Opel Astra novej generácie oficiálne

Sobota, 13 jún 2015

Po tom ako unikli prvé fotografie novej Astry, pristúpil Opel k oficiálnemu odhaleniu nového modelu a prezradil aj jej niektoré technické informácie jedenástej generácie svojho kompaktného modelu. Nová Astra bude vďaka úspešnej odtučňovacej kúre ľahšia, úspornejšia, agilnejšia i komfortnejšia.

1 Opel Astra
Opel Astra novej generácie v sériovej podobe, premiéru bude mať na jeseň vo Frankfurte

Opel Astra jedenástej genegácie je úplne nový model a do nižšej strednej triedy pribudne veľmi silný konkurent. Oproti predchodcovi nová Astra "schudla" a je ľahšia o celých 200 kg. To jej dáva v premávke väčšiu agilitu a ušetrí aj na palive a vďaka motorom novej generácie bude aj tichšia. Jej dizajn nabral na elegancii i vzhľadnosti aj preto, že nový model zmenšil svoje vonkajšie rozmery, hoci na druhej strane má v interiéri viac priestoru a vyšší komfort.

Konektivitu jej konštruktéri zvýšili novým systémom Opel OnStar. Premiéru má v novej Astre infotainment IntelliLink R 4.0 s Apple CarPlay a Android Auto. Astra novej generácie má ako prvé auto vo svojej triede inteligentné adaptívne svetlomety IntelliLux LED, ale aj technológie a asistenčné systémy z vyšších segmentov. Pre vyšší komfort posádky má sedadlá s masážnou funkciou a ventiláciu s nastavovaním v bočných častiach interiéru.

Zmenšenie vonkajších rozmerov bol krokom k väčšej kompaktnosti päťdverového hatchbacku. Oproti súčasnej generácii je nová Astra kratšie približne o päť centimetrov a meria 437 centimetrov. Nižšia celková výška o 26 mm, 146 centimetrov, priaznivo ovplyvnila tiež súčiniteľ odporu vzduchu, ktorý je teraz pod hranicou 0,30. Na zníženie hmotnosti malo najväčší vplyv použitie vysokopevnostnej ocele tak na karosérii ako aj na ostatných častiach automobilu.

Nová Astra dostáva motory s najnovšieho vývoja, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Základnou benzínovou jednotkou je litrový turbodúchadlom preplňovaný trojvalec Ecotec s priamym vstrekovaním a výkonom 77 kW/105 k. Vyššieho radu je štvorvalcový celohliníkový motor 1,4 litra, ktorý má výkon 107 kW/145 k a najvyšší krútiaci moment 250 Nm v rozsahu otáčok od 1800 do 4000. Ďalším má byť bližšie nešpecifikovaný motor s výkonom blízko 147 kW/200 k. So vznetových má istú zelenú základný motor 1,6 CDTI s výkonom 70 kW/95 k.

Napriek menším vonkajším rozmerom je interiér novej Astry priestrannejší, a to aj napriek tomu, že rázvor náprav je menší o dva centimetre. Úpravou predných sedadiel sa konštruktéri postarali o to, že cestujúci na zadných sedadlách majú teraz až o tri a pol centimetra väčší priestor pre nohy. Masážnu funkciu sedadiel sme už skôr spomenuli.

2 Opel Astra NG
Palubná doska novej Astry je elegantná a komfortná, navyše jednoduchá a prehľadná

Multimediálny Opel OnStar systém s dotykovým 8palcovým displejom dokáže okrem iného privolať pomoc v prípade nehody. Iný systém umožní pripojiť mobil na internet a ovládanie rádia je aj na volante, ale dá sa ovládať aj hlasovými povelmi. Novej Astre nechýba ani asistent na čítanie dopravných značiek, stráženie mŕtveho uhla či kontrola vzdialenosti od vpredu idúceho vozidla. Samozrejmosťou je tempomat i samočinné brzdenie v prípade hroziacej nehody alebo prekročenia rýchlostného limitu. Nechýba ani parkovací asistent a zadná kamera na bezpečné cúvanie.

Spomeňme ešte, že hlavné svetlomety s Matrix LED technológiou sú absolútnou novinkou v nižšej strednej triede a majú užitočnú a veľmi praktickú funkciu automatického vypínania diód napríklad pri stretávaní sa áut, čím odpadá prepínanie diaľkových svetiel na stretávacie a naopak. Navyše svietivosť skupiny LED diód je vyššia ako halogénových alebo xenónových žiaroviek.

Nový Opel Astra bude mať svetovú premiéru na jeseň na autosalóne IAA vo Frankfurte.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring