Opel Combo: dvojča Fiata

Sobota, 16 júl 2011

Opel sprístupnil prvé informácie a fotografie nového modelu Combo. Nový úžitkový automobil je výsledkom spolupráce nemeckého Opla a talianskeho Fiatu. Nové Combo sa predstaví na autosalóne vo Frankfurte.

Opel Combo
Opel Combo sa predstaví na autosalóne vo Frankturte a predaj sa začne koncom roka

Opel Combo je vlastne dvojčaťom Fiata Doblo. Aby sa novinka odlíšila od talianskeho súrodenca, má prepracovanú prednú časť v štýle Opla. Má novú masku chladiča a predný nárazník s hmlovými svetlami. Ostatné časti karosérie, vlastne takmer celá, je verná tvarom Dobla. Tieto zvyky automobiliek sú vo svete úžitkových automobilov a vanov bežné.

Opel Combo sa bude dodávať v dvoj-, päť a sedemmiestnych verziách, s rázvormi náprav 2755 mm a 3105 mm, s celkovou dĺžkou 4,39 metra a 4,74 metra, s výškami strechy 1,85 metra a 2,10 metra a úložným priestorom pri krátkom rázvore náprav 3800 litrov a pri dlhom 4600 litrov.

Pohonné jednotky zodpovedajú ponuke motorov Fiatu Doblo. Zo šiestich agregátov sú štyri dieselové (objemy 1,3/90 k, 1,6/90 k a 105 k a 2,0/135 k), jeden benzínový (1,4/95 k) a jeden na CNG (prepĺňaný 1,4/120 k). Na poháňané predné kolesá sa výkon prenáša prostredníctvom 5- alebo 6stupňovej manuálnej prevodovky, alebo robotizovaným päťstupňovým automatom Opel Aesystronic. Všetky verzie s manuálnymi prevodovkami majú zabudovaný systém Start/Stop.

Nové Combo bude k dispozícii vo výbavách Essentia, Enyoj a Cosmo. Už v základe je ABS, posilňovač riadenia, nastavovanie volantu v dvoch smeroch, nastavovanie sedadla vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, štyri airbagy a elektrické ovládanie predných a zadných bočných okien.

Opel Combo sa do predaja má dostať koncom roka 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.