Opel Astra sedan: štvrtý do rodiny

Utorok, 12 jún 2012

Automobilka Opel pridáva teraz k trom doterajším verziám modelu Astra ďalší v podobe štvordverového sedana. Opel tak nadväzuje aj vo štvrtej generácii Astry na tradíciu sedanov rüsselsheimskej automobilky.

Opel Astra sedan
Opel Astra sedan je po hatchbacku, kombi a kupé štvrtou karosárskou verziou modelu

Sedan prichádza približne tri roky po päťdverovom hatchbacku. Po ňom sa predstavil model kombi označovaný ako Sports Tourer a v minulom roku sme spoznali trojdverovú Astru GTC. Klasický trojpriestorový štvordverový sedan uzatvára zatiaľ (?) modelový rad nižšej strednej triedy tejto nemeckej automobilky, keďže kabriolet je pre túto triedu nemeckej automobilky dosť nepravdepodobný.

Silnou stránkou nového modelu so stupňovitou zadnou časťou karosérie okrem moderných technológií a uznávanej kvality modelov Astry bude najmä väčšia cenová dostupnosť tohto pre zákazníkov vyhľadávaného typu karosérie. Nový štvordverový sedan kompletizuje modelový rad Astra, ktorý doteraz tvorili päťdverový hatchback, kombi Sports Tourer a dynamické kupé GTC.

Nový sedan má karosériu dlhú 4658 mm, na šírku meria 1814 mm a vysoký je 1476 mm. Vďaka veľkému rázvoru 2685 mm má priestranný interiér i batožinový priestor so základným objemom 460 litrov – čo je o 90 litrov viac ako má päťdverový hatchback. Sklopením operadiel zadného sedadla, deleného v pomere 60:40, sa dá objem batožinového priestoru zväčšiť na 1010 litrov.

Pri štarte predaja v júni bude v ponuke na výber 7 motorov – štyri benzínové s výkonmi od 100 do 180 koní a tri naftové s výkonmi od 95 do 130 koní. Tri najvýkonnejšie benzínové motory sa na želanie môžu kombinovať so 6stupňovou automatickou prevodovkou. Úsporné verzie Astra 1,7 CDTI EcoFLEX so systémom Start/Stop a ďalšími technológiami zvyšujúcimi účinnosť poskytujú výkony 110 koní alebo 130 koní pri spotrebe iba 3,7 l/100 km a emisiách CO2iba 99g/km.

Začiatkom budúceho roka rozšíri ponuku nová generácia vysoko účinných, výkonných a kultivovaných štvorvalcových benzínových motorov Opel SIDI ECOTEC s objemom 1,6 litra, prepĺňaných turbodúchadlom a vybavených priamym vstrekovaním paliva.

Nový sedan je významným rozšírením aktuálnej generácie modelového radu Astra. V západnej Európe, najmä v Nemecku a Španielsku sa marketingovým expertom Opla javí šanca nového sedana ako elegantná a dostupná alternatíva k sedanom strednej triedy. Veľký dopyt po kompaktných sedanoch sa očakáva tiež v strednej a východnej Európe, predovšetkým v Rusku a Turecku.

Svetová premiéra nového člena rodiny Astra bude na autosalóne v Moskve od 29. augusta do 9. septembra 2012.

Opel Astra sedan Opel Astra sedan Opel Astra sedan
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.