteší, pretože základný model 1,2 16V/75 štartuje na 225 644 korunách (formou lízingu už od 199 900 korún). Expression sa predáva od 249 745 korún a Privilége od 273 845 korún. Prednosťou aj druhej generácie Thalie je jeden z najväčších batožinových priestorov v triede – až 506 litrov.

Renault Thalia Renault Thalia

Základný model s benzínovým šestnásťventilovým štvorvalcom s objemom 1,2 litra a výkonom 75 koní má veľmi slušnú dynamiku, keď stovku z miesta dosiahne už za rovných trinásť sekúnd, ale aj pomerne nízku priemernú spotrebu 5,9 litrov na sto kilometrov. Ďalšími pohonnými jednotkami sú benzínová 1,4 16V/100 k a dva turbodiesely – 1,5 dCi/65 k a 1,5 dCi/85 k (spotreba len 4,3 l/100 km a CO2 len 116 g/km). Ich spoločnou devízou je lineárny priebeh krútiaceho momentu v širokom rozsahu otáčok, vďaka čomu majú dobrý záber už od nízkych otáčok a sú schopné jazdiť veľmi úsporne.

Základná výbava Authentique má airbagy vodiča a spolujazdca, ABS, systém uchytenia detských sedačiek Isofix, zvonku napríklad nárazníky vo farbe karosérie. Stredná Expression má navyše posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľný volant i sedadlo vodiča, elektrické ovládanie predných okien a centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním. Najvyššou výbavou je Privilége. Tá sa už môže pýšiť aj manuálnou klimatizáciou, elektricky nastaviteľnými vonkajšími zrkadlami, svetlometmi do hmly, rádiom s CD a MP3 prehrávačom s ovládaním na volante a oddeleným displejom a koženým volantom.

Renault Thalia Renault Thalia

Za príplatok si možno objednať automatickú klimatizáciu (k výbave Privilége) za 12 050 korún, bočné airbagy (k výbave Expression a Privilége) za 9038 korún, metalický lak (ku všetkým výbavám za 12 050 korún) a ďalšie. Ale aj predĺženú záruku Renault Garancia + Start na štyri roky (s obmedzením na 80 tisíc km) za 5990 korún pre všetky typy výbav.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor a Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.