Nový Volkswagen ID.3: Modernejší a výraznejší

Štvrtok, 27 apríl 2023

Elektrický hatchback Volkswagen ID.3 je tu od roku 2019, tri roky potom ako nemecký výrobca uviedol jeho koncept. Nešlo o nástupcu elektrického Golfu, ale o úplne nový elektrický model na báze čisto elektrickej platformy MEB, na ktorej teraz stojí aj nový ID.3.

1-vw-id3

Volkswagen ID.3 z roku 2019 bol prvým členom rodiny ID. Po ňom nasledovali ID.4 ako SUV, ID.5 s karosériou kupé a ID.Buzz v podobe retro minibusu.

Rodinu radu ID doplnil začiatkom marca tohto roku nový, resp. silno modernizovaný ID.3. Inak povedané, prvý ID.3 prešiel omladzovacou procedúrou, takže nejde o jeho novú generáciu. Všetci doterajšie modely rodiny ID stoja na čisto elektrickej platforme MEB.

Najvýraznejšou zmenou na novom ID.3 sú zásahy na jeho karosérii. Je uhladenejšia, oku viac lahodiaca. Nová a dlhšia je kapota a prepracovaný nárazník s inými otvormi na prívod chladiaceho vzduchu.

Na karosérii nového ID.3 je teraz viac výraznejších prelisov. Na novom predstavenom exemplári sa ID-čko predstavuje v novom farebnom odtieni pomenovanom ako Dark Olivine Green, ktorý asi netreba prekladať.

V interiéri mal výrobca vymeniť lacnejšie tvrdé vyhotovenie za vyššiu kvalitu a rozšíriť výbavu už v základnom vybavení auta. Použité materiály by nemali mať pôvod zo zvierat, ale z recyklovateľných materiálov. To hlavne s dôrazom na trvalú udržateľnosť. Pokiaľ ide o oxyd uhličitý, tak nový ID.3 pokračuje v šľapajách svojho mladšieho súrodenca, a tiež je s CO2 neutrálny.

Kabína Volkswagenu ID.3 sa pýši modernými palubnými technológiami, ako je parkovací asistent s pamäťou, čo znamená, že naučený parkovací manéver si auto pri ďalšom parkovaní nájde vo svojej pamäti.

Nechýba hlasové ovládanie, ani head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý zobrazuje informáciu o rýchlosti a dynamické inštrukcie pre navigáciu na celej ploche predného okna.

Volkswagen od tlačidlových ovládačov pri novom ID.3 upustil. Na prístrojovom paneli upútava pozornosť rozmerná stredová obrazovka infotaimentu.

Pohon nového ID.3 obstaráva elektromotor umiestnený vzadu. Má výkon 150 kW/204k a najvyšší krútiaci moment 310 Nm. Na výber batérie s kapacitou 58 kWh, resp. 77 kWh, ktoré vystačia na dojazd 426 km, resp. 546 km.

Nabíjanie s nabíjacím výkonom 170 kW z 5 % na 80 % u slabšej batérie trvá 30 minút, silnejšej 35 minút. Akceleráciu z nuly na 100 km/h zvládajú oba modely ID.3 za osem sekúnd, najvyššia rýchlosť je obmedzená na 160 km/h.

Volkswagen ID.3 je dlhý 4261 milimetrov, široký 1809 milimetrov a na výšku má 1562 milimetrov. Rázvor náprav 2770 milimetrov sľubuje dostatok miesta pre posádku, aj pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Pomerne veľký 385/1265 litrový batožinový priestor dáva šance na batožinu aj pre väčšiu rodinu.

Cena Volkswagen pre nový ID.3 zatiaľ známe nie je, očakáva sa, že zverejnená bude v najbližších dňoch.

1-vw-id3 2-wv-ID.3 3-wv-ID.3 4-wv-ID.3 5-vw-ID.3
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.