Nový Renault Twingo: moderné mini

Sobota, 15 február 2014

Pred necelými dvadsiatimi dvoma rokmi sa zrodilo v rodine Renaulta malé Twingo, model, ktorý sa zaradil do najmenšieho segmentu osobných áut. Bol tak úspešný, že Francúzi ho museli vyrábať plných pätnásť.

1 Renault Twingo
Po dvadsiatich dvoch rokoch je tu nový Renault Twingo. Predstaví sa v Ženeve.

Za jeden a pol desaťročia sa malého Twinda vyrobilo 2,4 milióna exemplárov. Druhá generácia prišla v roku 2007 a fabriku opustil necelý jeden milión týchto mini. Teraz predstavil Renault tretiu generáciu. Premiéru bude mať začiatkom marca v Ženeve.

Renault predstavuje Twingo tretej generácie v štyroch žiarivých farbách – svetlo modrej, bielej, žltej a červenej, čo predznamenáva, že duch prvej generácie Twinga je späť. To má podčiarkovať jeho osobnosť.

3 Renault Twingo
Biela, červená, žltá a svetlo modrá sú uvádzacie farby nového Renaulta Twingo

Prichádzajúca generácia však mení naruby koncepciu malého mini, keď prvá i druhá generácia používala pohon predných kolies, zatiaľ čo nové Twingo mení koncepciu, keď motor bude vzadu a poháňať bude kolesá zadnej nápravy. Nová koncepcia je výsledkom spolupráce s Daimlerom a využíva ju Smart ForTwo.

Renault sa pri navrhovaní nového Twinda nechal inšpirovať dvojicou konceptov Twin´Z a Twin´Run, ale v menších detailoch aj legendárnym modelom R5, napríáklad jeho strmšou zadnou stenou. Model predstavený onedlho v Ženeve bude mať aj ďalšiu zásadnejšiu zmenu v tom, že oproti doterajším dvom generáciám s trojdverovými karosériami pribudne novej generácii pár zadných dverí.

2 Renault Twingo
Najzásadnejšími zmenami na novom Twingu sú nová koncepcia pohonu s motorom vzadu a pohonom zadných kolies a po prvý raz namiesto trojdverovej karosérie päťdverová

Predná maska obsahuje novú identitu značky, vrátane znaku Renault na čiernom podklade. Expresívny pohľad zvýrazňujú veľké svetlomety, ktoré sú zakončené smerovkami, rovnako ako denné LED svietenie malými kruhovými prídavnými svetlami, ktoré sú odkazom na predchádzajúci model. Línie nového dávajú mestskému mini veselý, ale aj robustný výzor.

Na výstavnej premiére v Ženeve uvoľní Renault o novom Twingu ďalšie podrobnosti.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.