Opel Astra sedan: štvrtý do rodiny

Utorok, 12 jún 2012

Automobilka Opel pridáva teraz k trom doterajším verziám modelu Astra ďalší v podobe štvordverového sedana. Opel tak nadväzuje aj vo štvrtej generácii Astry na tradíciu sedanov rüsselsheimskej automobilky.

Opel Astra sedan
Opel Astra sedan je po hatchbacku, kombi a kupé štvrtou karosárskou verziou modelu

Sedan prichádza približne tri roky po päťdverovom hatchbacku. Po ňom sa predstavil model kombi označovaný ako Sports Tourer a v minulom roku sme spoznali trojdverovú Astru GTC. Klasický trojpriestorový štvordverový sedan uzatvára zatiaľ (?) modelový rad nižšej strednej triedy tejto nemeckej automobilky, keďže kabriolet je pre túto triedu nemeckej automobilky dosť nepravdepodobný.

Silnou stránkou nového modelu so stupňovitou zadnou časťou karosérie okrem moderných technológií a uznávanej kvality modelov Astry bude najmä väčšia cenová dostupnosť tohto pre zákazníkov vyhľadávaného typu karosérie. Nový štvordverový sedan kompletizuje modelový rad Astra, ktorý doteraz tvorili päťdverový hatchback, kombi Sports Tourer a dynamické kupé GTC.

Nový sedan má karosériu dlhú 4658 mm, na šírku meria 1814 mm a vysoký je 1476 mm. Vďaka veľkému rázvoru 2685 mm má priestranný interiér i batožinový priestor so základným objemom 460 litrov – čo je o 90 litrov viac ako má päťdverový hatchback. Sklopením operadiel zadného sedadla, deleného v pomere 60:40, sa dá objem batožinového priestoru zväčšiť na 1010 litrov.

Pri štarte predaja v júni bude v ponuke na výber 7 motorov – štyri benzínové s výkonmi od 100 do 180 koní a tri naftové s výkonmi od 95 do 130 koní. Tri najvýkonnejšie benzínové motory sa na želanie môžu kombinovať so 6stupňovou automatickou prevodovkou. Úsporné verzie Astra 1,7 CDTI EcoFLEX so systémom Start/Stop a ďalšími technológiami zvyšujúcimi účinnosť poskytujú výkony 110 koní alebo 130 koní pri spotrebe iba 3,7 l/100 km a emisiách CO2iba 99g/km.

Začiatkom budúceho roka rozšíri ponuku nová generácia vysoko účinných, výkonných a kultivovaných štvorvalcových benzínových motorov Opel SIDI ECOTEC s objemom 1,6 litra, prepĺňaných turbodúchadlom a vybavených priamym vstrekovaním paliva.

Nový sedan je významným rozšírením aktuálnej generácie modelového radu Astra. V západnej Európe, najmä v Nemecku a Španielsku sa marketingovým expertom Opla javí šanca nového sedana ako elegantná a dostupná alternatíva k sedanom strednej triedy. Veľký dopyt po kompaktných sedanoch sa očakáva tiež v strednej a východnej Európe, predovšetkým v Rusku a Turecku.

Svetová premiéra nového člena rodiny Astra bude na autosalóne v Moskve od 29. augusta do 9. septembra 2012.

Opel Astra sedan Opel Astra sedan Opel Astra sedan
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.