Octavia Green E Line: Škoda má prvý elektromobil

Streda, 13 október 2010

Dojazd až 140 km a motor s najvyšším výkonom 115 koní – to sú základné parametre prvého elektromobilu značky Škoda, ktoré automobilka pustila do sveta. O novej Škode Octavii Green E Line vieme ešte to, že prvá testovacia flotila je naplánovaná už pre rok 2010.

Octavia Green E Line

Česká škodovka predstavila na parížskom autosalóne štúdiu vozidla s čisto elektrickým pohonom v podobe konceptu Octavia Green E Line. Elektrickým konceptom potvrdila Škoda svoju technologickú vyspelosť a schopnosť presadiť sa aj v tejto perspektívnej oblasti.

Štúdia Green E Line vychádza z modelu Škoda Octavia Combi. Svojou modulárnou konštrukciou podlahy je sériový model ideálny pre montáž batérie, elektronickej riadiacej jednotky a elektromotora. Elektromotor je schopný v trvalej prevádzke poskytnúť výkon 82 koní, pričom maximálny výkon je 115 koní. Najvyšší krútiaci moment s hodnotou 270 Nm je k dispozícii už pri rozjazde, vďaka čomu umožňuje výrazné zrýchlenie z miesta. Táto agilita je ideálna najmä v mestskej premávke. Octavia Green E Line zrýchli z 0 na 100 km/h len za 12 sekúnd a najvyššia rýchlosť je obmedzená na 135 km/h.

Elektrickú energiu čerpá Octavia Green E Line z moderného ion-líthiového akumulátora. Dojazd 140 kilometrov spĺňa požiadavky väčšiny vodičov, ktorí v Európe dochádzajú do zamestnania. Akumulátor má kapacitu 26,5 kWh a jeho hmotnosť je približne 315 kilogramov. Blok akumulátora je umiestnený pod strednou a zadnou podlahou a čiastočne aj v batožinovom priestore. Priestor pre posádku a objem batožinového priestoru to takmer neobmedzuje. Pre pasažierov je k dispozícii päť plnohodnotných miest na sedenie. Priestor pre posádku je totožný s tým, ktorý ponúka klasická Octavia Combi so spaľovacím motorom.

Vodič konceptu Octavia Green E Line má vďaka inteligentným ukazovateľom na prístrojovej doske vždy absolútnu kontrolu nad situáciou. Permanentne dostáva dôležité informácie o aktuálnom výkone, spotrebe a stave nabitia akumulátora, aj o zostávajúcom dojazde. Displej navigačného systému navyše zobrazuje aktuálny tok energie. Vodič tak v každej situácii vie, či prúd práve spotrebováva alebo či sa energia získava späť – napríklad pri brzdení alebo brzdení motorom pri schádzaní svahu.

Octavia Green E Line

Ekologický pohon elektrickej Škody sa prejavuje aj na vonkajšom vzhľade. Štúdia je nalakovaná v odtieni perlová biela. Chromované prvky v prednej časti, vzadu a na kolesách tvoria decentne elegantný akcent. Pôsobivý farebný kontrast tvorí lesklá čierna strecha. Nachádza sa v nej panoramatické strešné okno s integrovanými fotovoltaickými článkami.

Už v priebehu roku 2011 plánuje Škoda vyslať na cesty testovaciu flotilu vozidiel Octavia Green E Line. Od tohto praktického testu automobilka očakáva doplňujúce poznatky pre ďalší vývoj elektrického pohonu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.