Opel Astra pred premiérou

Piatok, 21 august 2009

Stretnutia s novým modelom pred jeho svetovou premiérou nebýva obvyklá udalosť. Opel túto výnimku s novou Astrou, ktorú predstaví na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte, urobil v nebývalom štýle neďaleko Budapešti. S novým modelom nemeckej automobilky sa tak postupne oboznamovali novinári prakticky všetkých európskych štátov. Za novou Astrou sme do blízkeho Maďarska vyrazili aj my.

Opel Astra
Presne ako tento prototyp bude vyzerať aj sériový model Opel Astra štvrtej generácie

Prototyp zo sklolaminátovou karosériou sme tu videli presne v podobe, ako má vyzerať pri svojej premiére na blížiacom sa autosalóne. Pri tejto statickej prehliadke nás budúci model nemeckej automobilky zaujal a obdivovali sme dizajn karosérie i technické riešenia Astry štvrtej generácie, ktoré novinárom veľmi detailne a precízne prezentovali prítomní nemeckí návrhári.

Snahu automobilky o to, aby nová Astra bola úspešná, bolo tu uprostred maďarských viníc cítiť práve tak, ako sa na novej Astre odzrkadľovalo stvárnenie každého detailu, ale aj odhodlanie a zodpovednosť dizajnérov, konštruktérov a technikov pri navrhovaní novej Astry.

Opel Astra
Model pod plachtou prezrádzal oblé tvary prototypu novej Astry štvrtej generácie

Nový model zahalený plachou prezrádzal oblé tvary kombinované s ostrými hranami, zmenenú líniu prednej kapoty, čelného skla a nadväzujúcej strechy a pomerne ostrý sklon zadnej časti automobilu. Po odhalení sme potom mohli konštatovať, že nová Astra má najmä v prednej časti spoločné rysy s väčšou Insigniou. A keďže na vzhľade predstavenej Astry by sa už nemalo nič podstatné meniť, máme sa pri sériovom modeli na čo tešiť.

Príbuznosť novej Astry k značke Opel sa prejavuje na jej dizajne, ktorý nesie znaky väčšej Insignie. Najviac badateľné to je na mriežke chladiča, prednom nárazníku, prelisoch kapoty motora a predných adaptívnych bi-xenónových svetlometoch (s diódovými svetlami pre denné svietenie), ktoré viac zasahujú do blatníkov. Okrem toho je nová Astra oproti predchodcovi aj výrazne športovejšia. Spoločné so starším modelom má nová Astra aj to, že prvou verziou bude aj teraz päťdverový hatchback. Ďalšie verzie prídu postupne: kombi Sports Tourer v polovici roka 2010, neskôr aj trojdverová Astra GTC.

Opel Astra
Takto elegantne bude vyzerať interiér novej Astry, ktorá sa predstaví vo Frankfurte

S vonkajším vzhľadom Astry štvrtej generácie držal krok aj interiér. Zaujali nás špičkové sedadlá s výraznejšie vystupujúcimi bokmi, nová palubná doska, stredový panel s množstvom odkladacích miest (s tromi nápojovými miestami pri parkovacej brzde), prístrojový panel s červeným podsvietením, multifunkčný kožou potiahnutý volant a dverová výplň s priestorom pre 1,5litrové PET fľaše.

Svoje si užijú aj cestujúci na zadných sedadlách, pre ktorých je dosť miesta tak na výšku, ako v priečnom sme i pre nohy. Aj batožinový priestor (jeho dno môže mať tri polohy), aj keď nepoznáme jeho objem, vyzerá o nejaký liter väčší v porovnaní so súčasnou Astrou. Navyše do zadného nárazníka bude možné integrovať praktický nosič bicyklov Flex Fix.

Opel Astra
Nový adaptívny podvozok sľubuje pre Astru výborné jazdné vlastnosti a jazdný komfort

Vysoký jazdný komfort novej Astry je výsledkom novej konštrukcie podvozku, ktorému majú asistovať adaptívne tlmiče a kolesá väčších rozmerov. Predvádzaný exemplár stál na 19palcových ráfikoch, ktoré Astre veľmi pristali. Vo vzájomnej súčinnosti to vytvorí tie najlepšie predpoklady pre vynikajúce správanie sa Astry na ceste.

Paleta motorov sa bude začínať pri benzínových štvorvalcoch 1,4/100 k a 1,6/115, pokračovať bude novým preplňovaným motorom 1,4 Turbo (140 k) a známym 1,6 Turbo (180 k). Z naftových by mal byť základom 1,3 CDTi (95 k), chýbať nebudú 1,7 CDTi (110 k a 125 k) a 2,0 CDTi (160 k).

Sériová výroba sa má rozbehnúť koncom tohto roku a do predaja na Slovensko by prvé kusy mali doraziť začiatkom roku 2010.

Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra Opel Astra
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.