Nový Swift Sport: teraz so silnejším motorom

Pondelok, 15 august 2011

Japonská automobilka Suzuki oznámila príchod ostrej verzie nového Swiftu Sport. Aj nový model zostáva verný atmosférickému motoru a objemu 1,6 litra, oproti predchodcovi má však zvýšený výkon na 136 koní.

Suzuki Swift Sport
Nový Suzuki Swift Sport má pri nezmenenom objeme 1,6 litra zvýšený výkon 136 koní

Nový Swift Sport je športový kompakt, ktorý nahradí doterajší model vyrábaný od roku 2006. Má agresívnejší a prepracovanejší vonkajší vzhľad, ktorý mu na prvý pohľad dodáva väčšiu stabilitu a dravosť. Má väčší predný nasávací otvor, ktorý evokuje športový výkon. Dizajn interiéru kombinuje športové prvky s kvalitnými materiálmi.

Výkonom 136 koní sa nový Swift Sport zaraďuje do stredu ostrých hatchbackov, atmosférické plnenie je však predpokladom, aby vzhľadom na iné vlastnosti patril v tejto kategórii medzi úspešné modely. Oproti staršiemu súrodencovi je nárast výkonu o 11 koní. Vyšší výkon z rovnakého objemu atmosférického motora ponúka len Hyundai (1,6 GDI – 140 koní). Ponúka aj vyšší krútiaci moment – 160 Nm pri 4400 otáčkach, kým starší model mal 148 Nm pri 4800 otáčkach.

Motor je kombinovaný s novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Výsledkom kombinácie nového motora a prevodovky by mali byť výborné jazdné vlastnosti. Nový Swift Sport by mal ponúknuť aj presné riadenie a perfektnú stabilitu v zákrutách a vďaka vzperám s vnútornými pružinami a špeciálnym prvkom zadnej nápravy.

Zárukou vysokej úrovne bezpečnosti nového Swift Sport je ľahká, tuhá a náraz absorbujúca karoséria, sedem airbagov vrátane hlavových a kolenného airbagu pre vodiča a elektronický stabilizačný systém.

Nový Suzuki Swift Sport bude mať premiéru v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte. Do predaja by sa mal dostať začiatkom roku 2012.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.