Nový Renault Twingo: moderné mini

Sobota, 15 február 2014

Pred necelými dvadsiatimi dvoma rokmi sa zrodilo v rodine Renaulta malé Twingo, model, ktorý sa zaradil do najmenšieho segmentu osobných áut. Bol tak úspešný, že Francúzi ho museli vyrábať plných pätnásť.

1 Renault Twingo
Po dvadsiatich dvoch rokoch je tu nový Renault Twingo. Predstaví sa v Ženeve.

Za jeden a pol desaťročia sa malého Twinda vyrobilo 2,4 milióna exemplárov. Druhá generácia prišla v roku 2007 a fabriku opustil necelý jeden milión týchto mini. Teraz predstavil Renault tretiu generáciu. Premiéru bude mať začiatkom marca v Ženeve.

Renault predstavuje Twingo tretej generácie v štyroch žiarivých farbách – svetlo modrej, bielej, žltej a červenej, čo predznamenáva, že duch prvej generácie Twinga je späť. To má podčiarkovať jeho osobnosť.

3 Renault Twingo
Biela, červená, žltá a svetlo modrá sú uvádzacie farby nového Renaulta Twingo

Prichádzajúca generácia však mení naruby koncepciu malého mini, keď prvá i druhá generácia používala pohon predných kolies, zatiaľ čo nové Twingo mení koncepciu, keď motor bude vzadu a poháňať bude kolesá zadnej nápravy. Nová koncepcia je výsledkom spolupráce s Daimlerom a využíva ju Smart ForTwo.

Renault sa pri navrhovaní nového Twinda nechal inšpirovať dvojicou konceptov Twin´Z a Twin´Run, ale v menších detailoch aj legendárnym modelom R5, napríáklad jeho strmšou zadnou stenou. Model predstavený onedlho v Ženeve bude mať aj ďalšiu zásadnejšiu zmenu v tom, že oproti doterajším dvom generáciám s trojdverovými karosériami pribudne novej generácii pár zadných dverí.

2 Renault Twingo
Najzásadnejšími zmenami na novom Twingu sú nová koncepcia pohonu s motorom vzadu a pohonom zadných kolies a po prvý raz namiesto trojdverovej karosérie päťdverová

Predná maska obsahuje novú identitu značky, vrátane znaku Renault na čiernom podklade. Expresívny pohľad zvýrazňujú veľké svetlomety, ktoré sú zakončené smerovkami, rovnako ako denné LED svietenie malými kruhovými prídavnými svetlami, ktoré sú odkazom na predchádzajúci model. Línie nového dávajú mestskému mini veselý, ale aj robustný výzor.

Na výstavnej premiére v Ženeve uvoľní Renault o novom Twingu ďalšie podrobnosti.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.