Opel Combo: dvojča Fiata

Sobota, 16 júl 2011

Opel sprístupnil prvé informácie a fotografie nového modelu Combo. Nový úžitkový automobil je výsledkom spolupráce nemeckého Opla a talianskeho Fiatu. Nové Combo sa predstaví na autosalóne vo Frankfurte.

Opel Combo
Opel Combo sa predstaví na autosalóne vo Frankturte a predaj sa začne koncom roka

Opel Combo je vlastne dvojčaťom Fiata Doblo. Aby sa novinka odlíšila od talianskeho súrodenca, má prepracovanú prednú časť v štýle Opla. Má novú masku chladiča a predný nárazník s hmlovými svetlami. Ostatné časti karosérie, vlastne takmer celá, je verná tvarom Dobla. Tieto zvyky automobiliek sú vo svete úžitkových automobilov a vanov bežné.

Opel Combo sa bude dodávať v dvoj-, päť a sedemmiestnych verziách, s rázvormi náprav 2755 mm a 3105 mm, s celkovou dĺžkou 4,39 metra a 4,74 metra, s výškami strechy 1,85 metra a 2,10 metra a úložným priestorom pri krátkom rázvore náprav 3800 litrov a pri dlhom 4600 litrov.

Pohonné jednotky zodpovedajú ponuke motorov Fiatu Doblo. Zo šiestich agregátov sú štyri dieselové (objemy 1,3/90 k, 1,6/90 k a 105 k a 2,0/135 k), jeden benzínový (1,4/95 k) a jeden na CNG (prepĺňaný 1,4/120 k). Na poháňané predné kolesá sa výkon prenáša prostredníctvom 5- alebo 6stupňovej manuálnej prevodovky, alebo robotizovaným päťstupňovým automatom Opel Aesystronic. Všetky verzie s manuálnymi prevodovkami majú zabudovaný systém Start/Stop.

Nové Combo bude k dispozícii vo výbavách Essentia, Enyoj a Cosmo. Už v základe je ABS, posilňovač riadenia, nastavovanie volantu v dvoch smeroch, nastavovanie sedadla vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, štyri airbagy a elektrické ovládanie predných a zadných bočných okien.

Opel Combo sa do predaja má dostať koncom roka 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.