Opel Astra OPC: ponúka 280 koní

Nedeľa, 15 júl 2012

Na slovenský trh prichádza v týchto dňoch vrcholné vyhotovenie trojdverovej Astry, model OPC, ktorá je najvýkonnejšou sériovo vyrábanou Astrou. S výkonom 280 koní (206 kW) a najvyšším krútiacim momentom 400 Nm svojho preplňovaného dvojlitrového štvorvalca s priamym vstrekovaním sa nová Astra OPC radí medzi najvýhodnejšie ponuky v tejto kategórii.

Opel Astra OPC
Opel Astra

Cenu nového trojdverového kupé Astra OPC (Opel Performance Center) stanovil Opel na 25 090 eur. Za túto sumu dostane zákazník atraktívne trojdverové kupé poháňané preplňovaným štvorvalcom 2,0 Turbo s priamym vstrekovaním benzínu s výkonom 280 k, ktorého krútiaci moment vrcholí hodnotou 400 Nm (od 2500 ot/min).

"Nijaký z priamych konkurentov neponúka taký výkon, pričom všetci konkurenti sú navyše výrazne drahší," citujeme z tlačovej správy Pavla Šilhu, generálneho riaditeľa českého a slovenského zastúpenia značky Opel.

Nová Astra OPC zvládne šprint z 0 na 100 km/h za rovných 6,0 sekúnd a na plný plyn dokáže ísť rýchlosťou až 250 km/h. Takou rýchlosťou nejazdila doteraz žiadna sériová Astra. Nový turbodúchadlom prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec vychádza z najnovšieho benzínového motora, ktorý Opel montuje do modelového radu Insignia. Má však zvýšený výkon o 30 koní, napriek tomu však nižšiu spotrebu i emisie CO2 približne o 14 percent – 8,1l/100 km a 189 g/km.

Podvozok Astry OPC kombinuje viaceré prvky, ktoré umocňujúce jazdnú dynamiku: prednú nápravu so špeciálnymi tlmičovými vzperami HiPerStruts (High Performance Struts), tlmiče pruženia FlexRide s reguláciou charakteristiky, mechanický samosvorný diferenciál a brzdy Brembo.

Vodič si za jazdy môže prepínať tri rozličné režimy. Standard má vyváženú charakteristiku so zachovaním komfortu a Šport zvýši tvrdosť tlmičov, čím sa zmenší nakláňanie karosérie a riadenie pôsobí priamejšie. Tretí režim OPC zvýši zážitok z jazdy, motor reaguje spontánnejšie na zmenu polohy pedála akcelerátora, vytáča sa rýchlejšie a podvozok je prispôsobený maximálnym jazdným výkonom. Navyše OPC má štandardne mechanický lamelový samosvorný diferenciál,ktorý pomáha redukovať prešmykovanie kolies.

V interiéri športovo založených vodičov osloví nový volant s vencom splošteným v spodnej časti, ľahké škrupinové športové sedadlá a aplikácia Power App pre iPhone, ktorá poskytne vodičovi množstvo rozličných dát motora a vozidla v reálnom čase.

Športový charakter modelu Astra OPC umocňujú špeciálne modelované nárazníky, aerodynamické nástavce prahov, zväčšený strešný spojler a dve koncovky výfuku lichobežníkového tvaru. Okrem štandardných diskov kolies z ľahkej zliatiny formátu 19 palcov môže mať zákazník za príplatok aj 20palcové kolesá kované z ľahkej zliatiny.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.