Opel Astra OPC Extreme: Rýdza vášeň

Piatok, 31 január 2014

Opel pripravil pre tohtoročný ženevský autosalón najšportovejšiu verziu modelu Astra OPC. Vychádza zo štúdie, ktorú Opel predstavil v roku 2012 ako Astra OPC X-treme Concept. Tak ako táto štúdia aj nová Astra OPC Extreme majú predstavovať športový automobil schopný jazdiť po verejných cestách. Rozdiel je však v tom, že štúdia spred dvanástich rokov existovala len v jednom exemplári, pripravovaná OPC Extreme je základom budúcej malej série. Zatiaľ ju Opel prezentuje len na jednej fotografii, v reálnej podobe ju uvidíme už začiatkom marca v Ženeve.

Opel Astra OPC
Astra OPC Extreme je špeciál s vlastnosťami pretekárskeho auta, ktorý bude jazdiť aj po verejných cestách. Jeho výkon a ďalšie parametre Opel zatiaľ neprezradil. Odhadujeme však, že výkon na hranici 300 koní by pre štvorvalec OPC Extreme nemal byť nereálny.

Zatím nepotvrzenou informací je navýšení výkonu, také zde však zatím můžeme jen odhadovat. Hranice 300 koní by pro přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec rozhodně neměla být nepřekonatelnou překážkou. Více se dozvíme v Ženevě.

Opel novú špeciálnu verziu Astra OPC s pretekárskymi vlastnosťami vhodnú pre bežnú premávku i na jazdu na okruhu ukáže približne o miesiac, presnejšie 4. marca na 84. ženevskom autosalóne. Nový čistokrvný športový automobil nadväzuje na tradíciu štúdie Astra OPC X-treme Concept.

Nový špeciál je odvodený od pretekárskeho automobilu Astra OPC Cup, ktorý bol vyvinutý pre seriál vytrvalostných pretekov na okruhu Nürburgring. Adaptovali ho pre bežnú premávku a bude sa dať reálne kúpiť. Bude historicky najrýchlejším modelom Astra spôsobilým pre bežnú premávku konštruovaným v duchu motta Opel Performance Center: OPC – Rýdza vášeň.

Karbónové komponenty vysokej kvality znižujú hmotnosť oproti sériovému modelu Astra OPC, ktorý má výkon 280 koní a ktorý mal premiéru v roku 2012. K prvkom prevzatým priamo z automobilového športu patria integrovaná bezpečnostná klietka v kabíne, škrupinové sedadlá a šesťbodové bezpečnostné pásy.

Nové športové kupé OPC Extreme využije nekompromisnú pretekársku technológiu pre jazdu po verejných cestách, čo umožní príležitostne si vyštartovať na okruh Nürburgring Nordschleife, teda na Severnú slučku tohto pretekárskeho okruhu. To bola hlavná idea pre konštrukciu modelu Astra OPC Extreme, ktorý vznikol priamo v Opel Performance Center na legendárnom pretekovom okruhu.

Aj tento nový model, podobne ako všetky najvýkonnejšie modely Opel OPC (Corsa OPC, Astra OPC alebo Insignia OPC) musí pred schválením do výroby úspešne absolvovať vytrvalostný rýchlostný test v dĺžke 10000 kilometrov v náročných podmienkach na okruhu Nürburgring Nordschleife.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.