Octavia Green E Line v reálnej premávke

Streda, 22 február 2012

Automobilka Škoda začala intenzívne testovať flotilu elektromobilov desiatich plne elektrických automobilov Škoda Octavia Green E Line. V tejto fáze testov ide o poznatky z každodennej prevádzky. Jeden z elektromobilov testuje Škoda na medzinárodnom letisku Praha Ruzyně.

Škoda Octavia Green E Line
Elektrická Octavia Green E Line podstupuje skúšobnú prevádzku v reálnej premávke

Elektrickú Octavia Green E Line predstavila Škoda ako koncept v Paríži v roku 2010. Išlo o prvý plne elektrický model Škoda. Základom bol model Octavia Combi. Spaľovací motor pod prednou kapotou nahradil elektromotor s výkonom 60 kW a najvyšším krútiacom momentom 270 Nm, ktorý je k dispozícii už pri rozjazde.

Elektricky poháňaná Octavia Green E Line akceleruje z nuly na stovku za 12 sekúnd. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 135 km/h. Na jedno nabitie prejde 150 kilometrov, čím spĺňa požiadavky väčšiny ľudí.

Skúšobná flotila desiatich elektrických Octavií Green E Line má poskytnúť dôležité poznatky pre ďalší vývoj elektrického pohonu až do stavu pripraveného pre sériovú výrobu. Ide pritom napríklad o využitie a zobrazenie nových funkcií, o umiestnenie nabíjacej zásuvky alebo o to, ako bude na seba vozidlo vybavené tichým elektrickým pohonom akusticky upozorňovať.

Ďalšie vozidlá na skúšobnú prevádzku poskytne automobilka Škoda vybraným partnerom koncom marca tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.