Opel Astra Sports Tourer: Praktická a priestranná

Nedeľa, 19 december 2021

Po septembrovej svetovej premiére hatchbacku Opel Astra novej generácie spoločnosť Opel predstavila aj novú verziu kombi, praktickejšiu Astru Sports Tourer.

1-opel-astra

Nová Astra Sports Tourer bude v ponuke s dvoma variantmi plug-in hybridného elektrického pohonu, čím sa z nej stane prvé elektrifikované kombi značky Opel. Pokračuje tak v úspešnej tradícii kompaktných kombi spoločnosti Opel, ktorá sa začala pred takmer 60 rokmi modelom Kadett Caravan

Okrem elektrického pohonu bude nová Astra Sports Tourer v ponuke aj s vysoko účinnými zážihovými a vznetovými motormi. Výkon zážihových a vznetových variantov sa pohybuje v rozmedzí od 81 kW/110 k do 96 kW/130 k, kým elektrické plug-in hybridné varianty dosahujú systémový výkon 165 kW/225 k.

Štandardnou výbavou modelov so zážihovým a vznetovým motorom je šesťstupňová prevodovka, osemstupňová automatická prevodovka (elektrifikovaná na plug-in hybridných modeloch) je voliteľná pri výkonnejších motoroch.

Nová Astra Sports Tourer s dĺžkou 4642, šírkou 1860, výškou 1480 milimetrov a rázvorom náprav 2732 milimetrov, výškou nakladacej plochy približne 600 mm a batožinovým priestorom s objemom viac ako 1600 litrov (po sklopení zadných sedadiel 1634 litrov) posilňuje vedúce postavenie značky Opel v trhovom segmente kombi. Aj verzia plug-in hybrid s lítiovo-iónovým akumulátorom pod podlahou ponúka stále objem 548 litrov, resp. 1574 litrov.

Objem batožinového priestoru verzií so spaľovacím motorom je optimalizovaný pomocou voliteľnej podlahy Intelli-Space. Ide o pohyblivú podlahu, ktorá sa dá ľahko nastaviť jednou rukou do vyššej alebo nižšej polohy.

Nová Astra SportsTourer je prvým kombi značky s maskou chladiča Opel Vizor a digitálnym kokpitom Pure Panel. Maska Vizor sa tiahne celou prednou časťou a sú v nej plne integrované technológie, ako adaptívne pixelové svetlomety Intelli-Lux LED či predná kamera.

V mnohom nový je aj interiér. Plne digitálne rozhranie pre komunikáciu medzi človekom a strojom (HMI) v kokpite Pure Panel ponúka intuitívny zážitok. Obsluhuje sa pomocou veľmi širokého dotykového displeja, rovnako ako smartfón. Nastavenia ako je napríklad klimatizácia, je stále možné zvoliť si priamo pomocou niekoľkých prepínačov.

Novú generáciu multimediálnych informačno-zábavných a komunikačných systémov je možné pripojiť k bezdrôtovým systémom Apple CarPlay a Android Auto prostredníctvom kompatibilných smartfónov, ktoré sú k dispozícii už so základným stupňom výbavy.

Komfort sedenia je pre Opel typický. Predné sedadlá modelu SportsTourer majú certifikát Kampane za zdravý chrbát AGR. Ergonomické sedadlá sú to najlepšie, čo dokáže trieda kompaktných vozidiel ponúknuť. Majú široký rozsah voliteľných nastavení, od elektrického sklápania až po elektropneumatickú bedrovú opierku. V koži Nappa dokonca ponúkajú funkciu vetrania a masáže pre vodiča a funkciu vyhrievania vzadu aj vpredu.

1-opel-astra 2-opel-astra 3-opel-astra
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.